Хавиер Ибаниес подсигури перфектния завършек за българския бокс на Европейските игри в Краков.

Натурализираният кубинец спечели златния медал в категория до 57 килограма на ринга в Полша. Воден от треньорите Жоел Арате, Валентин Поптолев и Александър Александров той не остави шанс на съперника си от Испания Хосе Килес, европейски вицешампион при 60-килограмовите.

Хавиер показа висока класа, много агресия и най-важното – нужните аргументи, за да се поздрави с най-големия си успех, откакто стана част от националния ни отбор. В рамките и на трите рунда той засипваше с удари испанеца, което му донесе и титлата в Краков след 5:0 съдийски гласа.

Така България завърши боксовия турнир на Европейските игри с 4 медала, два от които златни. В събота Станимира Петрова (54 кг) също стъпи на върха, а днес Светлана Каменова (57 кг) взе сребърно отличие. Преди това бронз спечели Йордан Морехон (+92 кг). Равносметката е и три квоти за Олимпийските игри в Париж, осигурени от тримата финалисти.