Отборът на Манчестър Юнайтед записа първа победа за новия сезон във Висшата лига и то срещу най-големия си съперник - Ливърпул. "Червените дяволи" стигнаха до успех с резултат 2:1 на "Олд Трафорд" и изпревариха мърсисайдци в класирането. Джейдън Санчо откри резултата в 16-ата, а Маркъс Рашфорд удвои в 53-ата минута. Мохамед Салах върна един гол за гостите в 81-ата минута, което обаче се оказа крайно недостатъчно за нещо повече от почетна загуба.

Gulliver/GettyImages
99 снимки

В 210-ото дерби между двата тима Ман Юнайтед показа страхотна емоция, желание, хъс и енергия в играта си, с което напълно заслужи успеха си. Те удариха и греда при резултат 0:0 в началото. Мърсисайдци, от своя страна, за пореден път от началото на сезона не показаха играта си от миналия сезон. Тимът на Юрген Клоп изглеждаше много разконцентриран, а на моменти дори лежерен и неподготвен за мача. Не трябва обаче да се пренебрегва и фактът, че "червените" имаха сериозен брой основни играчи, които са контузени, а групата за двубоя беше запълнена от младоци.

Ливърпул създаде солиден брой ситуации, но нито една от тях не можеше да се нарече чиста. На два пъти пък играчите на Юнайтед можеха да си отбележат автогол, а голът за вицешампиона дойде след грешка на играчите на домакините.

По този начин Манчестър Юнайтед записа първа победа за сезона и първа под ръководството на Ерик тен Хаг, а също така за първи път от 2018 година "червените дяволи" победиха големия си съперник във Висшата лига. Интересното е, че тя дойде без Кристиано Роналдо, който се включи в последните минути, и без капитана Хари Магуайър, което със сигурност повлия на мотивацията на играчите на тима. За мърсисайдци пък това бе първа загуба изобщо във Висшата лига за календарната 2022-а година.

„Червените дяволи“ вече имат 3 точки и се изкачиха до 14-ата позиция, докато Ливърпул остава 16-и с едва два пункта сред три мача. В следващия кръг Ман Юнайтед гостува на Саутхемптън, а мърсисайдци приемат новака Борнемут в търсене на първа победа за сезона.

68 снимки

Мениджърът на „червените дяволи“ - Ерик тен Хаг бе направил сериозни промени в стартовия си състав в сравнение с унизителната загуба с 0:4 от Брентфорд в предишния кръг. Капитанът Хари Магуайър и голямата звезда Кристиано Роналдо бяха оставени на пейката за началото на мача. Люк Шоу и Фред също отпаднаха от титулярния състав. Местата им заеха Рафаел Варан, новото попълнение Тайрел Маласия, Скот МакТоминей и Антъни Еланга. Антони Марсиал също беше оставен резерва, а Маркъс Рашфорд действаше като централен нападател.

Юрген Клоп пък бе предприел три промени в своя състав. Джо Гомес зае мястото на Натаниел Филипс в центъра на защитата, а Роберто Фирмино замени Дарвин Нунес, който бе наказан заради червения картон, който получи в мача с Кристъл Палас. Фабиньо изненадващо бе оставен на пейката, а капитанът Джордан Хендерсън за мястото му. В халфовата линия действаха още Джеймс Милнър и Харви Елиът.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Преди началото на двубоя новото звездно попълнение Каземиро бе представен пред привържениците, които го аплодираха.

Домакините започнаха силно дербито и в първите минути притиснаха противника си в тяхната половина.

В седмата минута Трент Александър-Арнолд препъна Маркъс Рашфорд малко пред границата на наказателното поле и последва пряк свободен удар. Той бе изпълнен от Кристиан Ериксен минута по-късно, който обаче стреля в стената и топката излезе в корнер.

В десетата минута Скот МакТоминей пресече едно подаване, след което веднага изпрати топката напред. Бруно Фернандеш се пребори за нея с Джо Гомес и пусна към Антъни Еланга, който се озова сам срещу Алисон и стреля покрай него от границата а наказателното поле, но кълбото се отби от лявата греда на бразилския страж.

По-добрата игра и агресията на Манчестър Юнайтед даде резултат в 16-ата минута, когато те откриха резултата. Маласия и Ериксен направиха чудесно двойно отляво, като датчанинът изведе с едно докосване своя съотборник в наказателното поле. Крайният бранител пусна пас за Джейдън Санчо на точката за дузпа, където буквално остави Джемйс Милнър на тревата и с много голямо хладнокръвие прати токата във вратата – 1:0. През цялото време Върджил ван Дайк стоеше статично пред Алисон, което след попадението предизвика гневните реплики на Милнър по адрес на нидерландеца.

Първият удар за Ливърпул дойде чак в 18-ата минута, когато Луис Диас направи двойно с Харви Елиът, след което колумбиецът си освободи пространство за удар в наказателното поле, но покрай лявата греда на Давид де Хеа.

„Червените дяволи“ обаче продължиха да изгледат по-опасно и в 25-ата минута Ериксен стреля отлично от нов пряк свободен удар отляво на наказателното поле към далечния ъгъл, но Алисон направи чудесно спасяване.

В следващите минути домакините се прибраха назад, а Ливърпул взе инициативата, като напавиха няколко по-опасни атаки, които обаче не доведоха до сериозна опасност да Де Хеа, но се наблюдаваше промяна в статуквото на терена.

Четири минути преди края на първото полувреме Ман Юнайтед извади невероятен късмет, че резултатът не беше изравнен. Андрю Робъртсън центрира от ъглов удар, а на далечната греда Милнър налетя на топката и стреля с глава, която се насочваше извън вратата. Бруно Фернандеш обаче замалко не стори огромна глупост, след като протегна крак в опит да я изчисти в нов корнер, но вместо я насочи към собствената си врата, а на самата голлиния кълбото се отби от гърдите на слисания Лисандро Мартинес. Впоследствие Хави Елиът стреля, но покрай вратата.

На почивката на терена за Манчестър Юнайтед се появи Антони Марсиал, който замени Антъни Еланга. Ливърпул пък започна доста по-активно втората част.

Въпреки по-добрата игра на мърсисайдци в първите минути след почивката, Манчестър Юнайтед удари за втори път. Джордан Хендерсън не успя да овладее добре топка на центъра, което позволи на Антони Марсиал да отнеме, а след това се впусна напред и изведе Рашфорд зад Джо Гомес, след което напредна сам срещу Алисон и в близкия му ъгъл прати топката във вратата за 2:0. Попадението беше прегледано със системата ВАР за евентуална засада, но такава нямаше и голът остана.

Две минути след попадението Ливърпул можеше да се върне в двубоя. Милнър беше изведен отдясно, влезе в наказателното поле, пребори се с двама играчи на домакините и подаде за Луис Диас, който обаче не я очакваше и пропиля възможността да се разпише.

Секунди след това, в 56-ата минута, Бруно отигра с глава в наказателното поле, където Рафаел Варан задържа добре и предостави топката на Рашфорд, който моментално стреля с десния крак, а Алисон видя летежа на кълбото в последния, но все пак успя да я избие в корнер.

След час игра пък Юрген Клоп пусна в игра Фабиньо на мястото на капитана Джорадн Хендерсън.

В 67-ата минута Фабиньо засече с глава центриране от корнер на далечната греда, но ударът бе слаб и Де Хеа улови.

В следващите минути Фред влезе за домакините на мястото на Джейдън Санчо, докато Фабио Карвальо земени Джеймс Милнър в състава на гостите.

Рашфорд беше много близо до второто си попадение в мача в 76-ата минута, когато взе топката на левия фланг и със страхотна техника навърза цели четирима футболисти на Ливърпул, влезе в наказателното поле и шутира, но над вратата на Алисон.

Три минути след това Александър-Арнолд центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Фирмино стреля с глава, но Де Хеа отново улови.

Ливърпул успя да се върне в мача в 81-ата минута буквално от нищото. Андрю Робъртсън центрира отляво във вратарското поле, а там Мартинес протегна крак и я насочи към вратата си, но Де Хеа успя да избие с дясната греда в корнер. След центрирането топката не беше изчистена, стигна се до разбъркване, като Елиът игра с глава, Фабио Карвальо овладя и обръщайки се шутира, но отново испанският страж спаси. Там обаче беше Мохамед Салах, който с глава отблизо вкара топката във вратата за 2:1.

Малко след това на терена се появи Кристиано Роналдо за Ман Юнайтед, заедно с Аарън Уан-Бисака и Дони ван де Беек.

С изтичането на редовното време именно Роналдо отправи мощен удар от границата на наказаелното поле, но над вратата.

До края на мача Манчестър Юнайтед не даде шанс на Ливърпул да си помисли за израняване и така записа първа победа за сезона.

FT | МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – ЛИВЪРПУЛ  2:1

1:0 Джейдън Санчо 16'

2:0 Маркъс Ршфорд 53'

2:1 Мохамед Салах 81'