Отборът на Турция стартира великолепно световните си квалификации в зона ‘Европа’, след като южните ни съседи посякоха с 4:2 гостуващия Нидерландия в първи мач от група G. Големият герой в срещата бе капитанът на домакините Бурак Йълмаз, който вкара три от попаденията за турците (15, 34-д, 81). Хакан Чалханоолу реализира третия гол в 46-ата, а резервите на Франк де Бур Дави Клаасен и Люк де Йонг (75, 76) вкараха двата гола за „лалетата”, които определено не показаха добра игра в турския мегаполис. В добавеното време на срещата пък Мемфис Депай пропусна дузпа за гостите, която нямаше да донесе никакви точки дори и евентуално нейно реализиране.

Другите срещи от група G са Гибралтар - Норвегия и Латвия - Черна гора.

Мачът започна със спасяване на турския вратар Чакър, който спря удар на Мален във втората минута, а две по-късно отбраната на домакините се справи с опасно центриране отдясно на Депай. След 11 пък Йълмаз открадна топката вдясно и центрира за Язъджъ, но защитата на „лалетата” изчисти топката.

Домакините откриха резултата, а точен бе капитанът Бурак Йълмаз след 15 минути игра. Той не се бе разписвал в десет поредни мача за турците, но опита късмета си с далечен изстрел, а топката рикошира в дясното рамо на Де Лихт и тя обърка вратар Крул – 1:0. Нидерландците можеха да изравнят само пет минути след допуснатия гол, но удар на Мален бе отразен от Чакър.

Десет преди края на първото полувреме Турция нанесе втория си удар чрез своя капитан, след като Йълмаз бе точен от дузпа, вкарвайки втори гол в срещата. Две преди края „лалетата” бяха много близо да намалят пасива си. Матайс Де Лихт стреля с глава от точката за изпълнение на дузпа, но Окай от голлинията се погрижи кълбото да не влети във вратата на Чакър и изчисти силно напред.

Второто полувреме стартира перфектно за турския национален отбор. Хакан Чалханоолу взе топката отляво и влезе навътре, след което отправи силен удар, който направи безпомощен Тим Крул – 3:0.

В 57-ата Бергуис опита опасен удар от пряк свободен удар, ала топката профуча край страничния стълб на Чакър. В рамките на 60 секунди Нидерландия редуцира пасива си до един гол сле две бързи попадения. Първо в 756-ата Депай центрира отляво за Клаасен, който се завъртя добре и намали, а 60 секунди по-късно нова асистенция на Депай отляво, този път за Де Йонг, направи резултата 3:2 в Истанбул.

Девет минути преди края на редовното време капитанът на Турция Йълмаз реализира третия си гол в срещата с "оранжевите", след като вкара гол от пряк свободен удар за 4:2. Три преди края пък Енес Юнал обстрелва вратата на нидерландците, но Силесен този път спаси удара. В добавеното време на срещата пък Мемфис Депай пропусна дузпа и това бе последният щрих от срещата в Истанбул.

FT / ТУРЦИЯ 4:2 НИДЕРЛАНДИЯ

1:0 Бурак Йълмаз (15)

2:0 Бурак Йълмаз (35-дузпа)

3:0 Хакан Чалханоолу (46)

3:1 Дави Клаасен (75)

3:2 Люк де Йонг (76)

4:2 Бурак Йълмаз (81)

Рефер: Майкъл Оливър (Англия)