Новакът Съндърланд спечели дербито на Североизточна Англия, след като надви Нюкасъл Юнайтед с минималното 1:0 в първия двубой между съперниците в елита от март 2016-а година. Единственото попадение падна в 46-ата минута, когато Ник Волтемаде, опитвайки се да помогне в защита, насочи топката с глава в собствената си мрежа.
Срещата предложи очакваното ожесточено надлъгване, множество единоборства и високо напрежение, изиграни на фона на впечатляваща атмосфера на „Стейдиъм ъф Лайт“. Чистите голови положения обаче бяха малко, а футболът – предимно битка. Съндърланд действаше по-настъпателно и диктуваше темпото в големи периоди от мача, докато Нюкасъл така и не намери решение и разочарова с играта си. С победата тимът на Режис Ле Брис е на седмото място и със само две точки от четвъртия Челси. „Свраките“ пък остават едва 12-и с 22 пункта.
The tifo says it all. pic.twitter.com/3PhXosfu5R
— Sunderland AFC (@SunderlandAFC) December 14, 2025
„Черните котки“ започнаха по-организирано и контролираха по-дълго топката, но трудно стигаха до истински заплахи за вратата на съперника. От своя страна гостите играеха прекалено предпазливо и не създадоха нищо сериозно в нападение.
В началото на второто полувреме Съндърланд откри резултата. След центриране на Мукиеле, Волтемаде се върна да помага в отбрана, но засече топката перфектно… към собствената си врата – 1:0.
Advantage, @SunderlandAFC! 🔴 ⚪️
— Premier League (@premierleague) December 14, 2025
Nick Woltemade with the own goal... pic.twitter.com/KTRVBAHXyU
Голът даде още по-голямо самочувствие на домакините, които контролираха темпото според възможностите, които позволяват подобни дербита. Еди Хау реагира с тройна смяна около час игра, а малко след това Бруно Гимараеш отправи първия точен удар за Нюкасъл, който обаче бе лесен за Робин Рьофс. Съндърланд се прибра по-дълбоко, но в 72-ата минута Исидор стреля опасно от малък ъгъл и принуди Рамсдейл да се намеси.
Нюкасъл опита да изнесе играта в последните минути, но натискът така и не се материализира. Едно центриране на Мърфи, след рикошет, можеше да доведе до изравняване, но резервата Йоан Уиса не успя да достигне топката.
THIS IS WEARSIDE. WE ARE SUNDERLAND.#SUNNEW pic.twitter.com/ORBsA3bUxC
— Sunderland AFC (@SunderlandAFC) December 14, 2025



