Нигерия постигна много драматична победа с 5:4 (0:0 в редовното време и продълженията) след изпълнение на дузпи срещу Замбия в четвъртфинален мач от турнира за Купата на Африканските нации.

Мачът бе изключително равностоен, като доста изненадващо замбийците създадоха повече опасности пред вратата на Винсънт Енияма.

В 30-та минута Микел стреля опасно, но Муене показа добър рефлекс и спаси.

Замбия можеше да поведе в резултата в 43-та минута, но Чаманга пропусна невероятна възможност.

През второто полувреме играчите на Замбия контролираха ситуацията на терена, а с пропуски се отличи Чаманга, който имаше три чисти възможности, но пропусна да вкара. В последните секунди на редовното време Феликс Катонго можеше да донесе победата за своя отбор, но ударът му мина в страни от вратата на Енияма.

През второто полувреме най-чистото положение за Нигерия бе изпуснато от Якубу Айегбени в 66-та минута.

През двете продължения двата отбора не рискуваха и логично се стигна до изпълнението на дузпи.

Нигерия доигра мача с човек по-малко, след като в 107-та минута Апам бе изгонен за втори жълт картон.

При изпълнението на дузпите „суперорлите” се оказаха по-точни.

Чивута бе безкомпромисен от бялата точка и даде аванс на Замбия, но Джон Оби Микел също реализира наказателния удар за 1:1.

Крис Катонго размина Енияма и отново даде аванс на Замбия, след което Мартинс изравни за 2:2.

Емануел Маюка реализира третата дузпа за Замбия, а Виктор Обина разстреля Кенеди Муене за 3:3.

Единственият пропуск за Замбия от бялата точка бе на Томас Нийренда, а Питър Одемвинге изведе Нигерия напред за 3:4.

Вратарят на Замбия Кенеди Муене бе точен за 4:4, но стражът на Нигерия Винсънт Енияма също вкара от бялата точка и донесе победата на „суперорлите” 4:5.