Турция с новия си селекционер Винченцо Монтела – Самолетчето победи с минималното 1:0 бронзовия медалист от Световното първенство Хърватия.

Единственият гол в мача между двата балкански съперника вкара Баръш Йълмаз. Нападателят на Галатасарай се разписа с прехвърлящ удар през първото полувреме.

В самия край на мача дузпа за „ватрените“ бе отменена заради намеса на ВАР системата. Поражението е първо за хърватите у дома в европейска квалификация.

В общи линии двете селекции си разделиха по едно силно полувреме, но „ватрените“ създадоха доста повече шансове през втората част, когато гонеха изравняване. Турците се задоволиха с няколко ситуации през първото полувреме и по-защитна игра през вторите 45 минути.

С победата Турция излиза начело в групата с 13 точки. Три пункта зад южните ни съседи е Хърватия, но и с мач пасив.

БГНЕС
15 снимки

В първите минути турците бяха доста активни, а на Ливакович на два пъти му се наложи да се намесва. Първо Ливакович парира удар на Йълмъз, а после стори същото и с Артюркоглу.

Най-чистата възможност се появи в 13-ата минута. Тогава Артюркоглу излезе сам срещу Ливакович и въпреки че бе бързо застигнат, нанесе удар, който спря във вратаря.

Малко след изминаването на половин час игра Турция поведе с 1:0. Баръш Йълмаз избяга от опеката на Йошко Гвардиол, догонвайки пас от своята половина. Турчинът бе улеснен и от непремерено излизане на Ливакович, когото прехвърли с елегантен удар извън наказателното поле.

Чак в добавеното време на първата част Хърватия стигна до точен удар. Чакър обаче не се затрудни с изпълнението на Муса.

Втората част започна точно както първата - с натиск на гостите. Артюкоглу и Йълмаз имаха шансове да удвоят преднината на страната си, но и двамата не сполучиха.

Най-сериозният шанс за бронзовия медалист от Мондиал 2022 бе в 65-ата минута, когато Ковачич стреля от 17-18 метра, но Бардакджъ изби на около метър пред голлинията. Минути по-късно и пред Петкович се откри добра възможност, но таранът на Динамо Загреб не успя да изравни заради намеса на Озкачар.

Десетина минути преди края на редовното време, Турция едва се спаси от гол. Майер се измъкна от отбраната на гостите, преодоля Чакър и стреля, но Кадиоглу изби на самата голлинията, на която се получи истински карамбол. Впоследствие бе маркирана и засада.

В последните минути Бельо имаше две добри възможности да изравни. Първо младокът от няколко метра намери тялото на Чакър, а впоследствие негов диагонален удар бе спасен от турския вратар.

В самия край Антъни Тейлър отсъди дузпа за Хърватия, която впоследствие отмени. Английският съдия видя удар на топката в ръката на турски футболист, но бе привикан на ВАР, където коригира решението си.

FT / Хърватия - Турция 0:1

0:1 Баръш Йълмаз 32`

Хърватия: Доминик Ливакович, Йосип Станишич, Йосип Шутало, Йошко Гвардиол, Борна Баришич, Лука Модрич, Марсело Брозович, Матео Ковачич, Марио Пашалич, Петер Муса, Йосип Брекало

Селекционер: Златко Далич

Турция:  Угурджан Чакър, Ферди Кадиоглу, Самет Акайдин, Абдюлкерим Бардакджъ, Ченк Озкачар, Исмаил Юкшек, Ирфан Кахвечъ, Хакан Чалханоглу, Салих Озджан, Кемер Артюркоглу, Баръш Йълмъз

Селекционер: Винченцо Монтела