Световното първенство по футбол през 1966 година със сигурност е оставило сериозен белег в съзнанието на феновете на английския футбол, а датата 30 юли навява по-специални чувства. През въпросната година Англия е не просто домакин на надпреварата, но и триумфира с титлата, която е първа и единствена до момента за „Трите лъва“.

Шампионатът през 1966 година събира едни от най-изтъкнатите имена на световния футбол, а по терените на Острова „бродират“ играчи като Франц Бекенбауер, Еузебио, Пеле, Джеф Хърст, Лев Яшин и други.

Националният отбор на България също успява да се класира, a това е второ поредно участие за селекцията ни Мондиал. Георги Аспарухов, Никола Котков, Димитър Пенев, Иван Колев, Петър Жеков, Иван Вуцов, Георги Найденов, Димитър Якимов, Борис Гагангелов, Добромир Жечев, Александър Шаламанов, Стоян Китов, Динко Дерменджиев бранят честта на България, като напускат шампионата след груповата му фаза.

Същевременно англичаните са поставени в Група 1 на надпреварата. В конкуренцията на Уругвай, Мексико и Франция те събират 5 точки на върха в класирането, след две победи и едно реми.

Така във фазата на директните елиминации още на четвъртфиналите на пътя на Англия се изправя коравата селекция на Аржентина. Пред над 90 000 зрители на стадион „Уембли“ „Трите лъва“ подчиняват съперника си с 1:0, а единственото попадение бележи Джеф Хъртс в 78-ата минута.

Селекцията на Алф Рамзи е на полуфинал, където надделява над Португалия с 2:1 и си гарантират място във финала.

До него достига и отборът на Федерална Република Германия, който след като излиза от Група 2 като фаворит, преминава успешно през Уругвай и СССР.

На 30 юли 1966 година пред 96 924 зрители на стадион „Уембли“ Гортфрид Диенст от Швейцария дава първия съдийски сигнал. Халер дава аванс на немците в 12-ата минута, а само след шест минути Джеф Хъртс изравнява – 1:1. В 78-ата минута хилядите фенове на „Трите лъва“ ликуват, след като Мартин Питърс извежда домакините напред – 2:1. Минута преди края на редовното време обаче Вебер оставя надеждите на Германия живи – 2:2.

По този начин срещата влиза в продължения, а зрителите стават свидетели на един от най-зрелищните финали в историята.

Сериозно окуражавани от привържениците си англичаните успяват да стигнат до нови две попадения, което им гарантира трофея. В 101-ата минута Джеф Хъртс бележи втория си гол в мача, като има дискусии за редовността на гола. В 120-ата същият футболист оформя своя хеттрик и крайното 4:2.

Лично кралица Елизабет връчва титлата на шампионите на света.

Англия – Федерална Република Германия 4:2 (след продължения), финал на Мондиал 1966

0:1 Хелмут Халер 12‘

1:1 Джеф Хърст 18‘

2:1 Мартин Питърс 78‘

2:2 Волфганг Вебер 89‘

3:2 Джеф Хърст 101‘

4:2 Джеф Хърст 120‘

Състави:

Англия: Гордън Банкс, Джордж Коен, Рей Уилсън, Ноби Стайлс, Джек Чарлтън, Боби Мур, Алън Бол, Боби Чарлтън, Джеф Хърст, Мартин Питърс, Роджър Хънт

Селекционер: Алфред Рамзи

Федерална Република Германия: Ханс Тилковски; Хорст-Дитер Хьотгес, Карл-Хайнц Шнелингер, Франц Бекенбауер, Вили Шулц, Волфганг Вебер, Хелмут Халер, Уве Зелер, Зиги Хелд, Лотар Емерих, Волфганг Оверат