Барселона и Шапекоензе направиха изключително емоционално шоу на „Камп Ноу“ в памет на 71 жертви от самолетната катастрофа край Ла Унион, Колумбия. Барселона победи с 5:0 Шапекоензе и по този начин спечели трофея „Жоан Гампер“ в неговото 52-о издание.

Преди началото на мача бе официално представен съставът на Барселона за новия сезон. Най-големи овации очаквано имаше за голямата звезда в състава на Ернесто Валверде – Лионел Меси. Новият наставник на каталунците също бе бурно аплодиран.

Първи на терена излязоха трима от оцелелите в самолетната катастрофа – Джаксън Рагнар Фолман, Нето и Алан Рушел, които предизвикаха много емоции, както на трибуните, така и сред самите играчи. Футболистите не успяха да сдържат сълзите си, а феновете избухнаха с аплодисменти. Те дадоха и началото на мача.

Арда Туран и Дъглас Перейра не взеха участие в мача по решение на треньора Ернесто Валверде. Рафиня Алкантара и Андре Гомеш също не играха, тъй като се възстановяват от контузии, както и Томас Вермален.

Пред Луи Суарес се откри първата възможност в мача в 4-та минута, но вратарят на Шапекоензе Елиаш спаси.

Барселона поведе в 6-та минута, когато Луис Суарес подаде към Иван Ракитич, който преодоля двама футболисти на Шапе, след което подаде към Жерар Деулофеу, а той не пропусна да порази целта.

Барселона удвои своята преднина в 10-та минута, когато Жерар Деулофеу подаде към Серхио Бускетс, който с премерен удар изпрати топката във вратата на Елиаш.

Вратарят на Шапе направи ново много добро спасяване в 11-та минута, когато отрази удара на Луис Суарес.

Барселона продължи да осъществява много опасни атака и в 27-та минута Деулофеу подаде към Лионел Меси, който стреля от много изгодна ситуация, но Елиаш спаси.

Барселона вкара трети гол в 28-та минута, когато Лионел Меси навърза няколко футболисти, след което подаде към Жерар Деулофеу. Той след това върна към аржентинеца, който изпрати топката неспасяемо под напречната греда на Елиаш.

“Камп Ноу“ избухна при посрещането на тримата оцелели от Шапе

Барселона разигра много добре в 33-та минута, когато Деулофеу и Меси взаимодействаха, а след това Луис Суарес бе изведен и стреля, но Елиаш с крак спаси. Лионел Меси с гениален пас изведе Луис Суарес зад отбраната на Шапекоензе в 35-та минута. Уругваецът стреля, но Елиаш отново демонстрира страхотно ниво и спаси.

Алан Рушел бе сменен в 36-та минута, като напусна терена под бурните аплодисменти на привържениците.

Лионел Меси прехвърли отбраната на Шапекоензе в 42-та минута и намери Андрес Иниеста, който бе изведен сам срещу вратаря и отблизо се опита да го прехвърли, но Елиаш отново внимаваше и спаси.

В заключителните секунди на първото полувреме, след центриране в наказателното поле на Шапе, Луис Суарес отправи диагонален удар, но Елиаш спаси.

Барселона представи състава с много неизвестни

Барселона поведе с 4:0 в 55-та минута, когато Лионел Меси и Луис Суарес направиха двойно подаване, след което уругваецът от малък ъгъл разстреля Елиаш.

Марк-Андре тер Стеген се наложи да се намесва в 60-та минута и да отразява удара на Пения.

Барселона направи резултата 5:0 в 74-та минута, когато Лионел Меси асистира за попадението на Денис Суарес.

Нелсон Семедо бе фаулиран в наказателното поле на Шапекоензе в 88-та минута и съдията свири дузпа за Барселона. Пако Алкасер стреля от бялата точка, но ударът му бе отразен от Артур Мораеш. Вратарят на Шапекоензе се намеси решаващо в още две ситуации до края на мача, в които не позволи на Алкасер да вкара гол.

По този начин Барселона спечели с 5:0 срещу Шапекоензе в мача трофея „Жоан Гампер“.

Барселона приема Реал Мадрид на 13 август на „Камп Ноу“ в първия мач за Суперкупата на Испания.

Лионел Меси продължава да пише история с екипа на Барселона. Той вкара третия гол в мача и по този начин стана най-добрия голмайстор в историята на трофея „Жоан Гампер“ с осем отбелязани попадения. До този момент аржентинецът имаше равни показатели с Хуан Мануел Асенси, Христо Стоичков и Чики Бегиристайн, които са вкарали по 7 гола за трофея.

Барселона: Марк-Андре тер Стеген (46' Яспер Силесен) – Алеиш Видал (76' Нелсон Семедо), Жерар Пике (76' Марлон Сантос), Самюел Умтити (60' Хавиер Масчерано), Жорди Алба (76' Лука Дин) – Иван Ракитич (76' Карлес Аленя), Серхио Бускетс (76' Серхи Сампер), Андрес Иниеста (60' Серхи Роберто) – Лионел Меси (76' Мунир Ел Хадади), Луис Суарес (76' Пако Алкасер), Жерар Деулофеу (46' Денис Суарес)