Отборът на Барселона победи Леванте с 2:1 в последен двубой от 22-рия кръг на испанската Ла Лига. В герой за "каталунците" се превърна 17-годишния Ансу Фати, който отбеляза и двете попадения за своя тим. Той откри резултата след половин час игра, а две минути по-късно удвои. В добавеното време на срещата Рубен Рочина върна едно попадение, което обаче се оказа недостатъчно. Домакините изиграха солиден двубой, особено през първата част, когато удариха и греда. През вторите 45 минути гостите от Валенсия се хвърлиха по-смело в атака и пропуснаха някои изгодни ситуации, а от другата страна Лео Меси също направи два, три пропуска.

Една от звездите на Барселона Жерард Пике днес празнумаше своя 33-и рожден ден. За отбора на Леванте пък това беше юбилеен мач под номер 500 в испанския елит. Голмайсторът за "каталунците" Фати пък се превърна в най-младия автор на два гола в Ла Лига за този век - 17 години и 94 дни, задминавайки Хуанми Хименес - 17 години и 115 дни.

С тази победа "каталунците" събират 46 точки на втората позиция, с три по-малко от лидера Реал Мадрид. Леванте остават 13-ти с 26. В следващия кръг Барса гостува на Атлетик Билбао, докато Леванте приема Леганес.

В първите десетина минути изстрели към една от двете врати липсваха, като и двата тима изпълниха по един ъглов удар, но до опасности така и не се стигна.

Първата по-интересна ситуация дойде в 13-ата минута, когато Ансу Фати даде хубаво подаване за Лионел Меси в наказателното поле, който стреля, но топката премина покрай страничната греда.

В 17-ата минута Меси получи нова възможност, след като вратаря Айтор сбърка, но арженитенецът стреля слабо по земя и стражът съумя да възстанови позицията си и улови топката.

Секунди след това и Антоан Гризман беше изведен на добра позиция, но стреля в аут.

В 20-ата минута след изпълнение на корнер за Барса играч на гостите замалко не си отбеляза автогол.

Две минути след това Иван Ракитич пробва удар, но той премина прекалено висок.

В 26-ата минута Ансу Фати влезе опасно в наказателно поле, но изстрелът му беше блокиран.

Резултатът бе открит след половин час игра. Капитанът Лео Меси направи чудесно извеждащо подаване за Ансу Фати от собствената половина и разсече защитата на гостите. Младият бързак запази добре топката и останал очи в очи с вратаря Айтор прати топката между краката му за 1:0.

Барселона Леванте

източник: GettyImages/Gulliver

Само 120 секунди по-късно резултатът стана 2:0. Меси получи топката в половината на Леванте и напредна към наказателното, комбинира с Фати и 17-годишнят футболист получи топката отляво в пеналтерията, нагласи си топката и стреля между краката на Айтор за втори път – 2:0.

Барса продължи да атакува и можеше да отбележи и трето попадение в 36-ата минута, когато отново Меси отправи чудесно подаване за Нелсон Семедо. Десният бек премина покрай двама играчи на гостите и стреля, но топката срещна напречната греда.

Домакините продължиха да са по-добрият отбор на терена и в началото на втората част.

Пет минути след подновяването на играта удар на Лео Меси бе изчистен от защетенк на голлинията. При добавката Серхио Бускетс стреля над вратата.

В 54-ата минута Хосе Луис Моралес стреля, но Тер Стеген изби. Последва добавка на Рубен Рочина, но над вратата.

Малко след това Луис Моралес отново опита удар, но пак немският страж на Барса спаси.

В 57-ата минута Меси стреля, но прекалено слабо и не затрудни вратаря Айтор.

Десет минути по-късно резервата на гостите Ернани отправи удар, който бе спасен с една ръка от Тер Стеген.

В 70-ата минута отново Ернани опита изстрел, който този път не затрудни стражът на „каталунците“.

В 71-ата минута Антоан Гризман бе заменен от Сержи Роберто.

Две минути след това Ансу Фати пробва задна ножица, но далеч в аут.

Отново Меси имаше шанс да отбележи секунди по-късно, който направи чудесен пробив и стреля към вратата на Айтор, който успя да избие с крак.

Десет минути преди края на срещата и Артур се появи на терена на мястото на Френки де Йонг.

В 82-ата минута Серхио Постиго нанесе силен удар, който бе отразен за пореден път от немският вратар.

Три минути преди края на мача Кике Сетиен извърши и последната си смяна. Авторът на двете попадения Ансу Фати бе заменен от Рики Пуч.

В първата минута на добавеното време на срещата отново Меси получи пространство за стрелба, но над вратата.

БАРСЕЛОНА – ЛЕВАНТЕ 2:1

1:0 Ансу Фати 30'

2:0 Ансу Фати 32'

2:1 Рубен Рочина 90+3'

Стартови състави на двата отбора:

БАРСЕЛОНА (4-3-3): 1. Марк-Андре тер Стеген – 2. Нелсон Семедо, 3. Жерард Пике, 15. Клеман Лангле, 18. Жоди Алба – 4. Иван Ракитич, 5. Серхио Бускетс, 21. Френки де Йонг – 10. Лионел Меси (к), 17. Антоан Гризман, 31. Ансу Фати

Старши треньор: Кике Сетиен

ЛЕВАНТЕ (4-4-2): 13. Айтор – 20. Хорхе Мирамон, 14. Рубен Весо, 15. Серхио Постиго, 3. Тоньо – 16. Рубен Рочина, 17. Никола Вукчевич, 22. Гонсало Мелеро, 24. Хосе Кампаня – 9. Рожер Марти, 11. Хосе Луис Моралес (к)

Старши треньор: Пако Лопес