Чили започна с победа домакинството си на турнира Копа Америка. „Ла Роха“ спечели с 2:0 срещу Еквадор мача на откриването от група „А“, който се игра на препълнения национален стадион в столицата Сантиаго. Възпитаниците на Хорхе Сампаоли тотално надиграха своя съперник и напълно заслужено се поздравиха с победата.

Чили бе по-активният отбор през първото полувреме, но не успя да реализира създадените положения пред вратата на Александър Домингес.

Домакините започнаха много амбицирани мача и можеха да поведат още във 2-та минута. Алексис Санчес получи добър пас от Хорхе Валдивия, проби между двама футболисти на Еквадор, след което излезе сам срещу Александър Домингес, но загуби равновесие, което му попречи да нанесе по-точен удар и топката премина встрани от левия стълб на вратата.

Две минути по-късно Хорхе Валдивия пусна нов перфектен извеждащ пас към Алексис Санчес, който бе изведен сам срещу Александър Домингес. Санчес се опита да прехвърли вратаря на Еквадор, който обаче бързо скъси дистанцията и в крайна сметка успя да спаси.

Еквадор организира първата си опасна атака в 17-та минута, когато Джеферсон Монтеро преодоля трима футболисти на Чили и навлезе в наказателното поле на домакините, но финалното му отиграване не бе прецизно и не успя да намери Фидел Мартинес.

Само минута по-късно Фидел Мартинес се възползва от грешка на Марсело Диас и нанесе много хубав удар от границата на наказателното поле на Чили, но Клаудио Браво демонстрира чудесен рефлекс и успя да спаси.

Чили организира отлична атака с по едно докосване в 22-та минута. Валдивия направи двойно подаване с Маурисио Исла, който след това се опита да намери Артуро Видал, но вратарят на Еквадор Александър Домингес успя да се намеси решаващо и да улови топката.

„Ла Роха“ разви добре своето нападение в 39-та минута. Артуро Видал подаде към Алексис Санчес, който изведе Маурисио Исла, а той стреля, но на сантиметри встрани от десния стълб на вратата на Александър Домигнес.

През второто полувреме чилийците успяха да отбележат два гола и да стигнат до победата.

Алексис Санчес навърза цялата защита на Еквадор в 52-та минута, но накрая се оплете и загуби притежанието на топката.

Еквадор пропусна много изгодно положение в 53-та минута, когато Джеферсон Монтеро направи поредния си силен пробив, след което подаде към Енер Валенсия, но той стреля неточно встрани от вратата на Клаудио Браво.

Хорхе Валдивия комбинира с Артуро Видал в 56-та минута, а последният стреля от дъгата на наказателното поле на Еквадор, но много неточно в аут.

Алексис Санчес изведе с перфектен пас в 63-та минута Едуардо Варгас зад отбраната на Еквадор, а той веднага стреля, но не достатъчно прецизно, което позволи на Александър Домингес да спаси.

Съдията Нестор Питана свири дузпа за Чили в 65-та минута. Алексис Санчес намери с дълго подаване Артуро Видал, който си овладя топката, а след това навлезе в наказателното поле, където бе задържан леко за фланелката от Кристиан Нобоа и падна. Аржентинският арбитър прецени, че има достатъчно основание да посочи бялата точка. Наказателният удар бе реализиран от Артуро Видал в 67-та минута.

Еквадор пропусна невероятна възможност да изравни резултата в 81-та минута, когато Валтер Айови центрира в наказателното поле на Чили, където Енер Валенсия отблизо стреля с глава, но топката срещна напречната греда.

Чили вкара втори гол в 84-та минута. Ренато Ибара подари топката на Алексис Санчес, който подаде към Едуардо Варгас, а той стреля под плонжа на Александър Домингес и изпрати кълбото във вратата му.

Чили завърши мача с човек по-малко, след като Матиас Фернандес бе изгонен за втори жълт картон в добавеното време на срещата. Той се появи в игра в 68-та минута и получи първия си жълт картон в 74-та минута заради симулация. Съдията Нестор Питана го изгони в добавеното време на мача заради грубо нарушение срещу Хуан Карлос Паредес.

Така Чили започна с победа домакинството си на турнира Копа Америка.

Еквадор играе срещу Боливия в следващия кръг, а Чили се изправя срещу Мексико.

Чили: Клаудио Браво – Гари Медел, Гонсало Хара, Еухенио Мена – Марсело Диас, Маурисио Исла, Чарлс Аранхис (84' Давид Писаро), Артуро Видал – Алексис Санчес, Хорхе Валдивия (68' Матиас Фернандес), Жан Босежур (46' Едуардо Варгас)

Старши треньор: Хорхе Сампаоли

Еквадор: Александър Домингес – Хуан Карлос Паредес, Фриксон Ерасо, Габриел Ачилиер, Валтер Айови – Осбалдо Ластра (68' Педро Киньонес), Кристиан Нобоа, Фидел Мартинес (79' Ренато Ибара), Джеферсон Монтеро – Милер Боланьос, Енер Валенсия

Старши треньор: Густаво Кинтерос