Астън Вила тотално надигра, но победи само с 1:0 шампиона Манчестър Сити в страхотен двубой от междинния 15-и кръг на английската Висша лига. Единственото и победно попадение реализира Леон Бейли в 74-ата минута.

Снимки: Gulliver/GettyImages
95 снимки

Бирмингамци бяха, колкото и изненадващо да звучи на някои, тотален господар на терена и този резултат беше най-малкото, с което "гражданите" се отърваха. Статистиката само показва превъзходството на Вила - 22:2 удара в двубоя! Възпитанаците на Унай Емери удариха и греда, а през първото полувреме още един техен гол не беше зачетен.

Успехът затвърди чудесната форма, в която Астън Вила се намира, като тимът вече е трети в класирането с 32 точки, измествайки именно Ман Сити, който остава четвърти с 30 пункта. Отборът на Хосеп Гуардиола пък записа четвърти пореден мач без успех в първенството и вече изостава с шест от лидера Арсенал и с четири от втория Ливърпул. В следващия кръг бирмингамци приемат именно "артилеристите" в нов суперсблъсък, докато шампионите ще търсят обратно пътя на победите в гостуването си на новака Лутън Таун.

Мениджърът на Астън Вила – Унай Емери, не можеше да разчита заради контузии на Бертранд Траоре, Емилиано Буендия и Тайрън Мингс. На вратата бе Емилиано Мартинес, а пред него действаха Езри Конса, Диего Карлос, Пау Торес и Люка Дин. В центъра оперираха Бубакар Камара и Дъглас Луис, а по крилата бяха разположени Леон Бейли и капитанът Джон МакГин. Юри Тилемнс пък подпомагаше от втора позиция Оли Уоткинс, който водеше атаката.

Наставникът на Манчестър Сити – Хосеп Гуардиола, пък трябваше да реди състава си без трайно контузения Кевин Де Бройне, както и на Жереми Докю. Наказани пък за тази среща бяха Родри и бившата звезда на бирмингамци Джак Грийлиш. Едерсон бе вратара, а в защита бяха Йошко Гвардиол, Рубен Диаш и капитанът Кайл Уокър. В центъра действаха Мануел Аканджи и Джон Стоунс, а малко пред тях – Хулиан Алварес и Рико Люис. На крилата бяха сложени Фил Фодън и Бернардо Силва, докато голмайсторът Ерлинг Халанд беше на върха на нападението.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Астън Вила Манчестър Сити

източник: Sofascore.com

Домакините стартираха силно и в третата минута капитанът Джон МакГин успя да задържи топката пред наказателното поле на Манчестър Сити и намери Люка Дин отляво в него, който стреля силно в близкия ъгъл, но от външната страна на мрежата.

В шестата минута отново шотландецът предостави чудесен пас към Леон Бейли, който изкочи зад защитата на гостите, влезе отдясно в наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, но стражът на "гражданите" изби.

Снимки: БТА / BTA
32 снимки

Минута по-късно отново Едерсон трябваше да се намесва решително, след като МакГин намери Пау Торес в наказателното поле, а защитникът отправи техничен удар към далечния ъгъл, но бразилският вратар направи чудесно спасяване.

Ман Сити обаче отговори с чудесен двоен шанс в 11-ата минута, когато Фил Фодън получи отляво на тъча, влезе навътре и изведе чудесно Ерлинг Халанд, който пое топката и стреля към далечния ъгъл, но вратарят Емилиано Мартинес отрази. Кълбото обаче попадна в Бернардо Силва, който центрира към втора греда, където отново бе Халанд, а той надскочи Торес и стреля с глава от няколко метра, но отново аржентинският страж се намеси великолепно.

Страхотното темпо в двубоя продължи и в 22-ата минута Бейли се освободи и отправи мощен изстрел от дистанция, но Едерсон изби в корнер. След неговото изпълнение топката стигна до МакГин, който стреля, но ударът му нямаше достатъчно сила, за да затрудни вратаря на Ман Сити.

Домакините не спираха с атаките и малко след това Езри Конса изпревари Едерсон след центриране на МакГин от свободен удар, но топката прелетя над напречната греда. В 31.ата минута Дин центрира отляво в наказателното поле, където Бейли опита атрактивно воле, но неточно.

Секунди преди изтичането на първата част Дин направи отлично двойно с МакГин отляо в наказателното поле, французинът центрира, а Дъглас Луис прати топката във вратата на гостите, но голът му беше отменен, защото още преди подаването към бразилеца кълбото напусна очертанията на терена в аут.

Гостите от Манчестър заиграха по-уверено и в началото на втората част натиснаха своя съперник, като овладяха осезаемо центъра, но така и не успяваха да създадат сериозни трудности за Мартинес.

След изтичането на час игра обаче Вила отново започна да атакува и в 64-ата минута отнеха топката в половината на "гражданите" и тя веднага стигна до МакГин, който влезе в наказателното поле, финтира Рубен Диаш и стреля ниско от чиста позиция, но покрай лявата греда на Едерсон.

Пеп Гуардиола реагира и пусна на терена Матеуш Нунеш и Матео Ковачич, които трябваше да освежат средата на терена. Те заеха местата на Рико Люис и Хулиан Алварес.

Добрата игра на Астън Вила се отплати и в 74-ата минута домакините откриха резултата. Топката беше подадена към Юри Тилеманс на десния фланг, който не успя да я овладее, но все пак тя попадна в Леон Бейли. Ямайското крило напредна към наказателното поле, освободи се от Йошко Гвардиол и стреля с десния крак, получи се рикошет в Диаш и топката се оказа неспасяема за Едерсон – 1:0.

В 78-ата минута домакините можеха да вкарат и втори гол, но Едерсон реагира инстинктивно след отличен начин след удар на Дъглас Луис. Бразилският халф беше близо до това да си отбележи автогол в 82-ата минута при едно центриране от статично положение, но Емилиано Мартинес не трепна и улови топката.

Четири минути преди края на редовното време Вила беше много близо да подпечата победата си с второ попадение. Именно Луис отново бе в центъра на събитията, след като получи топката пред наказателното поле и си освободи пространство за фалцов удар, който обаче срещна се отби от лявата греда на Едерсон.

До края домакините удържаха преднината си, с което победиха и изместиха шампионите от третото място във Висшата лига!

FT ⚽ | АСТЪН ВИЛА - МАНЧЕСТЪР СИТИ  1:0

1:0 Леон Бейли 74'