В двубой от 31-ия кръг на Ла Лига Барселона победи трудно с 1:0 Атлетик Билбао и поднесе подарък за празнуващия рожден ден Лео Меси. Победното попадение реализира Иван Ракитич след асистенция на Меси в 71-ата минута на срещата. Така Барселона спечели и е лидер, но и с мач повече спрямо Реал Мадрид с актив от 68 точки.

Кике Сетиен заложи на звездното си нападателно трио Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман. В средата на терена пред Серхио Бускетс се появиха Артур и Артуро Видал. Гостите от "Сан Мамес" заложиха на 4-2-3-1 с Иняки Уилиямс на върха на атаката.

Гостите създадоха първата опасност пред вратата на Барса още в 4-ата минута, но Лопес пропусна, а в следващата минута Бускетс не успя да се разпише.

През втората част в 71-ата минута Иван Ракитич отбеляза победното попадение, след като получи от Меси и реализира.

В 80-ата минута Меси направи страхотно отиграване, което щеше да доведе до гол, но не се получи уникалния замисъл на аржентинеца. Отново той пробва удар в края на двубоя, но не сполучи да се разпише. В добавеното време на срещата Фати нацели гредата.