Сърбия записа златна страница във футболната си история, след като стана световен шампион за младежи до 20 години. На финала съседите ни потопиха в скръб не кой да е, а Бразилия, след победа с 2:1 след продължения.

Младите сръбски футболисти изиграха поредния си отличен мач, демонстрирайки огромен потенциал и изключителни нерви в решителните моменти. Доказателство за последното е фактът, че във всичките си 4 мача във фазата на елиминациите, сърбите трябваше да играят продължения, но във всеки един от двубоите продължаваха напред – след победни голове в продълженията срещу Унгария, Мали и Бразилия, както и след дузпа на четвъртфинала със САЩ.

Финалният двубой в Нова Зеландия бе изпълнен с класен футбол на много талантливи футболисти, за които със сигурност ще чуваме много в бъдеше.

Сърбия откри резултата в 70-ата минута, когато Андрия Живкович подаде хубаво отдясно към Неманя Максикович, който центрира перфектно за Станиша Мандич в наказателното поле. Нападателят се бе пласирал отлично и засече топката за 1:0.

Само 3 минути по-късно обаче „кариоките“ изравниха, благодарение на великолепна солова акция на Андреас Перейра. Футболистът на Манчестър Юнайтед проби отдясно, мина технично покрай трима съперници, след което с прецизен удар вкара във вратата на Предраг Райкович.

Така се стигна до продължения, в които и двата тима търсеха успеха. Дузпите обаче бяха все по-близо, когато в 118-ата минута Живкович прекара топката през краката на бразилски бранител, с което изведе Максимович в отлична позиция. Футболистът, който играе под ръководството на Станимир Стоилов в Астанал, запази хладнокръвие, излезе очи в очи с вратаря Жеан и пусна топката покрай плонжа му, носейки първа световна титла за Сърбия.