Фейенорд надви Рома с минималното 1:0 в първи ¼-финален сблъсък от турнира Лига Европа. Единственото попадение реализира Матс Вифер, който се разписа с красиво попадение в 53-ата минута. "Вълците" трябва да съжаляват сериозно, след като резултатът може да бъде друг, ако в 43-ата минута Лоренцо Пелегрини не бе пропуснал дузпа за италианците.

Gulliver/GettyImages
44 снимки

Мачът беше равностоен през по-голямата му част, но след силно начало на втората част домакините взеха аванс, който го запазиха до края. Нидерландците имаха и късмет при една ситуация в средата на второто полувреме, когато изчистиха топката буквално от голлинията, а повторенията показаха, че милиметри не достигнаха на удара с глава на Рожер Ибанйес да се превърне в изравнително попадение. Лоши новини обаче сполетяха треньорът на "вълците" - Жозе Моуриньо, който загуби две от звездите си в лицето на Пауло Дибала и Тами Ейбрахам, които напуснаха срещата принудително с контузии.

По този начин Фейенорд взе частичен реванш от Рома за загубения финал в първото издание на Лигата на конференциите от миналия сезон, когато „вълците“ триумфираха с минималното 1:0 и вдигнаха трофея. Отвеният мач на "Олимпико" е след седмица в четвъртък (20.04)

БТА / BTA
53 снимки

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ ЛИГА ЕВРОПА ВИЖТЕ ТУК!

Срещата стартира с лек опит за натиск на домакините, но първата интересна ситуация бе създадена от гостите от Рим. В деветата минута капитанът Лоренцо Пелегрини центрира от свободен удар в наказателното поле, където Браян Кристанте засече топката с глава, но право в ръцете на вратаря Джъстин Бейлоу.

Пет минути след това Куилиндши Хартман шутира силно от дистанция и топката летеше към вратата на Руи Патрисио, но защитник пред него блокира изстрела.

В 20-ата минута Пауло Дибала шутира опасно от пряк свободен удар пред наказателното поле и завъртя топката над стената, но и малко над вратата.

Пет минути по-късно обаче аржентинецът получи разтежение в слабините и беше заменен принудително от Стефан Ел Шаарауи. Италианецът пък можеше да открие резултата с първото си отиграване. Той овладя великолепно една топка пред наказателното поле и стреля от въздуха, но топката се отклони от бранител и мина над вратата. Секунди по-късно крилото стреля с глава, но неточно.

В 28-ата минута домакините бързо изнесоха топката в предно поле, капитанът Оркун Кьокчю изведе отлично до Себастиан Шимански, който се възползва от празнината в защитата на Рома и стреля ниско пред наказателното поле, но покрай дясната греда на Патрисио.

Пет минути след това топката стигна до Лутсхарел Геертрюда след рикошет в наказателното поле на "вълците", но пресили удара си, който мина високо над напречната греда.

Фейенрод организира нова добра атака в 40-ата минута, която завърши с нов удар на Шимански от границата на пеналтерията, който обаче профуча покрай гредата в аут.

Три минути преди края на първата част обаче Рома получи отличен шанс да поведе в резултата, след като топката са удари в ръката на Матс Вифер след удар в наказателното поле на нидерландците и испанският съдия посочи бялата точка. "Вълците" на два пъти претендираха за игра с ръка на съперников играч в наказателното поле, като и двете ситуации, които бяха в рамките на секунди една от друга, бяха прегледани със системата ВАР и при втората арбитърът отсъди дузпа.С изпълнението се зае капитанът Лоренцо Пелегрини, който обаче стреля в дсната греда на Бейлоу.

На почивката Жозе Моуриньо извърши промяна и пусна в игра Джорджиньо Вайналдум на мястото на пропусналия дузпа капитан Лоренцо Пелегрини.

Домакините дочакаха своя шанс и поведоха в резултата в 53-ата минута. Тогава Усама Идриси надигра Никола Залевски по левия фланг, влезе в наказателното поле и центрира назад към границата на пеналтерията, където Матс Вифер намери по чудесен начин топката от въздуха с десния крак, топката тупна коварно и не остави шансове на Патрисио в десния му ъгъл за 1:0.

Пет минути след попадението се наложи да бъде извършена още една принудителна промяна в състава на Рома, след като централният нападател Тами Ейбрахам се контузи, а на негово място се появи Андреа Белоти.

В 62-ата минута именно Белоти шутира, но бе блокиран и топката излезе в корнер. Залевски центрира от него в наказателното поле, където Рожер Ибанйес нанесе удар с глава, а от самата голлиния Идриси успя с глава да избие топката в гредата, след което беше изчистена. Повторенията показаха, че милиметри са разделили Рома от изравнителното попадение.

В 68-ата минута Кьокчу шутира силно и опасно от пряк свободен от дистанция, но над гредата на Патрисио,  а Ел Шарауи пропусна добра възможност пред другата врата, след като не уцели топката от прекрасна позиция.

В 77-ата минута нов опасен удар на Кьокчу премина много близо до лявата греда на вратаря на "вълците".

Рома натисна в търсене на изавняването, а три минути преди края на редовното време Джорджиньо Вайналдум стреля опасно от дъгата пред накаазтелното поле, но топката профуча малсо над гредата на Бейлоу.

Фейенорд обаче удържа крехкия си аванс и чака с оптимизъм реванша в Италия на "Олимпико" след седмица.

FT  | ФЕЙЕНОРД – РОМА  1:0

1:0 Матс Вифер 53'

Пропусната дузпа: Лоренцо Пелегрини (к) (Рома) 43'