България победи с 2:1 като гост Холандия в контролна среща на „Амстердам Арена”, пред почти 50 хиляди зрители, в една от проверките на световния вицешампион преди Евро 2012.

Във втория мач на Любослав Пенев начело на „трикольорите“, родните национали изиграха отлично тактически двубоя, с добра защита през първото полувреме, и вече по-настъпателно след почивката, и напълно заслужиха успеха си.

източник: Reuters и Gong.bg

Историята се повтаря, и след 1988-та година, когато бе последната победа на България над Холандия, сега отново стигаме до такъв момент. Интересното е, че именно Любо Пенев тогава пак бие холандците със своето попадение в проверка, а след това Холандия става европейски шампион. България вече има пет победи над Холандия от 10 мача помежду ни.

Въпреки че мачът не премина в някакво много високо темпо, първите 45 минути на „Амстердам Арена“ бяха предимно в полза на домакините, които създадоха по-интересните положения. Най-любопитни бяха последните две минути преди почивката, като в 44-та минута Валери Божинов удари греда, след нарушение срещу Георги Миланов пред дъгата.

Само минута по-късно обаче Холандия нанесе светкавичен удар, и след фантастичен пас на Уесли Снайдер през центъра, Робин Ван Перси бе изведен очи в очи със Стоян Колев, и нападателят на Арсенал откри резултата.

Още преди да са изминали първите пет минути от второто полувреме обаче, успяхме да изравним. Арбитърът Фернандо Тейшейра Витиенес изобщо не се притесни да даде дузпа за България, след игра с ръка на Ван дер Ваарт в наказателното поле. Данчо Минев центрира по трева отдясно, и Ван дер Ваарт, падайки, не успя да избегне играта с ръка. Капитанът Ивелин Попов реализира дузпата, без да трепне, за 1:1 в 49-та минута.

В следващите двайсетина минути и двамата треньори направиха куп смени, и играта на България се раздвижи още повече с влизането на Иван Стоянов и Илиан Мицански. Станислав Манолев се върна на обичайното си място по десния фланг на защитата, но така се оказа още по-опасен, и почти всичко интересно минаваше през неговите крака. Появата на Ариен Робен за Холандия повече въодушеви трибуните, отколкото съотборниците му, и играчът на Байерн Мюнхен бе обезличен от Веско Минев.

В очакване на края на мача, домакините проспаха една страхотна бърза атака на България в 93-та минута. Манолев тръгна мощно по десния фланг, центрира в малкия пеналт, където на далечната греда Илиан Мицански с глава засече точно в мрежата на холандците, за да донесе победата на нашия отбор.

Дебют за България направи вратарят Иван Чворович, а страхотно се справи в центъра на терена Станислав Дяков, във втория си мач в националния тим. Целият състав игра много правилно, и много дисциплинирано, и с търпението си пречупи класната съпротива на Холандия.

Националният отбор излезе на „Амстердам Арена“ с фланелки в подкрепа на капитана на тима Стилиян Петров, а човекът, взел фланелката с №19, носена от Стенли – Илиан Мицански – бе точният човек, за престижната победа на България над Холандия.