Европейският шампион Италия взе глътка въздух след загубата от Англия с 1:2. „Скуадра адзура“ победи по изключително рационален начин с 2:0 Малта като гост във втория си квалификационен двубой по пътя към UEFA EURO 2024 в Германия.

Точни за четирикратния световен шампион бяха двама играчи с името Матео. Натурализираният аржентинец Матео Ретеги откри с глава след четвърт час игра, а капитанът на Монца Матео Песина удвои в 27-ата минута. След това двубоят, ръководен от българския съдия Георги Кабаков, премина в доста лежерно, дори приспивно темпо, за радост на италианския национален отбор.

БГНЕС
12 снимки

Изненадващо, първият шанс в мача дойде за малтийците. Сатариано избяга на Романьоли и Скалвини и нанесе удар отблизо, но Донарума изби в ъглов удар. В 12-ата минута удар отдалеч на Романьоли бе избит с мъка от Бонело.

След точно четвърт час игра Италия поведе. Сандро Тонали центрира от корнер, а новата звезда в атаката на "адзурите" Матео Ретеги засече с глава за 0:1.

"Скуадра адзура" не след дълго стигна и до втори гол. В 27-ата минута Политано центрира високо, ала топката попадна у Емерсон. Левият бранител отправи ниско центиране, с което Тонали се размина, но Песина засече във вратата на домакините.

Малко след втория гол Италия можеше да вкара и трети. С чутовен пропуск обаче се отчете Винченцо Грифо, който необезпокояван, на 6-7 метра от вратата, стреля право в тялото на вратаря Бонело.

Gulliver/GettyImages
75 снимки

След втория гол Италия подкара мача в доста приспивно темпо, като не опитваше особено много атаки къ противниковата врата. Силите на малтийците пък стигаха едва до втората третина на игрището. При един корнер в 55-ата минута настана истинска суматоха в наказателното поле на Донарума, но "адзурите" се разминаха без гол.

Влезлият от пейката Джанлука Скамака едва не вкара много красив дебютен гол със синия екип. Нападателят на Уест Хем опита акробатично изпълнение с гръб към вратата, но Бонело отрази. Десетина минути преди края на срещата Борг излезе на добра позиция за обстрел на Донарума, но Емерсон Палмиери блокира удара.

FT / Малта - Италия 0:2

0:1 Матео Ретеги 15`

0:2 Матео Песина 27`

Малта: Хенри Бонело, Кейн Атард, Стив Борг, Фердинандо Апап, Джоузеф Мбонг, Николай Мускат, Матю Гиламие, Янкам Яник, Хуан Корбалан, Джоди Джоунс, Александър Сатариано

Селекционер: Микеле Марколини

Италия: Джанлуиджи Донарума, Джовани Ди Лоренцо, Джорджо Скалвини, Алесио Романьоли, Емерсон Палмиери, Сандро Тонали, Брайън Кристанте, Матео Песина, Матео Политано, Матео Ретеги, Уилфред Ньонто

Селекционер: Роберто Манчини