Арсенал е новият носител на Къмюнити Шийлд, след като в мача за своеобразната Суперкупа на Англия надигра шампиона Манчестър Сити с 3:0. С много силно първо полувреме лондончани на практика затвориха пътя за обрат пред своя безличен опонент, който очевидно има да изчиства много неща откъм физическа подготовка. "Топчиите" дръпнаха с 2:0 до почивката след голове на Санти Касорла и Аарън Рамзи, докато Оливие Жиру оформи крайния резултат с фамозен изстрел точно след час игра.

Първите минути на срещата не се отличиха с кой знае какво високо темпо, но определено Арсенал беше по-дейния отбор. Футболистите на Венгер по-често играеха с топката, като насочваха действията си към крилата, където Алексис Санчес и Санти Касорла, заедно с бековете Дебюши и Гибс, пробваха центрирания към Саного.

В 13-ата минута Сити показа нещо по-интересно, след като Гаел Клиши центрира към точката на дузпата. Там Самир Насри овладя и стреля от воле, а после предяви претенции, че Матийо Дебюши е играл с ръка, за да блокира изстрела му.

Арсенал продължи да налага своя стил в срещата и логичното се случи в 21-ата минута. Маркова атака на Арсенал премина през Алексис и Саного пред дъгата, преди французинът да подаде към Уилшър. Халфът беше притиснат от Боята, но топката попадна в Касорла, който финтира Клиши и с диагонален шут през краката на защитника прониза долния ляв ъгъл зад Уили Кабайеро.

Три минути по-късно "топчиите" пропуснаха да пратят опонента си в нокдаун, след като Рамзи отне кълбото в половината на Сити. Уелсецът бързо пусна към Касорла, който по конец изведе Саного отляво по атаката в наказателното поле. Французинът шутира остро по тревата и изпрати кълбото покрай лявия стълб.

Сити продължи да бърка повече от Арсенал, затова трябваше да се отнесе по-сериозно към една контраатака в 38-ата минута. Тогава Йоветич пое в половината на Арсенал, изчака включването на Коларов отляво и му подаде. Сърбинът умело центрира по тревата пред вратарското поле, където в последния момент Калъм Чеймбърс подложи крак и направи топката невъзможна за отиграване за дебнещия зад него Самир Насри.

Тимът на Венгер съвсем скоро накара "гражданите" горчиво да съжаляват за пропуска, защото Санчес поде яростна контраатака отдясно в 42-ата минута. Чилиецът много добре подаде към Яя Саного в наказателното поле, където французинът устоя под натиска на Боята, за да подаде към връхлитащия от втора позиция Рамзи. Уелсецът елегантно премина покрай Матия Настасич и с кинжален шут покачи на 2:0.

Минута преди края на първото полувреме пробойните в отбраната на шампионите зейнаха отново, когато Алексис отне в центъра и тръгна напред, а Саного с идеален пас го изведе сам срещу вратаря. Уили Кабайеро обаче следеше ситуацията и напусна наказателното си поле, за да блокира чилиеца с шпагат.

Сити определено живна след почивката, когато противникът направи цели три промени. Влизането на Начо Монреал като централен бранител можеше да бъде използвано от "небесно сините" в 52-ата минута, когато Хесус Навас се втурна отдясно и центрира, а Стеван Йоветич надскочи испанеца и с глава стреля право в дясната греда. Черногорецът първи стигна до отскочилата топка, ала от остър ъгъл я прати над гредата.

Натискът на манчестърците продължи и в 55-ата минута отново Йоветич стреля плътно от границата на наказателното поле, като Войчех Шчесни се разтегна и изби с една ръка.

Арсенал отвърна по най-добрия начин на отправеното предизвикателство и Жиру вкара страхотен гол в 60-ата минута. Французинът получи от Рамзи извън наказателното поле, имаше време да нагласи топката на левия си крак и изпрати параболичен снаряд, който влета точно под гредата зад Кабайеро - 3:0.

Оттук до края тонусът в мача определено спадна, като немалка роля за това имаха и смените, които предприеха двамата мениджъри. Сити получи шанс в 88-ата минута да стигне до почетен гол, когато Войчех Шчесни не излезе добре при центриране от ъглов удар, но изстрелът на Дедрик Боята не намери целта.

Така Арсенал започна сезона с титла и ще чака в добро настроение откриващия си шампионатен мач на "Емирейтс" срещу Кристъл Палас. Въпросителните остават в лагера на Сити, който пък другия уикенд гостува на Нюкасъл в първия кръг от Висшата лига

АРСЕНАЛ-МАНЧЕСТЪР СИТИ 3:0

1:0 Санти Касорла 21'

2:0 Аарън Рамзи 42'

3:0 Оливие Жиру 60'

Арсенал (4-1-4-1): Войчех Шчесни – Матийо Дебюши, Лоран Кошчиелни (46' - Начо Монреал), Калъм Чеймбърс,  Киърън Гибс – Микел Артета – Алексис Санчес (46' - Алекс Окслейд-Чембърлейн), Аарън Рамзи (86' - Джоел Кемпбъл), Джак Уилшър (68' - Матийо Фламини), Санти Касорла (70' - Томаш Росицки) – Яя Саного (46' - Оливие Жиру)

Треньор: Арсен Венгер

Манчестър Сити (4-4-2): Уили Кабайеро – Гаел Клиши, Дедрик Боята, Матия Настасич, Александър Коларов (76' - Майка Ричардс)  - Хесус Навас (85' - Скот Синклеър), Яя Туре (60' - Бруно Сукулини), Фернандо, Самир Насри (46' - Давид Силва) – Един Джеко (60' - Джеймс Милнър), Стеван Йоветич

Треньор: Мануел Пелегрини