Ливърпул стартира защитата на титлата си с успех! "Мърсисайдци" се наложиха с 4:3 над новака Лийдс Юнайтед в спиращо дъха голово шоу на "Анфийлд". Звездата на "червените" Мохамед Салах се отчете с хеттрик, а възпитаниците на Марсело Биелса на три пъти изравняваха резултата  Мохамед Салах даде ранен аванс на "мърсисайдци" от дузпа, но Джак Харисън бързо изравни. Върджил Ван Дайк даде отново преднина на шампионите, но отново гостите изравниха чрез Патрик Бамфорд. Минути по-късно египетската звезда на домакините реализира изключително попадение във вратата на Лийдс. През втората част влезлият на почивката Матеуж Клих за трети път възстанови равенството. Две минути преди края на редовното време Мохамед Салах оформи своя хеттрик втора точно изпълнена дузпа.

Gulliver/GettyImages
86 снимки

"Мърсисайдци" стартираха агресивно и още в 3-ата минута можеше да се стигне до попадение във вратата на Мелие. Наби Кейта подаде към Роберто Фирмино в наказателното поле. Бразилецът овладя, но не стреля, а върна към халфа, но защитата на гостите се справи и изчисти топката.

Минута по-късно домакините получиха дузпа. Мохамед Салах стреля от границата на наказателното поле, след което топката срещна ръката на Робин Кох и главният съдия Майкъл Оливър посочи бялата точка. Египетският нападател застана зад топката и с топовен изстрел в средата откри резултата.

"Червените" упражниха тотална преса в първите минути, които не позволиха на възпитаниците на Марсело Биелса да организират продължителни атаки.

В 9-ата минута Лийдс отбеляза гол, но Елдер Коща бе зад гърба на отбраната на Ливърпул и попадението правилно бе отменено.

Три по-късно гостите изравниха. Калвин Филипс с далечен пас намери Джак Харисън. Крилото преодоля Трент-Александър Арнолд и с удар в долния десен ъгъл възстанови равенството - 1:1.

Лийдс постепенно се поуспокои и започна да задържа в по-продължителен период от време топката. "Белите" показаха на Ливъпул, че могат да нанесат много щети, ако играчите на Юрген Клоп не са концентрирани.

Малко по-късно Садио Мане реализира атрактивно попадение, прехвърляйки Мелие, но преди това Анди Робъртсън бе в положение на засада.

В 20-ата минута "мърсисайдци" отново излязоха напред в резултата. Робъртсън центрира на първа греда от ъглов удар, при което Ван Дайк надскочи Робин Кох и реализира в долния десен ъгъл.

В 25-ата минута Джордан Хендерсън отправи мощен изстрел от дистанция, но Мелие бе на мястото си и улови.

Три по-късно можеше да се стигне до ефектен автогол, след като центриране на Робъртсън рикошира в крака на Струик, при което топката влизаше заплашително под гредата, но Мелие с една ръка изби.

В 30-ата минута Лийдс отново успя да възстанови равенството. Върджил ван Дайк не прецени центриране, нидерландецът опита да овладее, но топката попадна в Патрик Бамфорд, който елегантно копна над Алисон и реализира - 2:2.

Две по-късно "Анфийлд" стана свидетел на пети гол. Робъртсън центрира в наказателното поле от фаул, при което защитата на гостите изисти топката, но в краката на Салах. Египетският нападател шутира в горния ляв ъгъл и реализира изключителен гол.

В следващите минути двата тима си размениха опасни атаки. В 35-ата минута Садио Мане отправи изстрел в наказателното поле, но той не намери целта. Минути по-късно Лийдс поиска дузпа за нарушение на Ван Дайк срещу Елдер Коща, но главният съдия Майкъл Оливър показа играта да продължи.

"Мърсисайдци" стартираха агресивно втората част. В 49-ата минута Жоржиньо Вайналдуум овладя и стреля, но Мелие успя да отрази изстрелът в долния десен ъгъл по страхотен начин.

В 67-ата минута Лийдс отново стигна до равенството. Гостите упражниха преса в половината на Ливърпул и спечелиха топката. Коща центрира в наказателното поле, където Матеуж Клих овладя и с премерен удар в долния десен ъгъл реализира.

Шампионите опитаха веднага да отвърнат на удара и опитаха с бързи атаки да пренесат играта в половината на "белите". В 71-ата минута Мохамед Салах засече отбита топка, но ударът му прелетя над вратата.

В 76-ата минута Лийдс получи отлична възможност да излезе напред в резултата. Калвин Филипс стреля от пряк свободен удар, при което топката премина на сантиметри от десния страничен стълб на Алисон.

Две по-късно Вайналдум получи подаване в близост до малкия пеналт, но изстрелът му бе блкоиран от Клих.

В заключителните минути на двубоя Ливърпул се настани трайно в половината на Лийдс. В 85-ата минута Роберто Фирмино се озова на добра стрелкова позиция, но изстрелът му срещна тялото на съперник и топката излезе в ъглов удар.

Две по-късно отново пред бразилецът се откри отлична възможност, но пак ударът му бе блокиран. Веднага след това "мърсисайдци' получиха втората си дузпа в мача. Родриго фаулира в наказателното поле Фабиньо и главният съдия Майкъл Оливър посочи бялата точка.

Мохамед Салах застана зад топката и с удар в долния десен ъгъл реализира, оформяйки своя хеттрик.

ЛИВЪРПУЛ - ЛИЙДС 4:3

1:0 Салах 5'-д.

1:1 Харисън 12'

2:1 Ван Дайк 20'

2:2 Бамфорд 30'