Барселона разгроми с 4:0 Атлетик Билбао на финала за Купата на Краля и така спечели трофея за 31-ви път в историята си.

Сблъсъкът изобщо не предвещаваше такъв резултат, след като преди 4 месеца баските завоюваха Суперкупата на Испания именно срещу Барса, а преди две седмици възпитаниците на Марселиньо отново спориха за тазвечершното отличие, тъй като миналогодишният финал срещу Реал Сосиедад бе отложен заради сложната обстановка с COVID-19.

Gulliver/Getty Images
22 снимки

До 60-ата минута резултатът бе 0:0, но точно тогава крепостта в отбраната на символичните домакини се пропука, а впоследствие изцяло рухна.

Антоан Гризман откри в 60-ата минута след асистенция на Френки де Йонг. Самият нидерландец покачи на 0:2 само 3 минути по-късно. Меси направи резултата класически в 68-ата минута. Отново капитанът на каталунците се разписа в 72-ата минута след подаване от Алба.

Така новият наставник на Барселона Роналд Куман прекъсва двегодишната суша на отбора без спечелен трофей.

В петата минута Меси получи в наказателното поле и мигновено продължи към свободния Де Йонг, който удари дясната греда с плътен шут по земята от около 5-6 метра.

2 минути по-късно Сержиньо Дест влезе навътре от десния фланг и стреля с левия крак, но на сантримети вляво.

Антоан Гризман бе изведен в пеналтерията в десетата минута, обърна се и чукна към Меси, но изстрелът на капитана профуча встрани.

В 21-ата минута Меси финтира двама в наказателното и пробва да изненада Симон с десния крак, но твърде слабо и стражът улови.

В 40-ата минута шесткратният носител на Златната топка изпълни пряк свободен удар, но той срещна стената.

Минутка след това Иняки Уилямс центрира остро от левия фланг, търсейки Беренгер, но Тер Стеген внимаваше и предотврати надвисналата опасност.

В 48-ата минута Дест намери Гризман, който връхлетя върху топката от около 2-3 метра пред голлинията, но Симон скъси дистанцията и блокира.

Педри пробва рефлекса на Симон с десния крак от дъгата на пеналтерията, ала вратарят отговори подобаващо.

Все пак логичното се случи и в 60-ата минута каталунците откриха. Френки де Йонг завъртя фирмено топката от дясното крило, а Антоан Гризман изскочи на близката греда, за да простреля Симон за 0:1.

Едва три минути по-късно именно Де Йонг нанесе втори удар по баските. Жорди Алба центрира изключително технично от левия фланг и нидерландският полузащитник плонжира от непосредствена близост, за да покачи на 0:2.

Лионел Меси сложи точка на спора в 68-ата минута, когато аржентинецът си размени двойно подаване с Де Йонг, влезе в наказателното поле, завъртя се наляво и с удар по земя матира Симон, правейки резултата класически.

В 72-ата минута Жорди Алба се измъкна от засадата, спринтира отляво и с прострелно центриране по земя продължи към Меси, който с много прецизен шут в десния ъгъл вкара за 0:4.

В 84-ата минута Раул Гарсия засече с глава от корнер, но коженото кълбо мина над напречната греда.

Атлетик Билбао (4-4-2): 1. Унай Симон, 18. Оскар Де Маркос, 5. Йерай Алварес (Нуньес 67'), 4. Иниго Мартинес, 24. Микел Баленсиага, 12. Алекс Беренгер (Весга 54'), 14. Дани Гарсия (жълт картон), 8 Унай Лопес (Берчиче 67'), 10 Икер Муниаин (Лекуе 45'), 9. Иняки Уилямс (Виялибре 67'), 22. Раул Гарсия

Резерви: Хокин Езкиета, Хон Морсийо, Унай Нуньес, Микел Весга, Иниго Лекуе, Юри Берчиче, Асиер Виялибре, Андер Капа, Унай Венседор

Старши треньор: Марселиньо

Барселона (3-5-2): 1. Марк-Андре Тер Стеген, 28. Оскар Мингеса (Дембеле 87'), 3. Жерар Пике (Араухо 82'), 15. Клеман Ленгле, 2. Сержиньо Дест (Роберто 74'), 21. Френки Де Йонг, 5. Серхио Бускетс, 16. Педри (Мориба 82'), 18. Жорди Алба, 7. Антоан Гризман (Брайтуайт 87'), 10. Лионел Меси

Резерви: Амау Тенас, Иняки Пеня, Роналд Араухо, Мартин Брайтуайт, Усман Дембеле, Тринкао, Сержи Роберто, Самюел Умтити, Илайш Мориба

Старши треньор: Роналд Куман

Стадион: "Ла Картуха", Севиля

Главен съдия: Хавиер Мартинес Мунуена