Почти всяка втора кола на улицата извън терминала е накичена с флагчета на любимите отбори, а когато питам таксиметровия шофьор защо на някои дори има по две или три флагчета на различни държави, той се усмихва под мустак: “Ами не са се определили още, ама като минат първите мачове ще оставят флагче само на една държава.”
По-щателна проверка и изследване на този феномен показва, че за ливанците на световното участват само четири отбора - на Бразилия, Германия, Италия и Аржентина. Почти невъзможно е да забележиш кола с друго флагче.
Ливан е с население от около 4 милиона души и десет пъти по-малка площ от България. Страната никога не се е класирала за световно първенство по футбол, но най-голямото световно футболно събитие винаги предизвиква истерия.
По време на световното по футбол всички очакват улиците в Бейрут да се изпразнят. В град като Бейрут, известен с лежерното си средиземноморско отношение към нощния живот, това прави впечатление. Засега феновете се задоволяват с бурно натискане на клаксоните и шарено окичване на колите. И то седмици преди мачовете да са започнали.
Когато разпитвам и пиколото пред входа, се оказва, че страната е почти разделена между фенове на Германия и Бразилия. Имало малки градчета, където украсата по колите е още по-драстична и хората инвестират по 100-150 долара за флагчета и други отличителни знаци. Междувременно в Бейрут е почти готов центъра World Cup Fan Park, който ще позволява на 500 души да гледат мачовете на живо.
“Само футболните страсти ни помагат да избягаме от горчивата политическа реалност,” подмята ми пиколото преди да се разделим. Можете само да си представите какво ще се случи на 11 юни, когато е първият мач от световното.
Коментирай