Нидерландският шампион Аякс разгроми гостуващия на "Йохан Кройф Арена" тим на Рейнджърс с резултат 4:0 в първи сблъсък от група A на Шампионската лига. Амстердамци решиха всичко още през първото полувреме, когато отбелязаха три попадения. Едсон Алварес откри в 17-ата, а Стивън Бергхаус удвои в 32-ата минута. Мохамед Кудус направи резултата класически в 34-ата минута, а Стивън Бергвайн оформи крайния резултат в 80-ата минута.

Gulliver/GettyImages
41 снимки

Домакините излязоха пределно мотивирани и от самото начало се видя, те ще контролират срещата, което не се промени до края. Възпитаниците на Адолф Шрьодер изпуснаха и още няколко добри положения, докато за шотландците попадение през втората част беше отмененон заради засада през второто полувреме.

По този начин Аякс нанесе нов звучен шамар на Рейнджърс, който се завърна в груповата фаза на надпреварата за първи път от сезон 2010/2011. През уикенда финалистът от Лига Европа миналия сезон загуби със същия резултат в местното дерби със Селтик.

БТА / BTA
17 снимки

Във втория кръг Аякс гостува на Ливърпул, докато Рейнджърс приема Наполи.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ШЛ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Домакините се настаниха в половината на своя противник още в първите минути на двубоя. Те създадоха и първата по-интересна ситуация в десетата минута, когато Душан Тадич центрира от свободен удар в наказателното поле отляво, а на първа греда Юриен Тимбер бе оставен непокрит и стреля с глава, но над вратата на Джон МакЛафлин.

По-добрата игра на амстердамци даде резултат в 17-ата минута, когато откриха резултата. Стивън Бергхаус центрира от корнер в наказателното поле, където Едсон Алварес беше изпуснат от Джеймс Таверниер и Джон Лундстрам и с глава заби топката във вратата на гостите за 1:0.

В 21-ата минута Аякс имаше страхотен шанс да удвои резултата. Тогава Тадич получи отдясно в наказателното поле и продължи за Девайн Ренш, който шутира в близкия ъгъл, но вратаря парира в корнер.

Седем минути след това отново домакините организираха страхотна бърза атака, която завърши с извеждащ пас за Ренш в наказателното поле, който от чудесна позиция реши да подава за Мохамед Кудус вместо да шутира и сбърка.

Логичното се случи и в 32-ата минута Аякс удвои резултата. Мохамед Кудус комбинира със Стивън Бергхаус отдясно в наказателното поле и нанесе несилен удар към вратата, но Джеймс Сандс подложи крак, с което излъга вратаря си и топката попадна за втори път във вратата – 2:0.

Само две минути по-късно резултатът стана класически, след като Мохамед Кудус отбеляза феноменално попадение. Той получи на левия фланг и направи страхотен индивидуален пробив, справи се с Таверниер, влезе в наказателното поле и с мощен удар под ъгъл прати топката към далечния край на вратата, тя рикошира в страничната греда и влетя във вратата на МакЛафлин за 3:0.​

Пет минути преди края на първата част Кенет Тейлър отправи удар от ръба на наказателното поле, но стражът на шотландците спаси.

В 44-ата минута и Тадич шутира от дъгата на наказателното поле, но отново вратарят на Рейнджърс трябваше да се намесва решително.

През второто полувреме Аякс продължи да диктува темпото, но чистите ситуации пред вратата на Рейнджърс понамалиха.

В 67-ата минута Алварес засече отново с глава центриране от корнер, но прати топката над вратата.

Две минути по-късно Стивън Бергвайн стреля силно от дистанция, но МакЛафлин улови.

В 71-ата минута Рейнджърс успя да отбележи попадение във вратата на Аякс. Райън Кент получи отляво, напредна към наказателното поле и върна за Борна Баршич, който стреля технично към далечния ъгъл и отбеляза красив гол, който обаче впоследствие беше отменен след проверка със системата ВАР заради засада при подаването къма Кент.

Въпреки че темпото на игра спадна в следващите минути, това не попречи на домакините да стигнат и до четвърто попадение. То дойде след груба грешка на резервата Райън Джак, който се опита да върне топката назад за защитник, но вместо това изведе Бергвайн сам срещу вратаря, преодоля го и на празна врата реализира – 4:0 в 80-ата минута. Веднага след това той обаче получи схващане и беше заменен.

В добавеното време гостите можеха да стигнат до почетно попадение. След грешка на Окампос Кент стреля, топката се отклони в бранител и се удари в гредата, а това беше и последното по-значимо действие в двубоя.

FT | АЯКС – РЕЙНДЖЪРС  4:0

1:0 Едсон Алварес 17'

2:0 Стивън Бергхаус 32'

3:0 Мохамед Кудус 34'

4:0 Стивън Бергвайн 80'