Швейцария и Италия завършиха при равенство 0:0 в мач от Група С от световните квалификации за Мондиал 2022, което означава, че Скуадра адзура подобрява световния рекорд по брой мачове на национален отбор без загубата. Двата тима се оттеглиха на почивката при нулево равенство, а в началото на втората част Жоржиньо пропусна от бялата точка. Италия бе по-активният тим, но не съумя да реализира възможностите си.

Gulliver/GettyImages
60 снимки

Гостите стартираха по-агресивно и упражниха преса в началните минути. В 13-ата минута ЧИро Имобиле се озова на добра позиция, но изстрелът му от наказателното поле бе блокиран, след което Лоренцо Инсиние овладя кълбото и нанесе удар, но право в ръцете на Ян Зомер.

"Адзурите" продължиха да бъдат агресивни и в 19-ата минута Мануел Локатели изведе Доменико Берарди зад гърба на защитата. Нападателят напредна и стреля, но вратарят на Швейцария решително спаси.

В 23-ата минута след поредната многходова атака на Италия Доменико Берарди отправи изстрел от границата на наказателното поле, принуждавайки Ян Зомер да улови.

Постепенно двата отбора заформиха битка в средата на терена, а Швейцария погледна по смело към вратата на Джанлуиджи Донарума. Рикардо Родригес центрира остро в наказателното поле, след което последва рикошет в крака на Джовани Ди Лоренцо, което обърка стража на Италия, но топката излезе в ъглов удар.

В 34-ата минута Лоренцо Инсиние отправи много техничен удар в далечния ъгъл, пращайки топката на сантиметри над напречната греда.

Четири минути преди края на първото полувреме дойде и най-доброто положение за домакините. Мануел Аканджи стреля с глава, пращайки топката опасно близо до десния страничен стълб.

В началото на втората част Италия отново стартира агресивно и в 50-ата минута получи правото да изпълни дузпа, след като Рикардо Родригес фаулира Доменико Берарди в наказатеолното поле. Главният съдия Карлос дел Серо Гранде изчака помощниците му да прегледат ситуацията с ВАР, след което потвърди решението си. Зад топката застана Жоржиньо, но стреля много слабо и Ян Зомери спаси.

Малко след това Стивън Цюбер застраши вратата на Джанлуиджи Донарума, но изпрати топката в аут. Постепенно домкините добиха самочувствие и пренесоха играта в половината на "адзурите".

В 72-ата минута Лоренцо Инсиние овладя в наказателното поле и стреля в левия ъгъл, но отново Ян Зомер с великолепно спасяване предотврати опасността.

В заключителните минути на двубоя двамата вратари направиха решаващи спасявания. Първо Ян Зомер отрази директен изстрел от ъглов удар на Федерико Киеза, а веднага след това Джанлуиджи Дунарума се намеси на два пъти решително след изстрели на Денис Закариа.

До края на двубоя двата тима не успяха да си отбележат попадения и поделиха точките. Италия продължава да бъде лидер в групата с 11 точки, докато Швейцария е с четири по-малко.

ШВЕЙЦАРИЯ - ИТАЛИЯ 0:0

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ШВЕЙЦАРИЯ: Ян Зомер, Силван Видмер, Нико Елведи, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес, Фабиан Фрей, Мишел Аебишер, Джибрил Соу, Ренато Щефан, Стивън Цюбер, Харис Сеферович

Селекционер: Мурат Якин

ИТАЛИЯ: Джанлуиджи Донарума, Джовани Ди Лоренцо, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини, Емерсон, Жоржиньо, Николо Барела, Мануел Локатели, Лоренцо Инсиние, Доменико Берарди, Чиро Имобиле

Селекционер: Роберто Манчини

Гл. съдия: Карлос дел Серо Гранде (Исп)

Стадион: „Сант Якоб Парк“, Базел