Отборът на Ливърпул продължава да мечтае за спечелването на четири трофея в рамките на един сезон, след като се класира за финала във ФА Къп. Днес „червените“ надвиха с 3:2 тима на Манчестър Сити, с който водят директна битка и за титлата във Висшата лига, в истински трилър на митичния стадион „Уембли“.

БГНЕС / BGNES
77 снимки

Ибрахима Конате откри още в деветата, а Садио Мане удвои в 17-ата минута след груба грешка на вратаря Зак Стефан. Отново Мане оформи класиката в 45-ата минута. Джак Грийлиш върна надеждите на „гражданите“ с попадение в 47-ата, а Бернардо Силва доближи шампионите на само гол от продължения в 90-ата минута, но това се оказа недостатъчно.

"Небесно-сините" отпадат за трети пореден сезон на полуфиналите на турнира, докато за "червените" това бе първи полуфинал във ФА Къп от сезон 2014/2015.

Мениджърът на „гражданите“ Пеп Гуардиола бе направил седем корекции за този сблъсък. Контузеният Кевин Де Бройне бе на пейката за началото, а Кайл Уокър, който също получи травма срещу Атлетико Мадрид, беше оставен извън групата. Зак Стефен започна на вратата, а Нейтън Аке и Олександър Зинченко бяха двете промени в защитата. Фернадиньо, Джак Грийлиш, Габриел Жезус и Рахийм Стърлинг също започнаха от първата минута.

Юрген Клоп също бе предприел седем промени от мача с Бенфика през седмицата в Шампионската лига. Трент Александър-Арнолд, Върджил ван Дайк и Андрю Робъртсън бяха титуляри, а Тиаго Алкантара и Фабиньо действаха в халфовата линия. Садио Мане и Мохамед Салах стартираха в атака заедно с Луис Даис, който запази мястото си.

Gulliver/GettyImages
83 снимки

Само преди шест дни, този път в мач за първенство, двата тима направиха истински спектакъл на „Етихад”, завършвайки при резултат 2:2, оставяйки жива развръзката на сезона до самия край. Разликата между Сити и Ливърпул в шампионата е само една точка в полза на „гражданите”.

Другият полуфинал в турнира за ФА Къп е между лондонските Челси и Кристъл Палас, който ще се играе в неделя.

Срещата стартира с натиск на Ливърпул, макар че първият удар беше отправен от Ман Сити. В четвъртата минута Джак Грийлиш получи в наказателното поле и шутира, но бе блокиран от Върджил ван Дайк.

По-добрата игра на "червените" в началото даде резултат и те поведоха в резултата още в деветата минута. Андрю Робъртсън центрира от ъглов удар, където Ибрахима Конате се извиси, изпревари Нейтън Аке и с глава заби топката във вратата на Зак Стефан за 0:1.

Ливърпул бързо обаче стигна и до втори гол в 17-ата минута след много груба грешка на вратаря на "гражданите" Зак Стефан. Джон Стоунс върна топката за своя страж, който си я спря, но се забави с решението за това как да я продължи. В това време Садио Мане се хвърли на шпагат в краката му и вкара топката директно във вратата му за 0:2.

В следващите минути английския шампион опита да усили натиска си и се настани по-трайно в половината на своя съпреник, но така и не успяваше да стигне до някаква по-сериозна опасност пред вратата на Алисон.

В края на първото полувреме мърсисайдци отново вдигнаха оборотите и съвсем закономерно стигна до трети го в 45-ата минута. Трент Александър-Арнолд и Тиаго Алкантара комбинираха добре пред наказателното поле, след като испанецът предостави чудесно получи подаване вдясно за Мане, който стреля от движение в близкия ъгъл, а Стефен отново не се намеси добре и резултатът стана 0:3.

Ман Сити стартира ударно второто полувреме и върна един гол в 47-ата минута. Андрю Робъртсън загуби топката на левия фланг, след което Фернандиньо напредна и изведе в наказателното поле Габриел Жезус. Бразилецът залъга Фабиньо и комбинира с непокрития Джак Грийлиш, който моментално стреля и отбеляза – 1:3.

В 51-ата минута Ливърпул организира хубава атака, която мина през Луид Диас и Мохамед Салах, след което топката стигна до Мане в наказателното поле, който стреля обръщайки се към вратата, но имаше рикошет в Джон Стоунс и стана удобна за вратаря Стефан.

„Гражданите“ обаче изглеждаха коренно променени през втората част и три минути след това бяха близо до втори гол. Жоао Кансело комбинира с Рахийм Стъринг, който пък с едно докосване изведе отдясно Жезус на скорост в наказателното поле. Той обаче беше притиснат от Ван Дайк, след което ъгълът пред нападателя стана малък, но въпреки това стреля, а Алисон блокира в корнер.

В следващите минути играта се успокои, а Ливърпул отново контролираше темпото.

Двадесет минути преди края на редовното време обаче Сити имаше прекрасен шанс да намали отново изоставането си. Бернардо Силва спечели топката на центъра и комбинира с Грийлиш, който пък изведе по отличен начин Жезус отляво зад защитата на Ливърпул, който остана и сам срещу Алисон. Вратарят на „червените“ обаче успя да блокира силния удар на своя сънародник в ъглов удар и да запази аванса от два гола на своя тим.

Само две минути по-късно Ливърпул можеше да сложи точка на спора. Робъртсън намери с дълъг пас Диас пред наказателното поле и опита да комбинира със Салах в наказателното поле. Там Олександър Зинченко опита доста неуспешно да върне топката с глава за своя вратар Зак Стефан, а египетската звезда на „червените“ опита да прехвърли американеца, но топката се оплете от външната страна на мрежата.

В 84-ата минута Рахийм Стърлинг стреля директно от пряк свободен удар от дистанция, но високо над вратата.

Пет минути преди края на редовното време Салах влезе отдясно в наказателното поле и шутира ниско, но в ръцете на Стефан.

С изтичането на редовните 90 минути Сити върна още един гол. Рияд Марез, който се появи като резерва, проби отдясно, след което центрира ниско успоредно на голлинията. Топката премина между краката на Алисон и стигна на далечната греда до Бернардо Силва, който я прати в опразнената врата за 2:3.

До края на четириминутното добавено време „гражданите“ се хвърлиха в атаки в търсене на трето попадение, с което щяха да вкарат мача в продължения.

Първо удар на Фернандиньо от опасна позиция в наказателното поле бе отклонен в корнер, а след друг рикошет изстрел на Стърлинг попадна в ръцете на Алисон.

В 95-ата минута пък резервата Роберто Фирмино пропусна последната добра възможност да подпечата успеха на своя тим, след което прозвуча и последния съдийски сигнал.

FT | МАНЧЕСТЪР СИТИ – ЛИВЪРПУЛ  2:3

0:1 Ибрахима Конате 9'

0:2 Садио Мане 17'

0:3 Садио Мане 45'

1:3 Джак Грийлиш 47'

2:3 Бернардо Силва 90+1'