Полша постигна престижна победа с минималното 1:0 като домакин на Германия в международна приятелска среща. Единственото и победно попадение реализира защитникът на Арсенал Якуб Кивиор в 31-ата минута.

Gulliver/GettyImages
95 снимки

Срещата ще се запомни с изключително пъстрото си съдържание. Един от обичаните полски футболисти - Якуб Блашчиковски, сложи официално край на кариерата си в националния отбор по сърцераздиратален начин, но това беше само предястието в срещата. Като цяло германците контролираха темпото, но "Дружина полска" съумя с единствения си точен удар, от общо два за всичките 90 минути, да излъже четририкратния световен шампион.

Възпитаниците на Ханзи Флик отправиха 26 удара по посока вратата на невероятния тази вечер Войчех Шчесни, който се отчете с девет уникални спасявания, с които донесе успеха на своите. Гостите имаха и малшанс, след като Йосуа Кимих удари греда.

По този начин Полша записа едва втората си победа над Германия в последните 90 години, докато напрежението около Флик продължава да се увеличава, след като тимът му записа трети пореден мач без успех. Преди няколко дни Бундестимът допусна равенство 3:3 срещу Украйна, но ще търси излизане от тежката ситуация в следващата си проверка срещу Колумбия на 20.06, вторник.

Полша Германия

източник: Sofascore.com

Преди първия съдийски сигнал легендата на полския футбол - Якуб Блашиковски, беше награден със специален плакет, след като прекратява кариерата си в националния отбор. Срещу Германия той щеше да запише своя 109-и мач с екипа на "Дружина полска".

Полша - Германия / Приятелска среща, 16.06.2023 г.

източник: Gulliver/GettyImages

Срещата стартира с опит за натиск на Германия, но до опасни ситуации пред вратата на Войчех Шчесни не се стигна. Постепенно поляците поизравниха играта, а атаките на двата тима ставаха все по-остри, но последното подаване изневеряваше и на двата отбора.

Така се стигна до 16-ата минута, когато Якуб Блашиковски, който играеше именно с този номер и беше един от най-активните на терена до този момент, беше изпратен със специален шпалир от играчите на двата отбора и с бурни аплодисменти от тирбуните в последния му мач. Впоследствие той бе заменен от Михал Скораш, а емоциите не подминаха бившия футболист на Борусия Дортмунд. Той се разплака покрай страничната линия в прегръдките на своето семейство.

В 23-ата минута дойде и първият по-опасен удар, който бе дело но Тило Керер пред наказателното поле, но в ръцете на Шчесни.

Шест минути по-късно Кай Хавертц шутира опасно по тревата пред дъгата на наказателното поле, но Шчесни изби в ъглов удар. След неговото изпълнение се стигна до разбъркване в пеналтерията, където Малик Тиау опита да стреля, но бе блокиран. Буквално от аутлинията Емре Джан върна топката в малкия пеналт, където се получи рикошет в Томаш Кенджора, кълбото се разходи пред голлинията, а накрая Ян Беднарек изчисти.

В 31-ата минута обаче Полша откри резултата с първия си удар изобщо в мача. Себастиан Шимански центрира от корнер, а на границата на вратарското поле Керер не пазеше добре Якуб Кивиор, който с глава прати топката в горния десен ъгъл на Тер Стеген за 1:0. Това бе първо попадение за защитника на Арсенал с националната фланелка.

Германия можеше бързо да изравни три минути след това. Тогава Джамал Мусиала игра с глава пред наказателното поле и намери Хавертц отдясно в него. Нападателят на Челси пое топката и след това стреля, но Шчесни го блокира отлично. Самият страж пък бе настъпен лошо от Хавертц и съдията отсъди нарушение в атака.

До почивката германците продължиха да атакуват, но съвсем безрезултатно. За сметка на това, Полша организираше опасни контраатаки, но и домакините не бяха точни в опитите си пред вратата на Тер Стеген.

Три минути след началото на втората част Германия имаше два отлични шанса да изравни резултата. Хавертц получи хубав дълъг пас отляво в наказателното поле, задържа добре топката и я предостави на появилия се на почивката Робин Госенс, който стреля моментално, но Шчесни изби. Атаката обаче продължи и секунди по-късно Мусиала намери своя сътборник в Байерн Мюнхен Йосуа Кимих, а капитанът нанесе страхотен изстрел с левия крак пред дъгата на наказателното поле, но топката се отби от напречната греда на "замръзналия" на място Шчесни.

Четирикратните световни шампиони продължиха да натискат и в 56-ата минута отново Кимих нанесе мощен изстрел от далечно разстояние, но този път кълбото премина малко над напречната греда.

Само минута по-късно главният съдия от Израел отсъди дузпа в полза на Германия. В ситуацията Антонио Рюдигер игра с глава след центриране от корнер, а топката се удари в гърба на Ян Беднарек, което излъга рефера. Впоследствие обаче наказателният удар закономерно беше отменена след проверка със системата ВАР.

В 65-ата минута гостите имаха нова добра възможност за гол. Флориан Виртц получи в наказателното поле и комбинира с Хавертц, който смени рязко посоката и стреля опасно по тревата с левия крак, но Шчесни се намеси решително и спаси.

Двадесет минути преди края на редовното време германците изпълниха корнер, топката беше изчистена, но попадна на крака на Госенс, който от над 20 метра отправи интересен удар и бе точен, но стражът на домакините улови.

В 78-ата минута отново брилянтна намеса на Шчесни спаси Полша от това да изпусне преднината си. Кимих центрира от свободен удар към втора греда, където Рюдигер свали с глава за Тиау, който нанесе мощен удар с десния крак, но вратарят на Ювентус се оказа последна преграда пред гола с феноменално спасяване.

Две минути преди края на редовното време Рюдигер центрира отляво към далечната греда, където Мариус Волф засече с глава, но отново Шчесни изби точно на голлинията. Гостите имаха претенции, че топката я е преминала с целия си обем, но системата ВАР не мислеше така и играта продължи.

Минута след това Германия изпълни корнер чрез Юлиан Брандт, който центрира на първа греда, където Леон Горецка засече с глава, но за пореден път Шчесни показа блестящ рефлекс и изби.

В добавеното време на срещата Брандт беше забравен отляво в наказателното поле на чудесна позиция и опита да стреля технично към далечния ъгъл, но много разочароващо покрай вратата.

До края на срещата Полша удържа преднината си и постигна престижен успех над Германия, макар и в контрола.

FT  | ПОЛША – ГЕРМАНИЯ  1:0

1:0 Якуб Кивиор 31'