Юношеският национален отбор на България до 17 години извоюва трудна, но много важна победа с минималното 1:0 срещу състава на Финландия U17 в първа среща от група 8 на последната фаза на квалификациите за класиране на Европейското първенство в Израел през май месец. Роберто Райчев реализира единственото и победно попадение в 16-ата минута.

Българите изиграха силен мач, в който не допуснаха много сериозни опасности пред своята врата. Единствено, в началото на втората част, сканинавците получиха право да изпълнят доста спорна дузпа, но справедливостта възтържествува и играчът на Финландия прати топката над вратата от бялата точка.

Драган Иванов, Gong.bg
29 снимки

Следващият мач на момчетата Йордан Петков е срещу домакина на квалификационния турнир Португалия на 26 март от 18:00 часа, а 3 дни по-късно, от 17:00 часа, е последният двубой на „лъвчетата“ срещу Република Ирландия.

Победителите в осемте групи от Елитния кръг плюс 7-те втори отбора с най-добри показатели срещу първия и третия в своята група, ще се класират за европейските финали. България U17 достигна до тази фаза, след като в първия квалификационен турнир спечели по категоричен начин първото място в компанията на Сърбия, Хърватия и Лихтенщайн.

Отзивите след двубоя:

Йордан Петков след успеха: Доволни сме, срещу Португалия ще бъдем рационални

В първите минути и двата отбора подходиха предпазливо. Бяха извършени по няколко нарушения и от двата лагера, а положения пред вратите липсваха.

Първата голова ситуация дойде в 12-ата минута, когато България бе много близо да открие резултата. Асен Митков направи чудесен пробив между трима футболисти на Финландия, след което влезе в наказателното поле и стреля по тревата към далечния ъгъл, но ударът му бе спасен от вратаря на съперника в корнер.

Голът за „лъвчетата“ обаче стана факт четири минути по-късно. Антоан Стоянов се извиси добре във въздуха и спечели една висока топка, а това се получи като извеждащ пас за Роберто Райчев. Младият нападател на Славия напредна към наказателното поле и нанесе отличен удар по тревата с десния крак към далечния ъгъл, който попадна във вратата за 1:0.

В следващите минути удари на Яспер Ялонен от състава на скандинавците и на Чунг Нгуен До от "лъвчетата" бяха блокирани.

Стоянов също пробва изстрел в 33-ата минута от дистанция, но неточно покрай вратата.

В 44-ата минута Чунг Нгун До намери отдясно в наказателното поле капитана Митков, който опита удар през защитник и от малък ъгъл, но високо над вратата.

Още с началото на втората част Финландия имаше отличен шанс да възстанови равенството. Талвитие получи отдясно и премина между Митков и Борислав Маринов, следкоето влезе в наказателното поле и нанесе силен удар, който обаче беше отразен отлично от Алекс Божев.

В 54-ата минута „лъвчетата“ удариха греда. Захари Атанасов центрира от ъглов удар на първа греда, където Мартин Георгиев надскочи Ееро и с глава нанесе изстрел, който обаче се отби от напречната греда на скандинавците.

Две минути по-късно обаче Финландия получи доста спорна дузпа. Томас Галвез изведе отляво в наказателното поле Лаури Лаине, който центрира, а топката се отби от таза на Мартин Георгиев, но главният съдия посочи бялата точка, а родният бранител получи жълт картон. С изпълнението на наказателния удар се зае Яспер Ялонен, който обаче стреля над вратата на Божев.

В 63-ата минута резервата Они Ханинен изпревари Росен Мартинов отдясно пред наказателното поле на „лъвчетата“, влезе в него, залъга и Георгиев, след което стреля, но право в ръцете на Божев.

Правеше впечатление обаче, освен отсъдената спорна дузпа, че съдията свиреше всяко единоборство и спорна ситуация в полза на скандинавците.

В 71-ата минута Галвез не успя да се справи с едно центриране в наказателното поле, което позволи на Райчев да отнеме топката, след което нападателят нанесе фалцов удар от дъгата пред пеналтерията, но кълбото премина на сантиметри от дясната греда на вратаря Рамула.

До края на срещата Финландия наложи сериозен натиск, а българите се прибраха в своята половина, но играха много компактно и не допуснаха попадение. В самия край на двубоя Антоан Стоянов центрира от свободен удар в наказателното поле, където Райчев се измъкна от защитата и нанесе удар с глава, но слаб и право във вратаря. Така "лъвчетата" се поздравиха с много важна победа.

Юношески национален отбор по футбол на България до 17 години

източник: Драган Иванов, Gong.bg

FT | БЪЛГАРИЯ U17 – ФИНАЛНДИЯ U17  1:0

1:0 Роберто Райчев 16'

Пропусната дузпа: Яспер Ялонен (Финландия) 58'

Финален етап от квалификации за класиране на Европейско първенство U17, група 8, първи кръг

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ U17 (4-3-3): 1. Алекс Божев ж.к. – 7. Захари Атанасов ж.к., 6. Мартин Георгиев ж.к., 5. Росен Маринов, 4. Симеон Василев – 8. Антоан Стоянов, 10. Асен Митков ), 18. Чунг Тхаг Нгуен До – 9. Роберто Илиев Райчев – 19. Петър Кирев, 11. Борислав Маринов

Селекционер: Йордан Петков

ФИНАЛНДИЯ U17 (4-4-2): 1. Алекс Рамула – 3. Томас Галвез, 5. Ууситало Ееро, 4. Хулио Фрейтас Вон Хеленс, 2. Дарио Наамо – 11. Лаури Лаине, 6. Даниел Армстронг ), 17. Дрен Тернава, 7. Юхо Талвитие – 10. Яспер Ялонен, 9. Давид Ежех

Селекционер: Ерка Лехтола

Главен съдия: Бесфорт Касуми, Косово

Стадион: „Мунисипал“, Санта Комба Дао, Португалия