Първият вицепрезидент на ФИФПРО Дивизия Европа и президент на Асоциацията на българските футболисти (АБФ) - Мила Христова, участва в заседание на Комисията за статута и трансферите на футболистите и футболните агенти към УЕФА, на която тя е член.

Сред основните теми на срещата беше казусът "Ласана Диара", по който наскоро Съдът на Европейския съюз се произнесе в полза на играча. С решението си Съдът на Европейския съюз подчертава, че някои разпоредби от Правилника на ФИФА за статута и трансферите на играчи противоречат на конкурентното право на ЕС и ограничават свободното движение на работниците, включително футболистите.

В резултат на това, ФИФА ще трябва да коригира тези разпоредби. Съдът постанови, че определеното обезщетение, което играчът дължи при прекратяване на договора без основателна причина, е прекомерно и непредвидимо, а следователно и незаконно. Също така, солидарната отговорност на новия клуб, с който играчът подписва, както и спортните санкции, които се налагат, в настоящата си форма ограничават неправомерно свободата на движение на футболистите.

Ето какво сподели Мила Христова по този казус:

„ФИФПРО отдавна твърди, че чл. 17 от Правилника на ФИФА не съответства на Споразумението от 2001 г., постигнато между ФИФА, УЕФА и Европейската комисия. Сега Съдът на Европейския съюз официално потвърди тази позиция.

ФИФПРО признава, че решението ще има значителни последствия за футболната индустрия и ще окаже сериозно влияние върху сегашния трансферен модел, но след многобройни предупреждения от страна на ФИФПРО този резултат не би трябвало да е изненада.

Важно е да отбележим, че ФИФПРО не е против съществуването на трансферна система като такава, но смята, че тя трябва да бъде преосмислена и договорена съвместно в рамките на истинско колективно договаряне между представителите на футболистите и клубовете. Считаме, че това е единственият устойчив начин за постигане на промяна.“

Случаят "Диара"

Ласана Диара оспорва пред белгийските съдилища някои от правилата на ФИФА. Той твърди, че те са му попречили да бъде нает от белгийския футболен клуб Шарльороа. Това станало през 2014 г., когато Диара бил изгонен от руския Локомотив Москва, макар договорът му да изтичал през 2017 г. Причината била неявяването му на тренировки. През 2016 г. Спортният арбитражен съд (CAS) дори постановил Ласана Диара да плати на Локомотив глоба в размер на 10 милиона евро за прекратяване на договора. Забранено му било и да играе професионален футбол за 15 месеца.

Според правилата в Правилника за статута и трансферите на футболистите на ФИФА играчът и всеки клуб, който желае да го ангажира, са солидарно отговорни за заплащането на обезщетение на предишния клуб. Освен това в определени случаи на новия клуб може да бъде наложена спортна санкция - забрана за картотекиране на нови играчи за определен период от време. Накрая националната федерация, към която принадлежи предишният клуб на играча, трябва да откаже да издаде международен сертификат за трансфер на федерацията, към която е регистриран новият клуб, когато съществува спор между предишния клуб и играча във връзка с прекратяването на договора. Апелативният съд в Монс, Белгия обаче постанови, че посочените правила на ФИФА противоречат на свободното движение на работници и с конкурентното право в страните от  Европейския съюз.