Отборът на Белгия разби Азербайджан с 5:0 в мач от Група F на квалификациите за UEFA EURO 2024. Ромелу Лукаку отбеляза хеттрик за 30 минути игра. Седем минути след това той добави още едно попадение на сметката си.

В края на редовното време Леандро Тросар оформи крайният резултат. Така белгийците спечелиха групата си с 20 пункта след 8 мача, докато Австрия остава на второто място с точка по-малко. Азербайджан пък си остава на четвъртата позиция със 7 точки.

Gulliver/GettyImages
15 снимки

"Червените дяволи" поведоха в 17-ата минута, след като Доку прати добро центриране в пеналтерията на гостите, а там се извиси Ромелу Лукаку, който стреля с глава. Стражът на Азербайджан не успя да стигне до топката.

В 24-ата минута азерите останаха и с човек по-малко на терена. Еди Исрафилов си изкара два бързи жълта картона и бе изгонен след грубо влизане в центъра на терена. Малко преди това ВАР провери пък потенциален червен картон за Ваут Фаес от белгийския състав.

Две минути след това Белгия стигна до нов гол, отново автор на попадението бе Лукаку, който се разписа, след като Кастан му свали топката с глава в наказателното поле на гостите. Първоначално съдийското решение бе засада, а след това ВАР отново се намеси. След проверката голът бе зачетен.

Не бе нужно много време на Лукаку да оформи своя хеттрик. Нападателят отново бе намерен в 30-ата минута и с глава прати топката в мрежата на Махамадалиев.

Седем минути след това именно Лукаку отне топка, след което комбинира с Мангала, а накрая лично завърши акцията на "червените дяволи". Нападателят не остави шансове на стража на азерите и вкара четвъртия си гол в срещата.

В добавеното време на полувремето Кастан също се разписа. Той стигна до топката след спасен удар на Тросар и я прати във вратата на гостите. Попадението обаче бе отменено заради засада.

В 55-ата минута Джереми Доку нанесе мощен удар към вратата, но топката бе блокирана всъщност от негов съотборник. Минута след това Артур Теате също пробва късмета си с изстрел от ръба на пеналтерията, но изпълнението му бе неточно.

Опенда проби отлично в 65-ата минута, финтира противников защитник и след това стреля в близкия ъгъл. Махамадалиев обаче се справи с удара му.

Натискът на белгийцте продължи и в 70-ата минута Доку имаше добра възможност, но не нацели вратата. Две минути след това с изстрел от далеч пробва и Тилеманс. Ударът му по земя мина встрани от целта.

В 83-ата минута близо до гола бе отново Юри Тилеманс, който отправи мощен изстрел. Топката докосна левия страничен стълб на вратата и излезе в аут.

В самия край на редовното време на мача Леандро Тросар стигна до топка във вътрешността на наказателното поле и я изстреля покрай стража на Азержайджан за 5:0.

FT Белгия - Азербайджан 5:0

1:0 Ромелу Лукаку 17'

2:0 Ромелу Лукаку 26'

3:0 Ромелу Лукаку 30'

4:0 Ромелу Лукаку 37'

5:0 Леандро Тросар 90'

Съставите на двата отбора:

Белгия: 12. Кастеелс, 21. Кастан, 4. Фаес, 5. Вертонген, 3. Теате, 6. Вранкс, 18. Мангала, 9. Тросар, 19. Бакайоко, 10. Лукаку, 7. Доку

Азербайджан: 1. Махамадалиев, 3. Джафаркулиев, 2. Мамадов, 6. Хакверди, 17. Байрамов, 20. Исайев, 14. Исрафилов, 8. Махмудов, 10. Емрели, 9. Дадашов