Шаби Алонсо вече е в историята на Реал Мадрид, а докато се спрягат различни имена за негов наследник, е сигурно, че поне в следващите месеци отборът ще бъде воден от Алваро Арбелоа.

Избрано от VGong

Чаби Алонсо напуска Реал Мадрид

Първо, двамата са много близки, изграха заедно в Ливърпул, Реал Мадрид и националния отбор, но сега единият замества другия.

За треньора Арбелоа се знае малко, да не кажем почти нищо. Точно заради това журналистът от "Марка" Хосе Луис Калдерон разкрива как и защо Флорентино Перес се е спрял точно на бившия краен защитник.

В последния месец, след като столът на Шаби Алонсо се разклати, Перес е избирал между Арбелоа и легендата на клуба Раул, който дълго време ръководи втория отбор на "кралете", където беше наследен именно от Арбелоа. В крайна сметка обаче президентът на клуба се спря на световния шампион с Испания за 2010 г.

Само за 5 месеца начело Реал Мадрид Кастия, някогашният играч на Реал Мадрид впечатли повече Флорентино Перес от Раул за почти 6 години. 

Но да започнем хронологично. Арбелоа дебютира като треньор в школата на "кралете" през сезон 2020-21, водейки отбора до 14 години. Първата му година беше повлияна от пандемията и отборът изигра само 17 мача, постигайки 15 победи и две равенства, което им осигури титлата в тази възраст. Това беше успешен дебютен сезон, през който треньорът започна да се утвърждава на пейката, развивайки първите си обещаващи млади таланти: Алваро Гонсалес, Дани Янес, Пол Дуран, Пауло Яго, Рейес и други. През втория си сезон (2021-22) той беше повишен и пое ръководството на по-големите, където добави още 23 победи към актива си след 30 мача, претърпявайки само две загуби. Те завършиха като подгласници в тази възраст.

Сезон 2023-24 затвърди статута му на успешен треньор. Докато Арбелоа вече генерираше вълнение в офисите на Реал Мадрид, впечатляващият требъл, който постигна с отбора до 19 години на Реал Мадрид, увеличи до небесата очакванията за способностите му на пейката и засили кандидатурата му да замени Раул като мениджър на Кастия. Тимът, воден от Арбелоа претърпя само една загуба в 47-те мача, които изигра в четири различни турнира, и постигна впечатляващите 41 победи!

В четвъртия си сезон като мениджър, отборът на Арбелоа елиминира РБ Лайпциг в осминафиналите на Младежката шампионска лига на 28 февруари 2024 г. Този триумфален етап беше постигнат за рекордно време.

След третата година с отбора до 19 години, където отново спечели лигата и записа 31 победи, четири равенства и осем загуби, Арбелоа получи възможността, която чакаше: да поеме Кастия - резервният отбор на Реал Мадрид. Това приключение обаче се оказа краткотрайно след толкова много очакване. Само пет месеца по-късно Арбелоа пое предизвикателството, за което винаги е мечтал. Той стана мениджър на Реал Мадрид след 200 мача в академията, с рекорд от 151 победи, 24 равенства и 25 загуби.

Именно тези цифри и успехи накараха Флорентино Перес да види в Арбелоа нов Зинедин Зидан. Човек, който идва от структурите на клуба и стига до три поредни триумфа в Шампионската лига.