Националната селекция на България успя да устиска равенство срещу актуалния европейски шампион – Италия, и то на земята на „скуадра адзура”. Изстраданата точка е първа в официален мач за „трикольорите” срещу Италия като гост, след като срещата на „Артемио Франки” във Флорецния завърши при резултат 1:1.

Дебютен гол за българския тим в официален мач вкара Атанас Илиев, който изравни резултата в 40-ата минута, а в 16-ата минута Федерико Киеза даде аванс на отбора, воден от Роберто Манчини.

Българския национален отбор изигра вдъхновен мач във Флоренция, след като се противопостави напълно отборно на италианците. По този начин Ясен Петров записа втората си точка като селекционер на България, след като първата дойде срещу Северна Ирландия като гост, ала тази е с далеч по-сериозна стойност заради качеството на съперника. Особено стойностна бе атаката на българския отбор при изравнителния гол, когато Атанас Илиев и Кирил Десподов комбинираха помежду си, за да се стигне до гола във вратата на „адзурите”.

Манчини недоволства след равенството с България

Роберто Манчини разположи "скуадра адзура" в постройка 4-3-3. Опитният специалист започна  с триото Киеза, Имобиле и Инсиние в атака, а пред Донарума в отбрана бяха Флоренци, Бонучи, Франческо Ачерби и Емерсон Палмиери. В средата за италианците действаха Жоржиньо, Барела и Верати.

Ясен Петров поведе„лъвовете” в идентична постройка, като на върха на нападението започнаха Георги Йомов, Атанас Илиев и Кирил Десподов.

Зад тях действаха Доминик Янков, Петър Витанов и Георги Костадинов, който бе с капитанската лента. Пред вратаря Георги Георгиев карето в защита беше изградено от Антон Недялков, Петко Христов, Вальо Антов и Андреа Христов.

Във втората минута от срещата Николо Барела опита да се вклини между централните бранители на нашия отбор и получи извеждащ пас, ала Петко Христов стигна топката преди халфа на "скуадра адзура" и изчисти встрани. Италианците опитаха да притиснат нашата селекция и наложиха териториален натиск след първите пет минути, но до опасности пред вратата на Георги Георгиев не се стигаше в първите 300 секунди във Флоренция.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

В осмата минута Инсиние опита да влезе навътре отляво пред наказателното поле на родния тим и сполучи, но последвалият му удар бе блокиран с тяло от български защитник. В 13-ата минута Инсиние отново нахли отляво и опита да комбинира с Емерсон на двоен пас, но топката се отби в български бранител и все пак се върна във звездата на Наполи, който излезе сам срещу Георгиев, ала шутът му бе встрани.

Секунди след това пък Кирил Десподов получи топка отляво, след като Наско Илиев му я свали и влезе навътре, но ударът му с десния крак не намери очертанията на вратата, пазена от Донарума - аут. Последва свободен удар за "трикольорите", а Десподов прати топката в наказателното поле на Италия но ударът на Петко Христов бе слаб.

При последвалата атака Киеза комбинира на двойно с Имобиле, който му върна превъзходно топката, а ударът на Федерико Киеза бе неспасяем за Георги Георгиев - 1:0 за "скуадра адзура".

В 26-ата минута звездата на Лацио Чиро Имобиле бе оставен непокрит през наказателното поле на българския тим и стреля през човек, но прекалено слабо, за да затрудни стража на Черно море - Георги Георгиев. Две по-късно пък Алесандро Флоренци опита да потърси с центриране отдясно Имобиле, но топката попадна право в ръцете на Георгиев.

100 снимки

Десетина минути преди края Георгиев боксира уверено мощен шут на Жоржиньо, за да предотврати поредна опасност пред българската врата. Пет преди края на редовното време бързината на Кирил Десподов бе решителна, за да може играчът на Лудогорец да елиминура отляво Алесандро Флоренци с игра тяло в тяло. Офанзивният халф продължи напред към наказателното поле на Италия и даде подаване в наказателното им поле с външен фалц към Атанас Илиев, който с левия крак завърши в италианската врата - 1:1. Това бе и първи гол на Илиев с националната фланелка и първи гол в официален мач на италианска земя, след като преди седмица Илиев оформи трансфера си в Асколи от Ботев Пловдив, но още няма мач за втородивизионния тим от Ботуша.

Минута преди края на редовното време родната защита се пропука сериозно, но ударът на Лоренцо Инсиние бе блестящо блокиран с крак от Георги Георгиев. По време на почивката във Флоренция Ясен Петров замени Георги Йомов, а на негово място влезе Спас Делев. В 48-ата минута Вальо Антов и вратарят Георги Георгиев не се разбраха, но за наше щастие, Киеза не успя да насочи топката в българската врата и Петко Христов изчисти.

Георги Георгиев

Николо Барела влезе отдясно в наказателното ни поле, но Георгиев скъси линията за удар и блокира удара. Миг по-късно Николо Барела опита удар от границата на наказателното поле на родните футболисти, но Андреа Христов с тяло го блокира. В 52-ата минута Кирил Десподов открадна топката от италианския натиск и тръгна по лявото крило. Той видя в центъра Доминик Янков, но юношата на "орлите" не даде добър пас за спринтиращия Десподов, който можеше да се озове "очи в очи" с Донарума в тази ситуация. Пет по-късно пък Янков бе заменен от Ивайло Чочев.

След час игра Барела и Инсиние комбинираха пред полето на България, а топката бе пратена вдясно за халфа на Интер, който шутира много силно, но встрани. В 62-ата минута Петър Витанов сбърка при изнасяне на топката, след като Киеза му отрадна топката и звездата на Италия излезе срещу Георги Георгиев, който направи блестящо спасяване с дясната си ръка в корнер. След ъгловия пък Бонучи атакува топката с глава, но стражът ни с лекота отрази. В 67-ата Инсиние атакува българската врата с удар от средна дистанция, но Георгиев улови.

В 73-ата минута италианците стигнаха до сериозна опасност след рикошет, а Жоржиньо шутира отблизо, но с поредната си блестяща изява в мача Георгиев матира халфа на Челси. Десетина преди края влезлият като резерва Распадори можеше да се разпише в българската врата, но Антон Недялков реагира и прати топката в ъглов удар, от който Бонучи отправи удар с глава, но неточен. В 81-ата пък Бриан Кристанте опита да затрудни нашия вратар отдалеч, но опитът му бе много встрани.

Логично, до края на срещата "скуадра адзура" опита да вземе в крайна сметка трите точки, но до гол за Италия не се стигна. По този начин за "лъвовете" предстои домакинство на Литва на "Васил Левски" на 5-и септември.

FT / ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1

1:0 Федерико Киеза (16)

1:1 Атанас Илиев (39)

Рефер: Сердар Гьозюбююк /Нидерландия/

Стадион: "Артемио Франки" /Флоренция, Италия/

Стартови състави:

Италия (4-3-3): 21. Джанлуиджи Донарума, 5. Алесандро Флоренци (64' -  2. Рафаел Толой 🟨), 19. Леонардо Бонучи /c/, 5. Франческо Ачерби, 13. Емерсон Палмиери, 18. Николо Барела 🟨 (64' - 16. Браян Кристанте), 8. Жоржиньо, 6. Марко Верати, 14. Федерико Киеза, 17. Чиро Имобиле (74' - 9. Джакомо Распадори), 10. Лоренцо Инсиние (74' - 11. Доменико Берарди)

Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 12. Пиерлуиджи Голини, 3. Джорджо Киелини, 4. Кристиано Бираги, 7. Лоренцо Пелегрини, 20. Федерико Бернардески, 22. Гаетано Кастровили, 23. Алесандро Бастони

Селекционер: Роберто Манчини

България:  23. Георги Георгиев, 3. Андреа Христов, 5. Петко Христов, 4. Валентин Антов, 14. Антон Недялков 🟨, 8. Петър Витанов (75' - 16. Кристиян Малинов), 7. Георги Костадинов /c/ , 12. Доминик Янков (57' - 18. Ивайло Чочев), 11. Кирил Десподов (75' - 6. Радослав Кирилов), 17. Георги Йомов  🟨 (46' - 9. Спас Делев), 19. Атанас Илиев (70' - 10. Калоян Кръстев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 13. Николай Михайлов, 2. Иван Турицов, 15. Васил Божиков, 20. Димитър Илиев, 21. Димитър Велковски, 22. Илиан Илиев-младши