Монтана победи Миньор Перник с 2:1 в откриващия мач на 29-ия кръг във Втора лига. Двата тима изиграха много интересен мач на „Огоста”, в който домакините стигнаха до важен успех, който запази шансовете има за промоция в елита.

В продължението на първото полувреме Стефан Цонков откри резултата, а малко преди това „чуковете” бяха останали с човек по-малко, след като Димитър Савов беше изгонен с два жълти картона.

В 64-ата минута Борис Тютюков изравни, а девет по-късно Лиандро Мартис донесе победата на Монтана.

С успеха отборът на Антони Здравков събра 45 точки и заема 6-о място във временното класиране. Миньор е трети с 51 точки.

Двубоят започна с домакински натиск. В 12-ата минута Йордан Йорданов получи извеждащ пас отляво. Халфът напредна и отправи прострелно центриране, но Антон Славчев успя да изпревари Владимир Цеков. От последвалия корнер Йорданов стреля с неточно с глава. Три минути след това Цеков стреля с глава покрай вратата след центриране на Мартис.

В 19-ата минута "чуковете" организираха опасна контраатака. Божидар Васев получи отляво и центрира в наказателното поле, където Методи Костов опита удар с глава, но топката рикошира в Димитър Буров и излезе в корнер. В 23-ата минута слаб удар на Мартис от границата на наказателното поле мина покрай вратата.

В 34-ата минута Костов овладя центриране отляво на Савов. Нападателят опита удар от няколко метра, но Михов успя да блокира и да предотврати сигурен гол в своята врата.

В 38-ата минута се получи спорна ситуация. Цеков стигна до една изритана топка, навлезе в наказателното поле и падна след съприкосновение с Георги Купенов. Първоначално главният рефер посочи бялата точка. Последваха протести от гостите, а след като съдията обсъди ситуацията със своя помощник, отмени наказателния удар. Повторенията показаха, че решението по-скоро е правилно.

В 41-ата минута Миньор остана с човек по-малко. Защитникът опита да изчисти топката пред Лиандро Мартис, който се строполи. Съдията Красимир Кръстев декорира с втори жълт картон защитника на гостите, макар че решението му беше пресилено.

В продължението на първата част Монтана поведе. Фудил центрира от корнер, получи се разбъркване в наказателното поле на перничани, при което Айтов отправи удар, а на далечната греда Стефан Цонков от 1-2 метра на празна врата нямаше как да сбърка.

Домакините започнаха да търсят втори гол веднага след почивката. В 50-ата минута Леонтиев се справи с удар от далечна дистанция на Стефан Каменов. Вместо това обаче Миньор стигна до изравнителен гол в 64-ата минута. Емил Ценов получи отляво, стигна до границата на наказателното поле и центрира, а Борис Тютюков бе изпуснат от Цонков и с глава вкара за 1:1.

В 72-ата минута Монтана отново поведе. Йорданов намери Уамри отдясно, който се справи с Райчев и центрира прецизно на далечната греда, където Мартис с глава не остави шансове на Леонтиев.

В 82-ата минута Миньор имаше нова добра възможност за гол. Ценов центрира от пряк свободен удар, а Тютюков надскочи всички в наказателното поле и отправи удар с глава над вратата.

Монтана – Миньор 2:1

1:0 Стефан Цонков (45+3)

1:1 Борис Тютюков (64)

2:1 Лиандро Мартис (72)

Монтана: 1. Петър Петров, 22. Стефан Каменов (87 - 2. Стоян Предев), 3. Иван Михов /к/, 14. Димитър Буров, 33. Стефан Цонков, 13. Йордан Йорданов, 7. Лиандро Мартис, 17. Бушентуф Фудил, 19. Владислав Цеков (78 - 23. Айман Касини), 10. Владимир Айтов, 24. Мехди Уамри

Треньор: Антони Здравков

Миньор: 12. Даниел Леонтиев, 20. Андреас Васев /к/, 3. Антон Славчев, 24. Георги Купенов, 4. Димитър Савов, 5. Веселин Васев (82 - 14. Християн Казаков), 15. Емил Ценов, 30. Божидар Васев, 17. Запро Динев (58 - 10. Борис Тютюков), 9. Методи Костов, 8. Мартин Смоленски (46 - 2. Виктор Райчев)

Треньор: Христо Янев