Ливърпул постигна четвърта поредна победа от началото на сезона във Висшата лига, като определено триумфът срещу Лестър Сити на "Кинг Пауър Стейдиъм" беше най-тежкият от всичките. Мърсисайдци спечелиха с 2:1 и допуснаха първи гол в мрежата си от началото на сезона, а основна заслуга за него имаше техният вратар Алисон Бекер.

Садио Мане и Роберто Фирмино преди почивката дадоха комфортен аванс на гостите, но в 63-ата минута голям гаф на бразилския страж - вторият най-скъп в историята на своята позиция - позволи на Рашид Гезал да намали. След паузата, а и в немалки периоди преди нея Лестър бе тимът, който диктуваше събитията на терена, ала не се възползва от своите шансове. Ливърпул пък заслужи победата с това, че бе изключително клиничен при не толкова големия брой голови ситуации, които създаде.

Още с началния съдийски сигнал на Пол Тиърни Ливърпул подложи своя опонент на бясна преса. Само за броени минути домакините се оказаха плътно прибрани в половината си, докато чакаха атаките на „червените”. Те пък изпуснаха брилянтен шанс да открият още преди изминаването на 4 минути. Салах овладя топката с гръб към вратата, обърна се и с чудесно подаване по трева позволи на Фирмино да се вреже между бранителите. Бразилецът остана сам срещу вратаря и стреля много лошо – право в обсега на Шмайхел. Избиването на датчанина не бе най-доброто, защото прати топката право у Салах, който от десетина метро стори немислимото, като стреля покрай гредата.

Все пак ранният натиск на гостите даде резултат. В 10-ата минута Анди Робъртсън получи от Салах и се спусна пробив по левия фланг, с мъничко късмет мина покрай Рикардо Перейра и пусна остра топка по тревата и Мане я овладя в наказателното поле, след което със силен шут от упор разстреля Шмайхел – 1:0.

Попадението моментално успокои гостите, които намалиха интензивността в действията си, а Лестър започна да трупа увереност. В 24-ата минута домакините получиха първия си чист шанс за гол. Демарай Грей бе изведен на скорост в пеналта и успя да стреля покрай шпагата на Робъртсън. Алисон Бекер видя топката сравнително късно и все пак се намеси благодарение на мигновения си инстинкт.

Подемът в играта на „лисиците” не доведе до други опасности преди почивката, но точно преди нея Ливърпул пак се активизира. Така Мохамед Салах спечели ъглов удар отдясно по атаката, а центрирането на Милнър бе чудесно изпълнено. Роберто Фирмино изскочи и засече с глава в долния ляв ъгъл – 2:0.

Роберто Фирмино и Садио Мане

източник: Gulliver/Getty Images

Второто полувреме имаше далеч по-позитивен старт за Лестър. Още в самото начало Джо Гомес трябваше да прави отчаян шпагат точно пред вратарското поле, след като серия рикошети изведе Мадисън на стрелкова позиция и младият англичанин „натисна спусъка”. Малко по-късно и Уилфред Ндиди опита късмета си с изстрел от дъгата, който не затрудни Алисон.

Далеч по-опасно за гостите бе в 54-ата минута, когато след центриране от корнер топката беше върната отново в пеналта на Ливърпул. Олбрайтън я отклони с глава към непокрития Уес Морган, ала централният бранител не очакваше подобен шанс и дори не отправи изстрел. Алисон пък моментално даде начало на опасна контраатака, при която „червените” имаха числен превес от четирима срещу двама. Егоизмът на Салах обаче опропасти това, което изглеждаше сигурен гол.

Ливърпул много скоро усети тежестта на пропиляната ситуация. В 63-ата минута топката бе върната към Алисон, а той реши да играе прекалено технично срещу влезлия преди секунди Келечи Ихеаначо. Бразилският страж опита триково повеждане зад гърба, а Ихеаначо му отне съвсем чисто, когато финтът не сполучи. Нигериецът впоследствие подаде за Рашид Гезал, който на празна врата нямаше ядове да вкара дебютен гол за „лисиците” - 2:1!

Отговорът на Клоп беше извършването на двойна смяна, която да върне на Ливърпул контрола върху топката. Така Мохамед Салах и Джордан Хендерсън поеха към скамейката, докато в игра се появиха Наби Кейта и Джердан Шакири.

Ходът сработи и вдъхна малко стабилност в отбраната на „червените”, които дори имаха възможности да погледнат в предни позиции. В 82-ата минута те можеха да възстановят аванса от два гола, ако Садио Мане бе прецизен в изстрела си с глава след центриране на Милнър от фаул.

За предвиденото от съдията 5-минутно продължение Клоп реши да заздрави още повече отбраната, като извади по-офанзивния Трент Александър-Арнолд, за да пусне в игра Жоел Матип. Това прати Джо Гомес отдясно като краен бранител.

Ливърпул остава първи във временното класиране благодарение на своите 12 точки и голова разлика 9:1. Челси има аналогичен актив след успеха 2:0 над Борнемут. Лестър пък остава 8-и с 6 точки.

В следващия кръг, който ще бъде след международната пауза, за Ливърпул идва първият мач срещу пряк конкурент - двубой срещу Тотнъм в Лондон. Лестър от своя страна гостува срещу Борнемут.

ЛЕСТЪР СИТИ – ЛИВЪРПУЛ 1:2

0:1 Садио Мане 10’

0:2 Роберто Фирмино 45'

1:2 Рашид Гезал 63'

Лестър Сити (4-2-3-1): Каспер Шмайхел – Рикардо Перейра, Уес Морган /к/, Хари Магуайър, Бен Чилуел – Нампалис Менди, Уилфред Ндиди – Рашид Гезал, Джеймс Мадисън (83' - Даниел Амартей), Марк Олбрайтън (61' - Келечи Ихеаначо) – Демарай Грей (76' - Шинджи Оказаки)

Мениджър: Клод Пюел

Ливърпул (4-3-3): Алисон Бекер – Трент Александър-Арнолд (89' - Жоел Матип), Джо Гомес, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Джорджинио Вайналдум, Джордан Хендерсън /к/ (71' - Наби Кейта), Джеймс Милнър – Мохамед Салах (71' - Джердан Шакири), Роберто Фирмино, Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп