Във финалния мач на Европейското първенство, което се игра на стадион „Ернст Хапел” във Виена Испания победи с 1:0 Германия и по този начин триумфира с титлата.

Първото полувреме мина изцяло под диктовката на испанците, които имаха няколко изгодни положения пред вратата на Йенс Леман.

Въпреки това първата опасна ситуация бе пред вратата на Испания, след като в 3-та минута Рамос сбърка много грубо и подаде на Подолски, който продължи към Клозе, но той си поведе дълго топката и тя излезе в аут.

В 14-та минута Шави подаде на Иниеста, който стреля, след което топката рикошира в крака на Метцелдер и Леман в последния момент изби кълбото в ъглов удар.

Три минути по-късно Шави стреля слабо отдалеч и Леман улови топката без проблеми.

В 20-та минута Шави центрира от фаул в наказателното поле на Германия, но ударът на Торес с глава излезе в аут.

Две минути по-късно Рамос центрира хубаво към Торес, който надскочи Мертезакер и стреля с глава, но топката срещна дясната греда на вратата на Леман.

В 25-та минута Клозе свали с глава топката към Балак, който стреля, но право в тялото на испански футболист.

Шест минути по-късно Иниеста подаде на Фабрегас, който стреля отдалеч, но Леман улови топката без проблеми.

В 33-та минута Шави подаде на Торес, който преодоля Лам и прехвърли излезлия Леман за 1:0.

120 секунди по-късно Иниеста подаде на Силва, който бе сам срещу Леман и стреля от въздуха, но топката излезе в аут.

В края на първото полувреме Бундестима се опита да изравни на резултата, но възпитаниците на Йоаким Льов не успяха да стигнат до попадение в мрежата на Икер Касияс.

В 53-та минута Торес подаде на Шави, който стреля веднага, но топката излезе в корнер, след като Леман се намеси.

Седем минути по-късно Швайнщайгер подаде на Балак, който стреля от движение и топката излезе в аут.

В 61-та минута Балак центрира опасно в наказателното поле на Испания, но Касияс излезе, изпревари Курани и улови топката.

Шест минути по-късно Шави центрира от фаул в наказателното поле на Германия, след което Серхио Рамос стреля с глава, но Леман изби топката в корнер.

В 69-та минута Иниеста стреля, но право в тялото на Леман.

В 81-та минута Касорла подаде на Гуиса, който с глава свали топката към непокрития Сена, но той не успя да достигне до топката.

До края на мача футболистите водени от Луис Арагонес умело задържаха топката и не позволяваха на Германия да създаде опасни положения пред вратата на Икер Касияс.

По този начин Испания стана за втори път европейски шампион, след като преди това „ла фурия” триумфира през 1964 година. Луис Арагонес стана най-възрастният треньор спечелил финал на Европейско първенство.

Испания завърши турнира без загуба, като в последните три среши „ла фурия” не допусна гол в своята врата.

Контузеният нападател Давид Вия стана голмайстор на турнира с четири попадения.