Австрия постигна заслужена победа над Италия с резултат 2:0 в доста любопитна приятелска среща. Ксавер Шлагер откри още в шестата, а капитанът Дейвид Алаба удвои и оформи крайния резултат в 35-ата минута след феноменално изпълнение на пряк свободен удар.

Gulliver/GettyImages
99 снимки

В столицата Виена домакините показаха страхотен футбол и съвсем спокойно можеха да стигнат и до доста по-изразителен успех, но само прекрасните намеси на вратаря Джанлуижи Донарума попречиха на това. Австрийците доминираха напълно през първата част, когато удариха и греда. През второто полувреме "Скуадра адзура" опита да се върне в двубоя, но така и не успя да пробие вратата на Хайнц Линднер.

За водения от Ралф Ратгник тим на Австрия предстоят битките в европейските квалификации през месец март, където са в група "F" заедно с отборите на Белгия, Швеция, Азербайджан и Естония. Момчетата на Роберто Манчини пък са в група "C", където компания им правят тимовете на Англия, Украйна, Северна Македония и Малта.

Срещата стартира на високи обороти и веднага след изпълнението на центъра домакините пратиха дълга топка към наказателното поле на Италия, където Джуниър Адаму беше адресат на подаването, но вратарят Джанлуиджи Донарума излезе и улови.

Още преди да е изтекла първата минута гостите също имаха страхотен шанс да открият резултата. Марко Верати даде чудесен извеждащ пас отляво за Федерико Димарко, който влезе в наказателното поле и опита да намери свой съотборник на първа греда, но там в последния момент се намеси капитанът Дейвид Алаба, който изчисти в ъглов удар.

Динамичното начало на мача беше ознаменувано с попадение още в шестата минута, когато Австрия поведе. Верати сбърка на центъра и позволи топката да му бъде отнета от Ксавер Шлагер. Впоследствие тя се озова в Марко Арнаутович, който напредна към наказателното поле и след това комбинира именно с Шлагер отдясно в пеналтерията, който шутира и не остави шансове на Донарума – 1:0.

Три минути след това Николас Зайвалд стреля наказателното поле, но Леонардо Бонучи го блокира. Секунди след това Алаба намери отлично в пеналтерията Кристоф Баумгартнер, който отправи нов удар, който бе точен, но право в Донарума.

В 15-ата минута Арнаутович проби добре и поднесе топката на Адаму, който стреля от добра позиция към вратата, но встрани.

БГНЕС / BGNES
59 снимки

Домакините бяха пълни господари на терена в първия половин час и точно тогава имаха шанс за второ попадение. Марсел Забицер центрира отляво в наказателното поле, където Адаму овладя и обръщайки се стреля към вратата, но топката се отби от дясната греда на Донарума.

Австрия материализира превъзходството си в 35-ата минута с втори гол, който беше истински шедьовър. Тогава капитанът Алаба изстреля истински снаряд от пряк свободен удар от над 25 метра, като прати топката в пазения от Донарума горен ляв ъгъл, който можеше да се намеси и по-добре – 2:0.

Три минути след второто попадение стражът на Пари Сен Жермен обаче се реваншира донякъде за допуснатия гол, след като изби по фантастичен начин коварен удар на Забицер от дистанция.

Първата по-съществена възможност за Италия дойде чак в 42-ата минута, когато Матео Политано проби отдясно, залъга съперников играч и стреля в близкия ъгъл, но вратарят Хайнц Линднер изби в корнер.

В добавеното време на първата част Адаму прати топката във вратата на Донарума, но беше отсъдена засада.

На почивката Роберто Манчини направи четири промени в своя състав. На терена се появиха Матео Песина, Николо Дзаниоло, Джорджо Скалвини и Федерико Киеза, които замениха Федерико Гати, Винченцо Грифо, Джвани Ди Лоренцо и Матео Политано.

Австрия обаче се хвърли в атаки и в началото на втората част, като в 47-ата минута Забицер и Арнаутович комбинираха отлично в наказателното поле на Италия, а след това бившият нападател на Стоук Сити и Уест Хем шутира, но Донарума изби удара в долния си десен ъгъл.

Само минута по-късно вратарят на „Скуадра аадзура“ направи ново чудесно спасяване. Забицер получи отляво в наказателното и центрира към втора греда, където Щефан Пош засече с глава отблизо, но Донарума показа невероятен рефлекс и спаси.

48 снимки

В следващите минути италианците опитаха да осъществят натиск, но стигнаха единствено до неточни удари от страна на Федерико Киеза и на два пъти Николо Барела.

Двадесет минути преди края на редовното време Италия беше близо до това да върне едно попадение. Тогава Верати даде чудесен извеждащ пас по въздуха за Джакомо Распадори в наказателното поле отляво, а нападателят успя между двама играчи на Австрия да овладее и да стреля към вратата, но Линднер успя да блокира удара в корнер.

В 81-ата минута гостите пропуснаха нова възможност да се върнат в мача. Николо Дзаниоло направи страхотен пробив отляво, влезе в наказателното поле и центрира около точката за дузпа, където бе забравен Киеза, който обаче прати топката над вратата с удар от въздуха.

До края на срещата Италия опита да стигне поне до почетно попадение, но неуспешно и така Австрия записа престижен, но и заслужен успех.

FT | АВСТРИЯ – ИТАЛИЯ  2:0

1:0 Ксавер Шлагер 6'

2:0 Дейвид Алаба (к) 35'