„Насилието оставя белези у децата за цял живот! Заедно трябва да сложим край на насилието срещу деца!”. Това е посланието в клип на УНИЦЕФ с участието на футболната звезда Дейвид Бекъм.
60-секундното видео показва бруталната реалност, че физическият и психическият тормоз могат да оставят белег върху децата завинаги. Във видеото сцени на насилие срещу деца се появяват като анимирани татуировки по тялото на Дейвид Бекъм.
Истинските татуировки на Бекъм са избрани да бележат щастливи или важни спомени. Милиони деца обаче носят белег, който те не са избрали - този на насилието и тормоза, пише NOVA.
Стряскащите данни сочат, че на всеки 5 минути едно дете умира в резултат на насилие. Приблизително едно на всеки 10 момичета под 20-годишна възраст, или 120 милиона момичета в световен мащаб, са преживели сексуално насилие. Всяка година близо 1 милиард деца - или 6 от 10 деца по света - на възраст между 2-14 г. са подлагани на физическо наказание от техните настойници. Една трета от учениците на възраст между 13-15 г. в световен мащаб са редовно тормозени.
„Когато започнах моя Фонд 7 с УНИЦЕФ, аз се ангажирах да направя всичко възможно, за да направим света по-безопасно място за децата, както и да говоря по проблеми, които оказват разрушително въздействие върху живота им”, заявява Бекъм. „Един от тези въпроси е насилието. На всеки пет минути, някъде по света, едно дете умира от насилие. Милиони повече са застрашени от физическо, емоционално и сексуално насилие, което може да унищожи детството им завинаги”.
Футболната звезда разказва и за посещението си с УНИЦЕФ в Камбоджа, където е срещнал деца, станали жертви на ужасяващо насилие.
„Бях шокиран от това, което чух и видях, как насилието може да остави дълбоки и трайни белези. Никое дете не трябва да преживява това. Но във всички краища на света, в техните домове, училища и на техните улици, децата страдат от насилие. Надявам се, че този нов проект ще привлече вниманието към този спешен въпрос и ще вдъхнови действие. Насилието срещу деца е грешно и заедно ние трябва да сложим край.“, заявява Бекъм.
Използвайки платформата „U-Reporters“, инструмент за обмен на съобщения, който позволява на младите хора да докладват за проблеми, които засягат живота им, Дейвид Бекъм покани младежта да се включи във въпросите за насилието срещу деца.
Повече от 190 000 „U-Reporters“ от 22 страни се включиха. Две трети от тях казаха, че лично са подложени на физически или вербален тормоз или познават някой друг, който го е изпитал.
На въпроса, кой смятат, че извършва насилие най-често, една трета заявиха полицията или органите за правоприлагане, 29% казаха връстниците им, 28% заявиха родител или настойник, а 9 % смятат, че това са учителите.
Приблизително 80 000 „U-Reporters“ дадоха предложения за това какво може да се направи за справяне с насилието в техните общности. 24-годишен младеж от Филипините казва: „Аз ще му дам гласност и ще предупредя всички хора около мен за това, което се случва, като ще поискам нечия помощ, за да го спра, ако не мога да го направя сам“.
Трагичните последици от насилието засягат всички аспекти на живота на детето и могат да се предават от едно поколение на друго. Насилието срещу деца носи сериозни разходи за всички общества във всеки регион на света.
„Насилието и тормозът оказват ужасно влияние върху живота и бъдещето на децата - увреждат телата им, подкопават тяхното емоционално благополучие, дори пречат на здравословното развитие на мозъците им. Когато ние закриляме децата от насилие, ние предотвратяваме индивидуални трагедии, като насърчаваме по-силни и по-стабилни общества. Благодарение на силни защитници като Дейвид Бекъм, както и силата на гласовете на самите деца и млади хора, ние събираме увереност, че насилието срещу деца по света може да спре“, каза Антъни Лейк, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.
Насилието не е неизбежно. УНИЦЕФ посочва седем доказани стратегии, които могат да помогнат за край на насилието срещу деца. Те включват укрепване нагласите, които поддържат ненасилието; прилагане на законите; създаване на безопасна среда за децата; подкрепа за родителите и настойници; увеличаване на доходите на семействата за намаляване на бедността; укрепване на социалните услуги и обучения на децата с житейски умения.
Дейвид Бекъм и УНИЦЕФ призовават хората да споделят новия филм в социалните медийни.
Коментирай