Испанският шампион Барселона се поздрави с победа с резултат 2:1 срещу украинския Шахтьор Донецк на „Естадио Олимпик Луис Компанис“ в двубой от третия кръг на група „H“ в Шампионската лига. Феран Торес откри резултата в 30-ата минута, а Фермин Лопес удвои в 36-ата, преди Георгий Судаков да върна един гол в 62-ата минута. В крайна сметка каталунците постигнаха трета поредна победа в надпреварата и са убедителен лидер с девет точки. Шахтьор е трети с три пункта.

Снимки: Gulliver/GettyImages
50 снимки

Като цяло възпитаниците на Шави Ернандес доминираха през по-голямата част от двубоя. През първото полувреме домакините бяха господари на терена и отбелязаха два гола, но през втората част нещата се попромениха. Украинците успяха да върнат една попадение и заиграха по-добре, а нови два гола на каталунците бяха отменени, като и гредата ги спря да трето попадение.

Все пак Барселона продължава без грешка и вече е с един крак в елиминациите на турнира. За испанския тим предстои голямо дерби - Ел Класико срещу Реал Мадрид, а в следващия кръг на ШЛ ще срещнат отново Шахтьор в ответния двубой.

Снимки: БТА / BTA
31 снимки

Старши треньорът на Барселона – Шави Ернандес, имаше доста кадрови проблеми за решаване. Контузени за този сблъсък бяха Роберт Левандовски, Френки де Йонг, Педри, Жул Кунде и Рафиня, а Гави бе наказан. За срещата обаче бе регистриран 17-годишният нападател Марк Гиу, който дебютира за първия тим преди няколко дни с победен гол срещу Атлетик Билбао.

Под рамката на вратата беше поставен капитанът Марк-Андре тер Стеген, а четворката в защита бе оформена от Жоао Кансело, Роналдо Араухо, Иниго Мартинес и Маркос Алонсо. В средата на терена действаха тройката Фармин Лопес, Ориол Ромеу, Илкай Гюндоган, а атаката бе водена от Ламин Ямал, Феран Торес и Жоао Феликс.

КЛАСИРАНЕ В ШАМПИОНСКА ЛИГА / ПРОГРАМА

РЕЗУЛТАТИ ОТ ВСИЧКИ МАЧОВЕ В ШЛ В СРЯДА ВИЖТЕ ТУК!

Срещата стартира с опит за натиск на каталунците и се настаниха в половината на своите гости.

При опит за изнасяне на топката от страна на Шахтьор, в осмата минута, футболистите на украинския тим сбъркаха и Фермин Лопес я получи в наказателното поле. Той финтира отлично, но не успя да преодолее вратаря Дмитро Ризжик, който направи отлично спасяване.

Четири минути по-късно Олексндър Зубков отправи добър удар отдясно в наказателното поле, който отиваше в долния ляв ъгъл на Марк-Андре тер Стеген, но беше слаб и вратарят улови.

В 25-ата минута Барселона организира добра атака отдясно, при която Ламин Ямал изведе отдясно Жоао Кансело, който влезе в наказателното поле, финтира защитник и стреля към вратата, но Рижник успя да спаси.

Натискът на домакините даде резултат в 28-ата минута, когато резултатът беше открит. Илкай Гюндоган намери по чудесен начин Фермин Лопес зад гърба на защитата в наказателното поле, но изстерелът на младежа се отби от дясната греда на Рижник. Топката обаче попадна на пътя на Феран Торес, който разстреля вратаря при добавката. Първоначално попадението не беше зачетено заради засада, но след разглеждане със системата ВАР голът бе зачетен – 1:0.

Барселона бързо удвои преднината си в 36-ата минута, когато голмайсторът Торес намери Фермин Лопес в коридор, а младокът пое топката и от границата на наказателното шутира силно, топката се отби от лявата греда на Рижник и попадна във вратата му – 2:0 след много красиво изпълнение на 20-годишният футболист.​

До почивката каталунците продължиха да атакуват и имаха добър шанс за трети гол, но такъв не падна.

През второто полувреме Барселона продължи да държи контрола върху топката и четири минути след рестарта Рижник спаси удар с глава на Жоао Феликс. Малко след това вратарят на украинците изпусна топката след изстрел от фал на Маркос Алонсо, но Феран Торес не успя да реагира достатъчно бързо.

Барселона успя да отбележи трето попадение в 59-ата минута чрез Феран Торес, но той не бе зачетен заради засада, каквато този път имаше.

Шахтьор обаче успя да се върне в двубоя в 62-ата минута, когато намали резултата. Тогава Иракли Азарови получи на левия фланг и с чудесно подаване изведе Георгий Судаков зад защитата на Барселона, който навлезе отляво в наказателното поле и с хубав завършващ удар в близкия ъгъл не остави шансове на Тер Стеген – 2:1.

В 69-ата минута Барса можеше отново да поведе с два гола аванс, но удар на Фермин Лопес от дистанция се отби от лявата греда на Рижник.

Минута по-късно Маркос Алонсо центрира отлично отляво в наказателното поле, където Лопес засече прекрасно с глава и отбеляза за 3:1, но и това попадение не беше зачетено заради тънка засада на младока.

Украинците заиграха по-добре след отбелязаното от тях попадение и в 78-ата минута бяха близо до изравняването, но удар на капитана Тарас Степаненко мина на около метър и половина покрай вратата. Отново той можеше да се разпише в 83-ата минута, когато засече подаване отляво, но гол не падна.

Влезлият като резерва 17-годишен Марк Гиу, който преди няколко дни дебютира за тима с гол, бе близо до това да отбележи трети гол за Барселона в 84-ата минута, но опитът му бе блокиран от бранител на гостите.

Четири минути преди края на редовното време Феран Торес стреля от пряк свободен удар, но над вратата в аут.

До края на мача и двата отбора продъжиха да атакуват и в последната минута на редовното време удар на Степаненко от добра позиция бе блокиран, а при ответната атака на Барса Ламин Ямал имаше възможност да сложи точка на спора, но ударът му не бе точен.

FT  | БАРСЕЛОНА – ШАХТЬОР ДОНЕЦК  2:1

1:0 Феран Торес 30'

2:0 Фермин Лопес 36'

2:1 Георгий Судаков 62'