През последните години футболен клуб Евертън премина през бурни времена, изпълнени с финансови затруднения, управленски неуредици и постоянна несигурност за бъдещето. Сега обаче, клубът официално е под управлението на американската Friedkin Group (TFG), което обещава нова страница в историята на този исторически клуб.
Началото на промяната
Всичко започна през юни 2023 г., когато TFG, базирана в Хюстън, Тексас, успя да осигури ексклузивитет за преговори с тогавашния мажоритарен собственик Фархад Мошири. Това стана в момент, когато конкурентна оферта, водена от Евертън феновете Анди Бел и Джордж Даунинг, бе на крачка от финализиране.
TFG предостави незабавна финансова подкрепа от 200 милиона паунда и пое заем от 150 милиона паунда, което помогна за покриване на оперативни разходи и финансиране на новия стадион на клуба на пристанището Брамли-Мур Док.
Финансовите проблеми при МошириЕрата на Фархад Мошири, започнала през 2016 г., бе белязана от огромни инвестиции – над 800 милиона паунда, включително 450 милиона като акционерни заеми. Въпреки това, клубът отчете загуби от над 400 милиона паунда между 2018 и 2023 г. Финансовото напрежение се засили след 2022 г., когато Евертън прекъсна връзките със спонсори, свързани с руския олигарх Алишер Усманов, заради санкции, наложени след войната в Украйна.
TFG: Най-доброто решение за Евертън?
След редица неуспешни опити за продажба и привличане на инвеститори, TFG се яви като спасител за Евертън. Групата, ръководена от президента Дан Фридкин, има опит в спортната индустрия чрез управлението на италианския Рома и френския Кан. TFG е привлечена от историята и глобалната фен база на Евертън, както и от новия стадион, който представлява значителен актив за клуба.
Beautiful. 💙 pic.twitter.com/444Rw38BJA
— Everton Stadium (@EvertonStadium) December 12, 2024
Проблемите с предишните оферти
Преди финализирането на сделката с TFG, Евертън премина през множество неуспешни преговори с инвеститори като MSP Sports Capital и Miami-based 777 Partners. MSP се отказа поради отказ на ключов кредитор, докато сделката с 777 се провали заради финансови проблеми и липса на доверие.
Какво следва за Евертън?
TFG има амбициозна визия за бъдещето на клуба. Новият изпълнителен председател Марк Уотс подчертава приоритети като укрепване на първия отбор, развитие на млади таланти, изграждане на стратегия за женския отбор и уважение към традициите на Евертън. Също така ще се търсят нови възможности за приходи чрез модерния стадион на пристанището.
Мениджърът Шон Дайч и спортният директор Кевин Телуел, чиито договори изтичат в края на сезона, вероятно ще бъдат оценени на по-късен етап, след като TFG стабилизира управленските структури.
Заключение
С приключването на сделката, Евертън най-накрая вижда светлина в тунела. Финансовите проблеми са намалени, а клубът вече има собственици, които изглеждат готови да инвестират в неговото бъдеще. За феновете на „карамелите“ това е момент на надежда, след години на несигурност и борба за оцеляване.
Коментирай