Отборът на Спартак Варна обърна и надви гостуващия Монтана с резултат 2:1 в откриващия 19-ия кръг двубой от родната Втора лига. Владимир Айтов откри резултата за гостите в 29-ата, но Иван Колев изравни в 65-ата минута. Само две минути след това обаче капитанът Янчо Андреев донесе пълния обрат и трите точки за домакините.

Двата тима си разделиха по едно силно и едно слабо полувреме. Първата част беше за гостите от Монтана, които не оставиха шансове на домакините и взеха аванс в резултата. През вторите 45 минути обаче варненци излязоха напълно преобразени, заиграха по-силно и стигнаха до заслужен обрат и накрая до победата.

По този начин Спартак излезе, поне временно, начело в класирането с актив от 42 точки, като е в серия от пет поредни победи, докато Монтана остава осми с 29 пункта. В следващия кръг варненци почиват, след което гостуват на Струмска слава. Монтанци пък има гостуване на ЦСКА 1948 II.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВТОРА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира в спокойно темпо и без опасности към някоя от двете врати.

Първият удар в двубоя дойде в шестата минута, когато Владимир Айтов отправи труден изстрел от дистанция, но над вратата на домакините.

В 11-ата минута Монтана беше много близо до откриването на резултата, но със страхотни намеси се отчете вратарят на Спартак Станислав Нисторов. След изпълнение на тъч отляво по атаката се стигна до удар от малък на първа греда на Владислав Цеков, но Нисторов изби. Топката обаче попадна на пътя на Мехди Амаури, който шутира от границата на вратарското поле, но стражът на домакините скъси ъгъла и блокира. Последва трети удар на Айтов в пеналтерията, но отново Нисторов беше на мястото си и този път улови.

В следващите минути действията се развиваха основно в центъра на терена, като рядко се стигаше до опасни атаки.

Така обаче дойде и 29-ата минута, когато Монтана поведе в резултата. Лиандро Мартис получи отляво, задържа добре, след което намери Димитър Буров в наказателното поле, който пък моментално намери Владимир Айтов фронтално пред рамката на „соколите“ около точката за дузпа. Полузащитникът пък забавяне нанесе силен удар, който бе точен – 0:1.

Две минути по-късно Мартис проби отляво в наказателното поле и шутира, но покрай вратата.

В 33-ата минута Цеков засече с глава центриране отляво в наказателното поле, но над вратата.

Още в първите секунди на втората част домакините можеха да изравнят. Защитата на гостите не успя да изчисти по най-добрия начин едно центриране, след което Янчо Андреев пое топката, влезе в наказателното поле и стреля силно, но над вратата.

В 49-ата минута пък Монтана можеше да удвои преднината си. Уамри проби отдясно и центрира в наказателното поле, където на далечната греда Айтов бе изпуснат от Иван Пенев и засече с глава, но покрай дясната греда на Нисторов.

В 62-ата минута варненци имаха нов шанс да върнат паритета в резултата. След центриране от корнер Иван Пенев изпревари на първа греда Стефан Цонков и отклони с глава назад, където непокрит бе оставен Иван Колев, който опита да засече, но покрай лявата греда на Мюмюнов.

Три минути след това обаче Спартак Варна стигна до равенството. След изпълнение на тъч отдясно по атаката Цветан Илиев отклони с глава назад, където Иван Колев изпревари Иван Михов и отправи техничен удар с десния крак от границата на вратарското поле и не остави шансове на Мюмюнов за 1:1.

Голът даде импулс в играта на домакините, които стигнаха и до пълния обрат след по-малко от две минути. В 67-ата Виктор Митев центрира чудесно от свободен удар, където Стефан Цонков увисна, а капитанът Янчо Андреев отигра отлично с глава и намери вратата за 2:1.

В 74-ата минута Уамри стреля без подготовка от въздуха пред наказателното поле, но Нисторов внимаваше и изби в корнер. След неговото изпълнение Йордан Йорданов стреля с глава, но ударът му се оказа прекалено слаб.

Пет минути по-късно Иван Пенев бе близо до това да си отбележи автогол, след като засече прострелно центриране към вратарското поле, но за негово щастие кълбото премина над горната греда.

До края на двубоя Монтана така и не успя да стигне до изравняването, а домакините запазиха аванса си и се изкачиха, поне временно на върха във Втора лига.

FT | СПАРТАК ВАРНА – МОНТАНА  2:1

0:1 Владимир Айтов 29'

1:1 Иван Колев 65'

2:1 Янчо Андреев 67'

Стартови състави на двата отбора:

СПАРТАК ВАРНА: 1. Станислав Нисторов – 2. Велислав Боев, 83. Иван Пенев, 19. Никола Борисов, 6. Генади Луго, 17. Цветан Илиев, 10. Янчо Андреев (к), 13. Архан Исуф, 11. Виктор Митев, 27. Иван Колев, 9. Мехмед Мехмед

Старши треньор: Васил Петров

МОНТАНА: 1. Ферди Мюмюнов – 21. Александър Башилев, 3. Иван Михов (к), 14. Димитър Буров ж.к. , 33. Стефан Цонков, 13. Йордан Йорданов, 7. Лиандро Мартис, 22. Стефан Каменов, 20. Владислав Цеков, 10. Владимир Айтов, 24. Мехди Уамри

Старши треньор: Светлан Кондев