Рейнджърс на Стивън Джерард в новият властелин на Глазгоу! "Сините" взеха минимален успех с 1:0 над вечния градски съперник Селтик на "Айброкс" във второто дерби на "Старата фирма" през сезона в шотландската Висша лига.

Единственото попадение в срещата падна след половин час игра, а негов автор бе 26-годишният халф Райън Джак (30'). Това е първи успех за Рейнджърс срещу "детелините" от 10 мача насам (от март 2012 г., 2 равенства и 8 загуби).

Рейнджърс - Селтик

източник: Gulliver/GettyImages

Дербито бе втори пряк дуел между мениджърите на двата тима – Брендън Роджърс (Селтик) и Стивън Джерард (Рейнджърс). И двамата работиха заедно в тима на Ливърпул между 2012 и 2015г. - но сега „ученикът“ успя да победи „учителя си“, както се случва с най-сладките футболни приказки. Това е първа загуба за Роджърс в дербито на "Старата фирма", откакто пое Селтик през 2016-та.

Успехът е под №160 за Рейнджърс над Селтик в един от най-играните мачове в историята на футбола. Селтик е със 156 победи, при 99 равенства в 415-те срещи между двата тима.

Въпреки загубата, Селтик остава лидер в шампионата с актив от 42 точки. Рейнджърс има същия актив, но е с по-лоша голова разлика. "Детелините" имат и мач по-малко (20 мача) от своя съперник (21 двубоя за "сините").

Рейнджърс бе отборът, който диктуваше играта. Тимът отправи цели 11 удара към вратата на Крейг Гордън (8 точни) и заслужено стигна до успеха. "Детелините" изглеждаха напълно сломени през всички 90 минути, стреляйки само 2 пъти (1 точен удар) към рамката зад Алън МакГрегър.

Първият добър шанс обаче дойде пред тима на гостите. В 8-ата минута Джонсън и Форест разиграха добре пред наказателното поле на съперника. Вторият пое добре топката и стреля, но МакГрегър се намеси вещо и изби в корнер. Оттам насетне играта бе овладяна от играчите на Джерард.

Между 17-ата и 19-ата минута Рейнджърс пропусна на три пъти да открие резултата. Първо, страхотно подаване отляво на Кент към далечната греда позволи на Кандеас да стреля с глава, но Гордън улови. След това, след свободен удар, Джак стреля от близка дистанция, но Гордан отново прояви рефлекс и изби в корнер. Минута след това подаване от корнер позволи на Морелос да стреля с глава в гредата.

В 30-та минута Рейнджърс поведе в резултата и възпламени „Айброкс“. Много силен пробив на Райън Кент отляво му позволи да преодолее хитро бранител и да върне към "точката" на дузпата. Там оставен сам бе Райън Джак, който с шут в долния десен ъгъл матира Крейг Гордън за 1:0.

В 38-та минута домакините бяха близо до нов гол, след като Кент стреля опасно по диагонал към далечния ъгъл на Гордън, но топката премина с малко в аут.

Втората час започна с нов шанс пред Кент. Боята пропусна топката зад себе си, а халфът на домакините пое в наказателното поле. От непосредствена близост обаче ударът му мина встрани. В 56-ата минута Гордън извади тежък шут на Морелос.

В 67-ата минута Райън Кристи вкара топката във вратата на Рейнджърс, но той е бил в засада при паса към себе си и попадението бе отменено. До края домакините успяха да укротят съперника, да намалят темпото на играта и да стигнат до първия си успех след 10 мача в Дербито на Глазгоу.

Рейнджърс - Селтик 1:0

1:0 Райън Джак 30'

Състави на двата отбора:

Рейнджърс: Алън МакГрегър, Джеймс Тавърниър, Джо Уоръл, Конър Голдсън, Анди Халидей, Рос МакКори, Скор Арфийлд (Джон Фланагън 92'), Райън Джак, Даниел Кандеас (Ласана Кулибали 71'), Райън Кент, Алфредо Морелос

Треньор: Стивън Джерард

Селтик: Крейг Гордън, Микел Лустиг (Тони Ралстън 46'), Дедрик Боята, Филип Бенкович (Кристофър Айер 46'), Калум Макгрегър, Скот Браун, Оливър Нтчанм, Майкъл Джонсън (Одсън Едуард 60'), Джеймс Форест, Скот Скинлеър, Райън Кристи

Треньор: Брендън Роджърс

Главен съдия: Джон Бийтън

Стадион: „Айброкс“ (Глазгоу)