Случилото се във вечерта на 11 април 2017 година в Дортмунд неимоверно оставя неприятен белег в съзнанието на всички футболни фенове. Царят на спортовете попадна под варварските атаки, олицетворяващи най-ниските човешки страсти. Спортният празник не се състоя, мачът между Борусия и Монако от Шампионската лига бе отложен с ден, а експлозиите, при които пострада футболистът на „жълто-черните“ Марк Бартра, несъмнено оставят тъмен отпечатък върху историята на спорта.
Радващото е, че при атаката в Дортмунд няма загинали.
Потвърдено: Случилото се в Дортмунд изглежда терористичен акт
Взривовете в Дортмунд - много професионално и добре планирано действие
В днешния несигурен свят обаче подобни неприемливи прояви стават все по-често явление. Независимо кой е авторът им, те далеч не се вписват в границите на допустимото човешко поведение. Посаждайки нотките на страха, съмнението, на масовата психоза, те лека-полека ограбват нормалното съществуване и постигат изначалната си цел.
За съжаление спортните мероприятия винаги са били уязвими на подобен род атаки. Историята помни и други посегателства, някои от които взели и своите жертви…
Ето и някои от черните моменти:
Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година
На 5 септември палестинската терористична организация, зовяща се „Черният септември“ нахлува в Олимпийското село в Мюнхен и взима за заложници членове на делегация на Израел. В последствие убива 11 души от израелците и един немски офицер, който работи в антитерористичното звено. От терористичната екстремистка организация са искали освобождаването на 234 албански затворници, които били в израелски затвор.
Олимпийските игри в Атланта през 1996 година
На 27 юли експлозия в Олимпийския парк води до смъртта на един човек, а 111 души са ранени. Взривът, поместен в раница, бил заложен от Ерик Рудолф – бивш експерт по експлозиите в американската армия. След задържането му през 2003-а година Рудолф заявява, че „атентатът е форма на борбата му срещу абортите и хомосексуализма“. Официално е осъден на 18 юли 2005-а година, като са му наложени 4 доживотни присъди без право на помилване. След драматичния инцидент, Игрите продължават.
„Гранд Нешънъл“, 1997 година
На 5 април 1997 година близо 60 хиляди души, сред които и принцеса Ан, са заели местата си, за да наблюдават най-известното английско конно състезание. Всички те обаче биват евакуирани след сигнал за две заложени бомби от сепаратистите от Ирландската републиканска армия. Надпревара се провежда два дни по-късно.
Намериха писмо до бомбите в Дортмунд, атаката - целенасочена
Шампионска лига, Мадрид, 2002 година
На 1 май 2002 година часове преди полуфиналния мач между Реал Мадрид и Барселона, кола бомба се взривява в близост до стадион „Сантиаго Бернабеу“. Има 17 ранени, нанесени са и материални щети. Този акт идва малко, след като полицията задържа член на политическа партия Батасуна, която е свързвана с терористичната групировка ЕТА.
Атаките към иракския спорт, 2006 година
През май 2006 година по време на Купа „Дейвис“ треньорът по тенис на Ирак и двама негови играчи са убити, заради това, че са облечени с къси панталонки.
През същия месец и същата година терористична група залавя и убива 13 членове от иракския отбор по таекуондо, докато е на път за турнир в Йордания.
Маратонът в Коломбо, 2008 година
При експлозия загиват 14 души, сред които и министърът на благоустройството на Шри Ланка. Други 90 са ранени. Всичко се случва преди старта на маратона, с който се отбелязва настъпването на Новата година в Шри Ланка. Правителството обвинява Тимилските тигри за атентата.
Рали „Дакар“, 2008 година
За първи път в историята на това състезание то е изцяло отменено. През 2008 година трябва да се състои 30-ото издание на офроуд надпреварата. Заради терористични заплахи обаче организаторите вземат решение да не се състои. Маршрутът е бил планиран да мине през Португалия, Испания, Мароко, Западна Сахара, Мавритания и Сенегал. Страх от терор на територията на Мавритания обаче осуетява зрелището.
Турнирите по крикет, 2002 и 2009 година
На 8 май 2002 година при самоубийствен атентат в Карачи (Пакистан) в близост до хотела, където е отседнала националната селекция по крикет на Нова Зенландия загиват 14 души. След случилото се новозенландците отказват участие и се прибират в страната си.
На 3 март 2009 година терористична група атакува автобуса на националната селекция по крикет на Шри Ланка в Лахор (Пакистан). Седем души губят живота си, между тях и играчи на отбора, както и полицаи, които са били в колите, ескортиращи превозното средство със селекцията на Шри Ланка.
Маратонът в Бостън, 2013 година
При ежегодния маратон в Бостън през 2013 година избухват две бомби. Загиват трима души, а около 282 са ранените. Разследващите достигат до заключението, че атаката е извършена от двама братя от чеченски произход – Темерлан и Джохар Царнаев. Темерлан е убит при престрелка с полицията, Джохар успява да избяга, но по-късно е заловен.
„Стад дьо Франс“, 2015 година
На 13 ноември 2015 година френската столица Париж става обект на редица терористични атаки, за които отговорност поема групировката Ислямска държава. Три експлозии има около „Стад дьо Франс“, където контролна среща играят Франция и Германия. Убийства са извършени в Батаклан и Камбоджанския ресторант. Загиват 129 души, а над 300 са ранени в резултат на кървавите посегателства. Ужасът обзема всички, а три дни по-късно приятелската среща между Германия и Холандия е отменена заради намерен от властите в Хановер подозрителен обект пред стадиона. Местната полиция обявява, че има информация за възможна бомбена атака.
Силни думи от боса на Борусия: Терорът няма да ни спре!
В снимки: Щетите по автобуса на Борусия Дортмунд
Забележка: В прикачената галерия виждате кадри от някои от драматичните моменти
1Коментар