Националният отбор на Белгия надви този на Сърбия с минималното 1:0 в международна приятелска среща, която се игра на стадион „Ден Дреф“ в Льовен. Единственото и победно попадение реализира капитанът на домакините Яник Караско още във втората минута.

Като цяло "червените дяволи" имаха контрола върху по-голямата част от двубоя и изпуснаха още няколко отлични ситуации, с които можеха да си гарантират и по-убедитлен успех. От своя страна сърбите не направиха най-силния си мач, но и нямаха късмет, след като на два пъти бяха спирани от гредите.

Снимки: БТА / BTA
24 снимки

Първоначално срещата трябваше да се проведе на стадион „Крал Бодуен“ в Брюксел, но беше преместен от Брюксел в Льовен, след като в столицата на Белгия падна силен дъжд и теренът на стадиона стана неизползваем. По тази причина двубоят се провежда и без фенове по трибуните.

Белгийците вече си осигуриха участие на Европейското първенство в Германия догодина, докато Сърбия, която е в една група с България, заема втората позиция и също почти сигурно ще участва на големия форум догодина. За "червените дяволи" предстои последния мач от квалификациите срещу Азербайджан на 19.11, а в същия ден Сърбия приема България в Лесковец в решителен мач от група "G".

Белгия Сърбия

източник: Sofascore.com

Домакините стартираха ударно и откриха резултата след 61 секунди игра след груба грешка в защитата на Сърбия. Тогава Страхиня Павлович върна топката назад към своя вратар Предраг Райкович твърде слабо, като стражът излезе до границата на наказателното си поле, за да изпревари Люис Опенда и успя да го направи, но не ида улови топката. Там капитанът на „червените дяволи“ Яник Караско стигна до кълбото, финтира вратаря и отбеляза във вратата за 1:0.

Гостите действаха разконцентрирано отново в третата минута, когато Опенда се възползва от нова грешка в отбора на Драган Стойкович, напредна по десния фланг, влезе в наказателното поле и стреля към вратата, но този път Райкович спаси.

Последваха спокойни минути, в които гостите се окопитиха и създадоха първата си по-опасна ситуация в 24-ага минута, когато Филип Младенович беше изведен в празно пространство по левия фланг и центрира ниско в наказателното поле, където Лазар Самарджич стреля по тревата, но неточно в аут.

Две минути по-късно белгийците пропуснаха да отбележат втори гол. Юри Тилемнас даде чудесно извеждащо подаване по въздуха за Опенда, който надбяга Неманя Гудел и Милош Велкович, като се озова сам срещу Райкович и стреля, но вратарят успя да скъси дистанцията и да го блокира, като предотврати сигурно попадение.

Западните ни съседи имаха отличен шанс да изравнят резултата в 31-ата минута, когато удариха греда. Самарджич получи от тъч вдясно по атаката в наказателното поле, след което върна за Павлович, който с едно докосване намери Филип Джуричич, а футболистът на Панатинайкос нанесе силен удар с левия крак, който обаче се отби от лявата греда на вратаря Матс Селс.

Две минути по-късно „червените дяволи“ пропиляха нова страхотна възможност. Както в предната ситуация комбинираха Опенда и Тилеманс. Нападателят на Милан намери халфа на Астън Вила в центъра, който пък изчака и го изведе отлично зад защитата на сърбите. Опенда опита да преодолее Райкович от границата на наказателното поле, но вратарят излезе и добре го блокира.

В 43-ата минута преди края на първата част Белгия пропусна нова страхотна възможност. За пореден път Тилеманс изведе Опенда отляво в наказателното поле, след което нападателят сви топката на Гудел и стреля с десния крак в близкия ъгъл, но Райкович изби.

В първите десетина-петнадесет минути на втората част интересни ситуации липсваха, като домакините от Белгия владееха повече топката, но не се стигна дори до един удар към вратата.

Той стана факт чак в 66-ата минута, когато Тилеманс предостави страхотно диагонално подаване за Оливие Деман отляво в наказателното поле, който финтира Гудел и стреля с десния крак в близкия ъгъл, но отново Райкович се намеси решително и спаси.

Последваха доста смени и в двата отбора, като за „червени дяволи“ се появиха играчи като Ваут Фаес, Доди Локебакио, Мичи Батшуай и Леандро Тросар, докато за западните ни съседи на терена влязоха Филип Костич, Саша Лукич, Душан Тадич, Никола Миленкович и Александър Митрович.

Снимки: БГНЕС / BGNES
20 снимки

Двадесет минути преди края на редовното време сърбите отговориха с добра ситуация, при която Филип Костич намери с чудесно диагонално подаване Неманя Радонич отдясно в наказателното поле, който влезе навътре и стреля силно, но над вратата на Селс.

В 75-ата минута Саша Лукич получи отляво в половината на домакините, влезе навътре и стреля опасно към вратата, но топката премина малко над напречната греда.

Три минути след това Костич центрира отлично отляво в наказателното поле, където Александър Митрович бе заел добра позиция и засече с глава, но топката профуча покрай дясната греда на Райкович.

Минута преди края на редовното време Сърбия нямаше късмет да изравни резултата. Тогава отново Костич центрира отлично отляво в наказателното поле, където на границата на малкия пеналт Джуричич се хвърли на шпагат да засече, а топката се отби от дясната греда на Райкович, след което се удари във Ваут Фас и излезе покрай дясната греда в корнер.

В последната от трите добавени минути Андрия Живкович центрира към далечната греда, където обаче Страхиня Павлович стреля над напречната греда в аут. По този начин приключи и двубоят.

FT  | БЕЛГИЯ - СЪРБИЯ  1:0

1:0 Яник Караско 2'