Арсенал записа заслужена победа над ПСВ Айндховен макар и с минималното 1:0 в отложен двубой от втория кръг в група „A“ в турнира Лига Европа. Единственото попадение реализира Гранит Джака в 70-ата минута, който се разписа след красиво изпълнение от воле.

„Артилеристите“ бяха пълни господари на терена и можеха да запишат и доста по-убедителен успех, но с пропуски се отчетоха Габриел Жезус и Букайо Сака. Лондончани отправиха 25 удара, близо половината, от които, точни.

Gulliver/GettyImages
86 снимки

По този начин Арсенал записа осма поредна победа във всички турнири и продължава да е с пълен актив след четири изиграни мача в групата – 12, докато ПСВ остава на второ място със седем. В следващия кръг двата отбора се изправят отново един срещу друг, този път на „Филипс Арена“ в Айндховен следващия четвъртък, 27.10.

Мениджърът на лондончани - Микел Артета, направи шест промени от мача с Лийдс (1:0). Мат Търнър бе вратар, а Роб Холдинг и Кийрън Тиърни стартираха от първата минута в защита. Алберт Самби Локонга и Фабио Виейра действаха в халфовата линя, а Едуард Нкетия в нападение. Габриел Магаляеш, Такехиро Томиясу, Гранит Джака,  Букайо Сака и Габриел Жезус също бяха в стартовия състав.

КЛАСИРАНЕ В ЛИГА ЕВРОПА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира в спокойно темпо, но постепенно домакините започнаха с атаките. В 11-ата минута Букайо Сака получи отдясно, центрира в наказателното поле, където Едуард Нкетия не уцели топката, но това стори Киърън Тиърни на далечната греда. Той обаче стреля високо над вратата.

Секунди по-късно Габриел Жезус овладя дълго подаване в наказателното поле, задържа добре и върна за Гранит Джака, който стреля от границата на наказателното поле, но покрай лявата греда на вратаря Валтер Бенитес.

В 20-ата минута Габи Жезус получи пред наказателното поле и стреля, но на около метър и половина покрай дясната греда на гостите.

ПСВ опита няколко центрирания, които обаче не доведоха до нещо опасно за вратаря Мат Търнър. В 27-ата минута Шави Симонс шутира от дистанция, но над вратата.

В следващите минути Арсенал отново се настани трайно в половината на нидерландския тим. След отлично центриране на Фабио Виейра Жезус не успя да засече топката. На два пъти пък Сака проби, но и двата пъти атаките не завършиха с точен удар.

Четири минути преди края на първата част Виейра стреля опасно от пряк свободен удар пред наказателното поле и завъртя топката покрай стената, но тя се оплете от външната страна на мрежата.

Седем минути след началото на второто полувреме домакините имаха хубав шанс да открият резултата. Сака получи отдясно в наказателното поле и комбинира с Жезус, който финтира защитник на ПСВ и стреля към вратата, но прекалено слабо и право във вратаря Бенитес.

Гостите отговориха с бърза атака, при която топката беше центрирана от десния фланг в наказателното поле, където Симонс обаче стреля от трудна позиция в аут.

В 54-ата минута Арсенал пропусна нова страхотна възможност за гол. Сака беше изведен сам срещу вратаря, но стреля право в тялото му. След това Жезус опита добавка, но отново твърде слабо, за да затрудни Бенитес. Бразилският нападател на "артилеристите" пък претендираше, че е бил задържан и поиска дузпа, но такава не беше отсъдена.

Натискът на лондончани се усилваше и в 61-ата минута Жезус се отчете с пореден пропуск. Сака комбинира с бразилеца, който влезе в наказателното поле, навърза няколко играчи на „филипсите“ и стреля по земя, но Бенитес плонжира в долния си десен ъгъл и с една ръка изби.

БГНЕС / BGNES
53 снимки

Четири минути след това отново Сака и Жезус бяха в центъра на събитията, след като англичанинът центрира от ългов удар, а бразилецът засече с глава на втора греда, но над вратата. Атаките към вратата на Бенитес не стихваха и в 67-ата минута Еди Нкетия направи чудесен пробив отляво, влезе навътре и стреля, но неточно.

Секунди след това мениджърът Микел Артета направи двойна промяна в халфовата линия и включи в игра Томас Партей и Мартин Йодегор на местата на Алберт Самби Локонга и Фабио Виейра.

ПСВ тправи първия си точен удар към вратата на своя съперник в 68-ата минута, когато Шави Симонс проби отдясно в наказателното поле и шутира между краката на Габриел Магаляеш, но вратарят Мат Търнър се намеси и улови.

Арсенал успя да все пак да поведе в резултата в 70-ата минута след отлично разиграване на играчите на Артета. Топката мина през Сака в наказателното поле, който върна за Партей, а той пък комбинира с Йодегор. Взелият капитанската лента норвежец намери отдясно Такехиро Томиясу, който центрира в наказателното поле, а там бе забравен Джака. Швейцарският национал не се подвоуми и моментално стреля от воле с десния крак и отбеляза красиво попадение в долния десен ъгъл на Бенитес – 1:0.

„Артилеристите“ искаха бързо да приключат двубоя и две минути след попадението Сака проби в половината на ПСВ и шутира от границата на наказателното поле в обратния ъгъл на Бенитес, който обаче успя да улови.

Десет минути преди края на редовното време влезлият като резерва Габриел Мартинели получи отляво в наказателното поле, тръгна към аутлинията и стреля в близкия ъгъл, но вратарят отрази силния му удар.

В 82-ата минута ПСВ успя да организира една от редките си атаки. Джордан Тезе проби отдясно и пусна опасна топката в наказателното поле, но Люк де Йонг не стигна до нея. В ответната атака Сака пропусна още един шанс да се разпише, след като се измъкна отдясно, влезе в наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, но отново Бенитес се намеси и спаси в корнер.

До края Арсенал не допусна да бъде изненадан и продължи с победната си серия в осми пореден мач във всички турнири.

FT | АРСЕНАЛ – ПСВ АЙНДХОВЕН  1:0

1:0 Гранит Джака 70'