България загуби с 1:3 от Унгария в полуфинален бараж и се прости с мечтите си за класиране на Европейското първенство догодина. Головете вкараха Вили Орбан (17), Жолт Калмар (47) и Неманя Николич (75). Георги Йомов (88) отбеляза почетното попадение.

Дебют с националната фланелка направиха Георги Йомов и Доминик Янков.

Двубоят ще се запомни и със скандалното съдийство на поляка Шимон Марчиняк. Реферът първо отмени дузпа за нашите в 56-ата минута след намесата на ВАР, а след това подмина две явни нарушения в наказателното поле срещу Йомов и Десподов. Българският отбор игра добре, създаде доста положения, но груби индивидуални грешки доведоха до головете в нашата врата.

Още в 1-ата минута "лъвовете" получиха право да изпълнят пряк свободен удар, но от 30 метра Тодор Неделев шутира над вратата на унгарците.

Съперникът владееше повече топката в началните минути, но активната преса на нашия тим не позволи да се стигне до сериозни опасности пред Пламен Илиев. Едва в 10-ата минута стражът на "трикольорите" се намеси авторитетно след центриране отляво.

Изненадващо на фона на равностойната игра Унгария поведе в 17-ата минута. Жолт Калмар центрира от корнер, а грешка в нашата защита предостави подарък за Вили Орбан, който отблизо не сгреши за 0:1.

Тимът на Дерменджиев се опита веднага да отвърне на удара още в следващата минута. Топовен шут на Тодор Неделев обаче бе избит от вратаря Петер Гулачи.

Нашият тим продължи да е по-настойчив и в 26-ата минута се откри великолепна възможност пред Галин Иванов, след като Божидар Краев елегантно му свали топката в краката. Ударът му обаче премина покрай левия стълб на Гулачи.

Малшанс споходи българския отбор в 29-ата минута, когато Галин Иванов получи контузия и се наложи принудителна смяна. Неговото място бе заето от Георги Йомов, който дебютира за националния тим.

Невероятен пропуск направи Неделев в 37-ата минута, когато отблизо с глава не можа да преодолее стража на гостите. Той бе "забравен" на задна греда след отлично центриране на Недялков отляво, но Гулачи изби с крак. После пък намесата на Адам Ланг не позволи на Бирсент Карагарен да отправи втори удар.

Резервата Георги Йомов, който се включи отлично, внесе смут в противниковата защита с индивидуален пробив в 43-ата минута, но с общи усилия унгарците се справиха.

Още по-голям пропуск направи Божидар Краев секунди преди почивката. Той засече елегантно с пета остро центриране от десния фланг, вратарят Гулачи се хвърли надясно, но с левия си крак изби в корнер. Късметът и в тази ситуация не бе на наша страна.
Второто полувреме започна ужасяващо. Две минути след подновяването на играта Божиков напълно необмислено скочи върху гърба на съперник и гостите получиха право да изпълнят пряк свободен удар. Ситуацията беше далеч и встрани от вратата на Илиев и никой не очакваше да се стигне до гол. Жолт Калмар реши да потърси изненадата и стреля ниско по земята, очаквайки стената да подскочи. Направи го Краев, който детински разкъса стената в опит да се предпази от топката, която след рикошет подлъга Пламен Илиев за 0:2.

В 56-ата минута на сцената излезе и системата за видеоповторения ВАР. Краев се пребори с Адам Ланг и навлезе в наказателното поле, където бе съборен от защитника на Унгария. Реферът не се поколеба и посочи бялата точка, вдигайки и жълт картон на Ланг. Неделев взе топката и докато се готвеше да изпълни наказателния удар, съдията Марчиняк отмени решението си след консултация с ВАР. Видеоповторението е показало, че нарушението е извършено извън наказателното поле.

Малко след това и срещу Георги Йомов бе извършено нарушение в наказателното поле, след като защитник го избута с ръка, но и този път сигнал нямаше.

Реферът Марчиняк очевидно тази вечер бе решил, че няма да даде дузпа за България. Резервата Десподов нахлу в наказателното поле в 73-ата минута и отново бе избутан с ръка, подобно на ситуацията с Йомов, но полският арбитър остана безмълвен.

Две минути по-късно надеждите ни за обрат рухнаха. Резервата Николич засече с глава центриране отляво и направи резултата класически - 0:3.

Георги Йомов все пак успя да отбележи почетно попадение в 88-ата минута. Той получи прецизен пас от Исмаил Иса и с перфектно докосване прати топката зад гърба на Гулачи.

БЪЛГАРИЯ - УНГАРИЯ 1:3

0:1 Вили Орбан (17)
0:2 Жолт Калмар (47)
0:3 Неманя Николич (75)
1:3 Георги Йомов (88)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): 23. Пламен Илиев - 6. Сисиньо, 3. Георги Терзиев, 15. Васил Божиков-капитан, 14. Антон Недялков - 16. Кристиян Малинов, 12. Янис Карабельов - 9. Бирсент Карагарен (59 - 11. Кирил Десподов), 8. Тодор Неделев (80 - 7. Доминик Янков), 18. Галин Иванов (31 - 17. Георги Йомов) - 10. Божидар Краев (79 - 19. Исмаил Иса)

Резерви: 1. Мартин Луков, 13. Николай Михайлов, 2. Страхил Попов, 4. Валентин Антов, 5. Кристиан Димитров, 7. Доминик Янков, 21. Димитър Велковски, 22. Александър Цветков, 11. Кирил Десподов, 17. Георги Йомов, 19. Исмаил Иса, 20. Димитър Илиев

Селекционер Георги Дерменджиев

УНГАРИЯ (3-5-2): 1. Петер Гулачи - 2. Адам Ланг, 6. Вили Орбан, 4. Атила Шалай - 5. Атила Фиола (82 - 15. Ендре Ботка), 18. Шигер, 8. Адам Наги (84 - 16. Даниел Гаджаг), 13. Жолт Калмар, 11. Филип Холендер (70 - 14. Силвестър Хангуа) - 20. Роланд Шалай, 9. Адам Салай-капитан (60 - 23.Неманя Николич)

Резерви: 12. Денеш Дибуш, 22. Лаос Хегедуш, 3. Кевин Варга, 7. Лоик Него, 10. Тамаш Чери, 14. Силвестър Хангуа, 15. Ендре Ботка, 16. Даниел Гаджаг, 17. Андраш Шафер, 19. Норберт Конивес, 21. Барнабаш Бесе, 23. Неманя Николич