Отборът на ПСЖ допусна грандиозна издънка във финала за Купата на Франция и не успя да завърши сезона си с дубъл. Шампионът на Франция изпусна аванс от 0:2, за да се стигне до продължения и дузпи срещу Рен, където момчетата на Жюлиен Стефан показаха нерви от стомана. Те вкараха всичките си 6 изпълнения, за да дойде пропускът на Кристофър Нкунку. Така "червено-черните" завоюваха своята 3-а Купа на Франция, докато най-успешният тим в този турнир - именно ПСЖ - не успя да прибави ново отличие към вече 12-те във витрината си.

Парижани бяха сериозно тласнати към победата от Неймар да Силва, който отново беше във вихъра си срещу своята любима жертва. Бразилецът асистира за откриващото попадение на Даниел Алвеш и сам вкара второто, за да може ПСЖ да дръпне солидно още до средата на първото полувреме. Оттам нататък всичко тръгна надолу за гранда от столицата - първо Преснел Кимпембе си отбеляза автогол, а в средата на втората част Едсон Мексер възстанови равенството.

Срещата беше белязана и от изключително циничен и опасен фаул на Килиан Мбапе, заради който новото златно момче на френския футбол видя червен картон малко преди пристъпването към определяне на победителя чрез изпълнение на дузпи. При тях феновете на ПСЖ, които бяха зад вратата, непрекъснато светеха със силни лазери в очите на играчите на Рен, но и тази грозна постъпка не остана ненаказана от съдбата.

На „Стад дьо Франс” парижани набързо заявиха намеренията си. Не бяха изминали и първите 2 минути от мача, когато Неймар се отскубна от пазача си в наказателното поле и засече центриране. Неговият изстрел премина на сантиметри покрай левия стълб.

В 13-ата минута вече нищо не можеше да избави Рен след чудесното заучено изпълнение на ПСЖ от ъглов удар. Неймар центрира отляво по атаката, като насочи високия пас към дъгата. Там нямаше играч на „червено-черните”, който да противодейства по какъвто и да е начин на Даниел Алвеш. Бразилският ветеран посрещна топката директно от въздуха с десния си крак и прониза вратата на Томаш Кубек по виртуозен начин – 0:1.

Осем минути по-късно ПСЖ помисли, че вече е решил всичко. Играчите на Томас Тухел организираха контраатака през центъра, при която Килиан Мбапе овладя и продължи за Анхел Ди Мария. Аржентинецът с ювелирен пас изведе Неймар фронтално срещу вратата, а бразилецът прехвърли технично - 0:2.

Отпускането в редиците на френския шампион стана прекалено голямо и Рен бързо доказа, че няма да се предаде току-така. В 38-ата бившият футболист на Милнан М’Байе Нианг разтресе десния стълб зад Алфонс Ареола. Две минути по-късно стражът на парижани все пак извади топката от мрежата си. Десният бек на Рен Хамари Траоре се включи в атака и отправи полувисоко центриране. При близката греда Преснел Кимпембе опита с крак да избие топката, мятайки се на шпагат, но вместо това я отклони неспасяемо в долния десен ъгъл – 1:2.

ПСЖ направи опит да отвърне в самия край на полувремето. Тогава Кубек показа решителни намеси при изстрелите на Мбапе и Дани Алвеш.

След почивката Рен повиши още повече нивото си и всъщност постави ПСЖ под натиск. В 58-ата минута Бенжамен Буриго шутира от границата на наказателното поле и подложи на сериозен тест Ареола, който издържа. Осем минути по-късно друг шут на Буриго доведе до корнер, след като бранител на ПСЖ изчисти пред самата голлиния.  Клеман Грение отиде до ъгловото флагче и центрира към близката греда, където Едсон Мексер изскочи преди всички останали и с глава изравни резултата – 2:2.

От този момент до края на редовното време ПСЖ тръгна яростно напред. В 69-ата минута Неймар обстрелва много опасно от пряк свободен удар, а топката почти облиза десния стълб. Две минути след него Мбапе получи невероятно подаване от Дани Алвеш в наказателното поле, нанесе изстрел, а Кубек само можеше да гледа как топката преминава на сантиметри в аут. В добавеното време към редовните 90 минути ПСЖ имаха претенции за дузпа срещу Маркиньос, които бяха подминати от съдията.

В първото продължение Мбапе изтърва най-добрата възможност за гостите. Неймар със супер пас по тревата го изведе на скорост зад бранителите. Останал сам срещу вратаря и на 6-7 метра по диагонал спрямо вратата световният шампион стреля с фалц покрай Кубек и видя как топката отскача от левия стълб.

В 110-ата минута бившият футболист на ПСЖ Хатем Бен Арфа не беше далеч да вземе сладко отмъщение за отношението към себе си, докато носеше екипа на парижани. Плеймейкърът нанесе страхотен изстрел от дъгата, който профуча агонизиращо близо покрай целта.

Две минути преди изтичането на второто продължение Килиан Мбапе сътвори чутовна глупост, като атакува Дамиен Да Силва с бутоните право под коляното. Нападателят изглеждаше адски учуден и несъгласен, когато реферът съвсем резонно му вдигна директен червен картон.

Така се пристъпи към изстрелите от бялата точка, при които Рен изпълняваше първи. Последователно М’Байе Нианг, Хатем Бен Арфа, Клеман Грение, Джеймс Леа-Силики, Рами Бенсебайни и Исмаила Сар бяха безпогрешни, като не оставиха шансове нито на вратаря Ареола, нито на феновете на ПСЖ, които се опитваха да ги ослепят с лазерите си. В редиците на ПСЖ Единсон Кавани, Дани Алвеш, Леандро Пареден, Хуан Бернат и Неймар също не сбъркаха от бялата точка. Когато обаче дойде редът на първата дузпа извън задължителните 5 младият Нкунку се подаде на нервите и стреля високо над гредата, с което короняса Рен.