Японският клуб Урава Ред Даймъндс спечели Азиатската Шампионска лига по футбол, след като във втория финален мач в турнира се наложи с 1:0 над Ал Хилал (Саудитска Арабия). Играчите на Урава вдигнаха трофея на стадион "Сайтама" след общ резултат 2:1.

Така Урава Ред Даймъндс ще представя Азия на Световното клубно първенство през декември тази година.

Победата дойде с гол на Рафаел Силва две минути преди края на редовното време, като бразилецът вкара и в първия мач за 1:1.

С този успех Урава стана първият японски отбор, който печели континенталната корона след Осака Гамба през 2009-а година. За "червените диаманти" това е втора титла на Азия, като първата е точно преди 10 години. А победата днес затвърди доминацията на отборите от Източна Азия.

Няма отбор от Арабските страни или от Западна Азия, който да е спечелил най-престижното клубно състезание на континента от успеха на Ал Сад (Катар) през 2011-а година над Чонбук Моторс (Република Корея) след изпълнение на дузпи.

Ал Хилал остана с 10 футболисти в края на мача, а това съвсем изтъни шансовете им за краен успех. Те имат един загубен финал и през 2014-а година, когато отстъпиха на Уестърн Сидни (Австралия). Днес отборът от Саудитска Арабия имаше по-голям процент владеене на топката и шансове да вкара, но домакините впечатлиха с компактна защита.

Разочарованието ги обзе 12 минути преди края на мача, когато Салем Ал Даусари беше отстранен с директен червен картон заради грубиянски фаул. А две минути преди края Рафаел Силва подлуди 60 хиляди японци на трибуните, след като прати топката неспасяемо под гредата с удар от границата на наказателното поле. /БТА