Арсенал се завърна на върха във Висшата лига, след като победи Ливърпул в истински трилър на "Емиратс" с резултат 3:2 в едно от големите дербита в Англия. Габриел Мартинели стартира головото шоу откри още в първата, а Дарвин Нунес изравни в 34-ата минута. Букайо Сака даде нов аванс на домакините в добавеното време на първата част, но Роберто Фирмино възстанови равенството за втори път в 53-ата минута. Вторият гол на Сака в 76-ата минута, от дузпа, донесе страхотния успех на "артилеристите".

Gulliver/GettyImages
90 снимки

Двата тима изиграха един от най-добрите мачове от началото на сезона. Арсенал показа огромно израстване, играта им спореше, като показаха скорост и много отлични комбинации в играта си. От своя страна Ливърпул също не отстъпи в качеството на играта, за разлика от предишните мачове, но отново не успя да покаже това лице, което имаше през миналата кампания.

По този начин Арсенал записа девета поредна домакинска победа във всички турнири и отново изпревари Манчестър Сити на върха. Тимът на Микел Артета има 24 точки, докато шампоните са с пункта по-малко. Ливърпул остава десети с 11 точки. В следващия кръг лондончани гостуват на Лийдс Юнайтед, но преди това пътуват до Норвегия за среща с Будьо/Глимт в Лига Европа. Мърсисайдци пък приемат именно Ман Сити, а през седмицата гостуват на шотландския Рейнджърс в Шампионската лига.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Мачът стартира ударно за „артилеристите“, които поведоха в резултата още в 58-ата секунда. Гостите организирах атака, но подаване на Диого Жота към Дарвин Нунес бе пресечено, след което Уилм Салиба отне и домакините бързо изнесоха топката. Мартин Йодегор изведе отлично Габриел Мартинели зад гърба на Трент Александър-Арнолд, а бразилецът стреля точно в далечния ъгъл. Попадението беше разгледано със ситемата ВАР за евентуална засада на Букайо Сака в хода на атаката, но такава нямаше – 1:0 за Арсенал.

Ливърпул опита да отговори след полученото попадение, като в 15-ата минута гостите имаха сериозни претенции за дузпа. Жота беше изведен отдясно в наказателното поле с дълъг пас от Александър-Арнолд, след което португалецът опита да центрира, но бе блокиран от Салиба. На повторенията обаче се видя, че защитникът играе с ръка, която е отделена от тялото, но след проверка с ВАР главният съдия прецени, че няма основание да отсъди наказатален удар заради това, че ударът в ръката идва от много близка дистанция.

В 26-ата минута Дарвин Нунес получи от Мохамед Салах  отдясно в наказателното поле,  уругваецът отправи плътен удар от малък ъгъл, но Аарън Рамсдейл изби.

100 снимки

Две минути по-късно Габриел Жезус комбинира с Мартинели отляво, който центрира в наказателното поле, но топката бе изчистена. Топката обаче отново попадна в Жезус, който между няколко играчи на Ливърпул опита удар към вратата, но Алисон беше покрил близкия си ъгъл и улови.

Ливърпул вдигна оборитите и след точно половин час игра Джордан Хендерсън изведе отдясно Нунес, който центрира към точката за дузпа, а там Салиба изпревари Луис Диас и насочи топката към собствената си врата, но Рамсдейл успя да реагира и изби.

В 32-ата минута Салах получи на десния фланг, влезе навътре, мина между трима играчи на Арсенал и стреля ниско към близкия ъгъл, но покрай вратата в аут.

Ливърпул обаче успя да изравни заслужено в 34-ата. След изпълнение на тъч в половината на гостите Александър-Арнолд изрита топката напред, където Салиба протегна крак, но така само продължи към Диас, който след това центрира много добре отдясно по земя към Нунес, който се хвърли напред и засече топката във вратата на Рамсдейл за 1:1.

Три минути преди края на първата част мениджърът на гостите Юрген Клоп трябваше да прави принудителна смяна, след като Луис Диас се контузи, а на негово място се появи Роберто Фирмино.

Буквално в последната пета минута от добавеното време на първата част Арсенал отново взе аванс в резултата. Гостите изпълниха свободен удар в половината на лондончани, които веднага организираха мълниеносна контраатака, която завърши с много добро подаване на Мартинели към далечната греда, където Сака бе оставен непокрит и засече отблизо. Засада нямаше, което означаваше, че домакините се оттеглят на почивка с гол преднина след попадения в първите и последните секунди на полувремето.

За началото на второто полувреме Клоп направи нова промяна, като пусна в игра Джо Гомес на мястото на Александър-Арнолд, който също имаше проблеми с контузия през първата част, след сблъсък с Мартинели, който неволно стъпи лошо върху глезена на англичанина.

Четири минути след началото на втората част Мартин Йодегор получи топката на границата на наказателното поле, като пред него имаше свободно пространство, но ударът на норвежеца попадна право в Алисон, който спаси.

Ливърпул обаче изравни за втори път в 53-ата, когато Жота намери с много добро подаване Роберто Фирмино, който стреля по перфектен начин ниско към далечната греда, въпреки че ъгълът бе малък за 2:2.

Четири минути по-късно Жезус получи силен удар с лакът от Константинос Цимикас, след което трябваше да получи медицинска помощ. Ситуацията се размина без последствия за гърка, в чието действие изглежда нямаше умисъл.

В 72-ата минута влезлият на терена Ибрахима Конате се намеси отлично в защита, след като успя да изчисти топката точно пред Жесус.

Само минута по-късно Арсенал получи право да изпълни дузпа заради нарушение на Тиаго Алкантара срещу Жезус, който първо игра с топката, след което бе закачен от испанеца. До ситуацията се стигна, след като мърсисайдци на няколко пъти не успяха да изчистят топката от собственото си наказателното поле. Гостите оспорваха решението на съдията Майкъл Оливър, като дори Джака и Хендерсън се сдърпаха сериозно. Букайо Сака се зае с изпълнението и хладнокръвно реализира за 3:2.

До края на двубоя Ливърпул опита да се върне за трети път в мача, но неуспешно, с което Арсенал записаха изключително важна за мотивацията на тима победа, с която дадоха заявка за нещо голямо през сезона.

FTАРСЕНАЛ – ЛИВЪРПУЛ  3:2

1:0 Габриел Мартинели 1'

1:1 Дарвин Нунес 34'

2:1 Букайо Сака 45+5'

2:2 Роберто Фирмино 53'

3:2 Букайо Сака (дузпа) 76'