Венецуела постигна изключително изненадваща победа с минималното 1:0 срещу Колумбия в първия мач от група „С“ на турнира Копа Америка. Двата отбора изнесоха истинска битка, а венецуелците успяха да откраднат трите точки. Пълният със звезди отбор на Хосе Пекерман разочарова напълно и се представи много под очакванията. Радамел Фалкао, Карлос Бака и Хуан Куадрадо бяха незабележими на терена. Колумбийците проспаха първото полувреме и се разиграха едва след гола, който получиха в своята врата, но бе твърде късно.

Първата сериозна опасност в мача бе в 16-та минута пред вратата на Колумбия, когато Роналд Варгас подаде към Саломон Рондон, който продължи към Алехандро Гера, а той стреля опасно, но Давид Оспина успя да спаси. Десет минути по-късно Саломон Рондон комбинира с Роналд Варгас, който стреля, но Давид Оспина отново бе на мястото си и спаси.

Алехандро Гера стреля със задна ножица в 42-та минута и насочи топката към долния ляв ъгъл на вратата на Давид Оспина, който плонжира и успя да избие в корнер.

Венецуела поведе в 60-та минута, когато Роберто Росалес центрира в наказателното поле на Колумбия, където Алехандро Гера продължи с глава към Саломон Рондон, който отблизо стреля с глава и изпрати топката в долния ляв ъгъл на Давид Оспина.

Колумбия можеше да изравни резултата в 79-та минута. Хамес Родригес нанесе много силен удар от границата на наказателното поле на Венецуела, но Ален Бароха успя да спаси. След това топката попадна в Едуин Кардона, който стреля отблизо, но Бароха отново се намеси и успя да избие в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Кристиан Сапата стреля с глава, но над напречната греда в аут.

Колумбийците натиснаха своя съперник в заключителните минути на срещата и в 85-та минута Едуин Кардона центрира в наказателното поле на Венецуела, след което Джаксън Мартинес свали с глава към Хуан Куадрадо, който стреля, но изпрати топката встрани от десния стълб на вратата на Ален Бароха.

Венецуела успя да задържи аванса си от един гол до края на срещата и се поздрави с победата.

Венецуела играе срещу Перу в следващия си мач от турнира, докато Колумбия се изправя срещу Бразилия в един от големите сблъсъци още в груповата фаза.

Колумбия: Давид Оспина – Хуан Сунига, Кристиан Сапата, Джейсън Мурийо, Пабло Армеро (82' Джаксън Мартинес) – Хуан Куадрадо, Карлос Санчес (63' Едуин Кардона), Едуин Валенсия, Хамес Родригес – Карлос Бака (72' Теофилио Гутиерес), Радамел Фалкао

Старши треньор: Хосе Пекерман

Венецуела: Ален Бароха – Роберто Росалес, Освалдо Вискарондо, Андрес Туниес, Фернандо Аморебиета – Томас Ринкон, Луис Мануел Сейхас (75' Франклин Лусена) - Алехандро Гера, Роналд Варгас (78' Сесар Гонсалес), Хуан Аранго (86' Габриел Сичеро) – Саломон Рондон

Старши треньор: Ноел Санвисенте