Барселона приема Реал Мадрид в третото и последно за този сезон издание на „Ел Класико“, като каталунците са само на точка от това да защитят титлата си в Ла Лига. Големият сблъсък от 35-тия кръг на първенството на стадион „Спотифай Камп Ноу“ стартира в 22:00 часа и на сайта Gong.bg ще го проследим на живо.
Барселона с важна крачка към титлата, Ямал се контузи
Тимът на Ханс-Дитер Флик влиза в дербито с аванс от 11 точки пред големия си съперник и на практика държи титлата в ръцете си, тъй като единствено сериозен срив би позволил на „лос бланкос“ да обърнат развоя на шампионската битка.
Барселона безспорно е най-постоянният и убедителен отбор в испанския елит през кампанията. Каталунците са записали 29 победи, едно равенство и едва четири загуби в 34 шампионатни срещи, като имат актив от 88 точки. Освен това тимът се намира в серия от десет поредни победи в Ла Лига, а последният успех дойде след 2:1 срещу Осасуна миналия кръг.
𝐋𝐄𝐓’𝐒 𝐆𝐄𝐓 𝐑𝐄𝐀𝐃𝐘 𝐓𝐎 𝐑𝐔𝐌𝐁𝐋𝐄 🥊
— 433 (@433) May 9, 2026
𝗜𝗧’𝗦 𝗘𝗟 𝗖𝗟𝗔𝗦𝗜𝗖𝗢 𝗗𝗔𝗬 🤩🍿
Barcelona can clinch the La Liga title if they avoid defeat, but Real Madrid will surely be looking to spoil the party 🏆
𝑾𝑯𝑶’𝑽𝑬 𝒀𝑶𝑼 𝑮𝑶𝑻? 😏 pic.twitter.com/OnIdGobXj3
Съперничеството между двата гранда отново обещава сериозно напрежение. Барселона спечели последния директен сблъсък между двата отбора с 3:2 във финала за Суперкупата на Испания през януари, но Реал Мадрид триумфира с 2:1 в шампионатния двубой на „Сантиаго Бернабеу“ през октомври 2025-а година. Въпреки това статистиката в последните срещи е в полза на каталунците, които имат пет победи в предишните шест „Ел Класико“ във всички турнири. Реал обаче все още пази спомена от впечатляващия успех с 4:0 на „Камп Ноу“ в полуфиналите за Купата на краля през април 2023-а година.
За Барселона мотивацията е допълнителна, тъй като тимът може да си гарантира титлата именно срещу най-големия си противник. Дори при поражение обаче каталунците ще запазят комфортна преднина от осем точки три кръга преди края на сезона.
На противоположния полюс е атмосферата в Реал Мадрид, където напрежението около отбора продължава да расте. Седмицата на „кралския клуб“ беше белязана от сериозен скандал между един от капитаните Федерико Валверде и Орелиен Чуамени, след който уругваецът е получил травма и дори беше в болница. Според информациите, Валверде страда от травматично мозъчно увреждане и може да отсъства около две седмици.
Допълнително напрежение създават и твърденията за проблеми в отношенията между Килиан Мбапе и част от съотборниците му. Реал Мадрид е изправен пред реалната перспектива да приключи втори пореден сезон без значим трофей, след като отпадна от Шампионската лига и изостана сериозно в битката за титлата в Испания. Въпреки това отборът на Алваро Арбелоа ще търси мобилизация именно в „Ел Класико“, за да наруши празничната атмосфера около Барселона.
Столичани все пак показаха признаци на стабилизация в последните седмици. Реал влиза в дербито след победа с 2:0 над Еспаньол и спечелени седем точки в последните три шампионатни мача. Въпреки това клубът продължава да търси решение за треньорския пост, а в испанските медии вече се появиха информации за евентуално сензационно завръщане на Жозе Моуриньо начело на отбора през лятото.
🔵🔴 BARCELONA vs REAL MADRID 🔵⚪️
— EuroFoot (@eurofootcom) May 10, 2026
El Clasico today in La Liga! 🍿 pic.twitter.com/0VQqLDGLcm
По отношение на съставите Барселона няма да може да разчита на Ламин Ямал, който е аут до края на сезона заради травма в подколянното сухожилие. Добрата новина за Ханзи Флик е завръщането към тренировки на Андреас Кристенсен след продължително възстановяване от контузия в коляното. Германският специалист обаче има няколко важни дилеми около стартовия състав. Ерик Гарсия може да бъде използван в халфовата линия редом до Педри и Гави, докато Фермин Лопес почти сигурно ще започне в офанзивен план. В атака се очаква да стартират Роберт Левандовски и Маркъс Рашфорд, а Рафиня, който наскоро се възстанови от проблем в подколянното сухожилие, вероятно ще остане сред резервите.
В лагера на Реал Мадрид отсъствието на наказаните от клуба Валверде и Чуамени е сериозен удар. Добра новина за гостите е, че вратарят Тибо Куртоа и Килиан Мбапе са възстановени и се очаква да бъдат в стартовите 11. Извън сметките за двубоя остават още Родриго, Арда Гюлер, Едер Милитао, Даниел Карвахал и Ферланд Менди, които продължават лечението на различни травми. В халфовата линия шанс за титулярно място могат да получат Едуардо Камавинга и Тиаго Питах, докато Винисиус Жуниор ще бъде основната фигура в офанзивен план за мадридчани.

