Холандия е първият полуфиналист на Мондиал 2010 след икономична победа с 2:1 над Бразилия в четвъртфиналите.

Лалетата показаха изключително ефективност срещу петкратния световен шампион и почти без да създадат голови положения влязоха в голямата четворка.

Големият виновник за Бразилия пък се казва Фелипе Мело, който, освен че си вкара автогол за 1:1, си изпроси и изключително глупав червен картон, с който остави тима си с човек по-малко в последния четвърт час.

Селесао започна по-силно срещата и в осмата минута гол на Робиньо, справедливо бе отменен.

В десетата минута обаче той отбеляза валидно попадение и даде ранна преднина на Бразилия. Фелипе Мело от центъра майсторски изведе Робиньо, който сам срещу вратаря Мартен Стекеленбург не сгреши.

До почивката, а и през целия мач, двата тима не създадоха очаквания от мнозина спектакъл и на терена головите положения бяха рядкост.

През първата част оранжевите не застрашиха нито веднъж вратата на Бразилия, но второто полувреме започна отлично за тях.

В 53-ата минута Уесли Снайдер центрира отдясно, Фелипе Мело опита да изчисти с глава, но бе натиснат от вратаря Жулио Сезар и прати топката в собствената си врата за 1:1.

Окончателният прелом в срещата дойде в 68-ата минута, когато Ариен Робен изпълни ъгловия удар отдясно към първата греда, там Дирк Кайт с глава продължи към вратарското поле, където Уесли Снайдер бе оставен непокрит и от няколко метра с глава направи 2:1.

В този момент бразилците сякаш бяха сломени и това си пролича в 74-ата минута, когато Фелипе Мело си изработи изключително глупав червен картон, след като срита без топка Ариен Робен.

До края на срещата останалите с човек по-малко възпитаници на Карлос Дунга имаха само един импулс в опит за обрат - около 82-ата минута, когато изпълниха няколко корнера пред вратата на Жулио Сезар, но не успяха да стигнат до изравнителен гол.

Така Холандия сякаш на икономичен режим успя да се класира в двубоя за финала, където ще срещне победителят от двубоя между Уругвай и Гана.

В полуфинала селекционерът на оранжевите Берт ван Марвайк ще трябва да реди състава си бъде без Найджъл де Йонг и Грегъри Ван дер Вийл, които изгоряха заради жълтите картони, които получиха в четвъртфинала срещу Бразилия.