Португалия записа най-голямата победа в цялата си история. „Мореплавателите“ надделяха с 9:0 срещу Люксембург.

Резултатът бе 4:0 още на почивката. Дотогава по два гола вкараха Гонсало Инасио и Гонсало Рамош.

След почивката се разписаха Диого Жота на два пъти, както и Рикардо Орта, Бруно Фернандеш и Жоао Феликс, които добавиха по един гол.

Досегашната най-голяма победа на Португалия бе с 8:0. Подобен резултат иберийците имат на три пъти в своята история. В два случая срещу Лихтенщайн и един път срещу Кувейт.

За Люксембург поражението изравнява най-разгромната загуба в историята на Великото херцогство.

Португалия вече е с шест победи от шест мача в квалификационната си група (18 точки), а Люксембург е с 10 пункта.

БГНЕС
9 снимки

В първите няколко минути Португалия опита да наложи волята си и стигна до един опасен удар с глава на Гонсало Инасио в 9-ата минута.

При втория опит на Инасио обаче грешка нямаше. Виртуозно центриране на Бруно Фернандеш с външен фалц кацна на главата на Инасио и централният бранител прати кълбото във вратата на гостите за 1:0.

Пет минути след гола на Инасио авансът на "мореплавателите" бе удвоен. Бруно Фернандеш отне една топка дълбоко в половината на Люксембург, комбинира с Бернардо, а той намери Гонсало Рамош на добра позиция. Новият нападател на ПСЖ завърши за 2:0 с по-слабия си ляв крак.

В рамките на две минути между 28-ата и 30-ата Жота на два пъти можеше да отбележи. Първо той опита удар с левия крак от границата на пеналта, минал над напречната греда, а впоследствие с акробатично изпълнение също не бе точен.

В 34-ата минута резултатът стана 3:0, а точен отново бе Рамош. Леао проби по лявото крило и намери нападателят около точката на дузпата. Бившият играч на Бенфика се завъртя покрай противников защитник и разпечата вратата на Морис.

В предпоследната от първите 45 минути Бруно Фернандеш можеше да се разпише от нулев ъгъл, ала ударът му не намери вратата.

Четвъртата минута на добавеното време донесе и четвърти гол за Португалия. Инасио за втори път остана непокрит в наказателното на Люксембург и отново след центриране на Бруно Фернандеш отбеляза с глава.

12 минути от втората част трябваха на португалците за нов гол. Диого Жота поведе с глава дълъг пас на Бруно Фернандеш и излязъл сам срещу Морис го разстреля за 5:0.

След точно 10 минути падна поредният гол във вратата на гостите. Шестото попадение за иберийците вкара влезлият от пейката Рикардо Орта, който с мощен удар от границата на наказателното поле направи Антъни Морис безпомощен.

Португалия не спря дотук. Седмият гол на иберийците дойде с доза късмет - Жота "комбинира" по неволя с бранител на Люксембург, след което топката попадна на пътя му и без забавяне играчът на Ливърпул я прати със силен удар във вратата на гостите за 7:0.

Седем минути преди края резултатът стана още по-катастрофален за Люксембург. Орта комбинира добре с Бруно Фернандеш, а футболистът на Манчестър Юнайтед гарнира трите си асистенции и с гол за 8:0.

120 секунди преди изтичането на редовното време и Жоао Феликс намери място сред голмайсторите. Новото попълнение на Барселона се разписа с красив изстрел извън наказателното поле.

FT / Португалия – Люксембург 9:0

1:0 Гонсало Инасио 13`

2:0 Гонсало Рамош 18`

3:0 Гонсало Рамош 34`

4:0 Гонсало Инасио 45+4`

5:0 Диого Жота 57`

6:0 Рикардо Орта 67`

7:0 Диого Жота 78`