Хебър Пазарджик поднесе голямата изненада от осминаифналите за Sesame Купа на България и изхвърли Левски София, побеждавайки го с 2:1 на своя стадион „Георги Бенковски“. Големият герой за Хебър бе юношата на „сините“ - Атанас Кабов, който в деветата минута от добавеното време на срещата наказа изключително груба грешка от Кристиан Димитров и на практика елиминира родния си тим от турнирната надпревара.

Ангел Бастунов даде аванс на „гробарите“ с гол от дузпа през второто полувреме, а в 91-ата Уелтън Фелипе изравни резултата с отличен шут, за да се стигне после до драматичния развой. По този начин сезонът на „сините“ претърпя категоричен крах, след като надеждите на тима бяха за нещо в турнирната надпревара, след като столичани вече изостават на 10 точки от първото място в efbet Лига.

Иначе, генерално в хода на мача тимът, воден от Любослав Пенев, беше по-дейният, докато играта на Левски на Николай Костов категорично не спореше. Пазарджиклии създадоха по-чистите ситуации в двубоя, а първата голяма опасност на сметката на "сините" дойде късно през второто полувреме чрез завърналия се от контузия наскоро Уелтън.

Отзивите след срещата:

Костов: Две са причините да отпаднем от Хебър

Любо Пенев: Дано не чакаме от "умрел писмо" и да не отиде всичко в канала

Кабов след драмата с Левски: Проектът в Пазарджик не трябва да спира

Бастунов: Не знам откъде намерихме сили за втория гол

В шестата минута Левски оцеля и не допусна попадение след опасно статично положение от домакините. Атанас Кабов центрира от корнер, а Георги Ниолов беше изпуснат от Келиан ван дер Каап и стреля от много близо с глава, ала Пламен Андреев показа изключително бързи ръце и спаси удара на нападателя на домакините.

Устремът на Хебър продължи и домакините опитаха втори удар към софийската врата в 10-ата минута. Тогава Стилиян Тисовски отправи шут от средна дистанция, но Ван дер Каап с тяло блокира опита на халфа. Столичани успяха да укротят натиска на 'гробарите" и започнаха да владеят по-трайно топката в последвалите минути, но не създаваха големи шансове пред вратата на Матвей Игонен.

startphoto.bg
85 снимки

В 29-ата минута Ван дер Каап върна рисковано към стража Андреев, а Николов атакува топката и изпревари вратаря на Левски. Нападателят бутна топката край него, но ъгълът беше твърде малък за стрелба, след което опита центриране, но Андреев възстанови позицията си и спаси топката.

До края на почивката нямаше опасности пред двете врати, а две след подновяването удар отдалеч на Кабов отлетя високо над напречната греда на Пламен Андреев. В 55-ата минута Уелтън овладя вляво и със запазената си марка елиминира навътре двама съперникови бранители. Последва удар с десния крак по диагонала, който бе твърде лековат, за да затрудни Игонен.

Lap.bg
69 снимки

Хебър успя да спечели дузпа срещу "сините" в 66-ата минута. Тогава топката бе центрирана в наказателното поле на столичани, а отбраната на Левски действа доста колебливо. Олексей Збун взе топката, а Жереми Петрис го фаулира и Ел-Хатиб посочи бялата точка. Зад топката застана Ангел Бастунов, който с непоколебим изстрел откри за Хебър - 1:0.

Николай Костов реагира веднага и смени Асен Митков и Роналдо, а на техните места се появиха Дарлан и Марин Петков. Логично, Хебър се прибра в по-задни позиции, а в 75-ата след бърза контраакция удар на Архан Исуф отиде аут. Десет преди края Илиян Стефанов, който също влезе от пейката, атакува избита топка от въздуха, но прехвърли едната трибуна на стадион "Георги Бенковски".

Левски усили натиска си в целта да изравни резултата, а в 81-ата опасен шут на Уелтън мина критично близо край вратата на Матвей Игонен. В 83-ата минута Пламен Андреев и Жереми Петрис не се разбраха добре, а стражът на Левски опита да изрита топката и го стори, но уцели болезнено в лицето своя съотборник. Крайният бранител се свлече на терена и трябваше да получи лекарска помощ поради тежкия удар.

Две минути преди края на редовното време Левски изпусна най-чистото си положение в срещата. Марин Петков проби много добре отдясно и се откъсна, след което даде извеждащ пас към Уелтън Фелипе. Бразилецът завърши с десния крак силно, но нацели десния страничен стълб на Игонен, вместо вратата на естонеца.

Ел-Хатиб даде деве минути добавено време на срещата, а в първата от тях Уелтън Фелипе възстанови равенството в Пазарджик. Бразилецът отново проби отляво и пак премина край двама бранител на пазарджиклии, след което отправи остър изстрел към вратата на Игонен, а този път стражът на Хебър беше безпомощен - 1:1.

И вместо след изравнителния гол "сините" да завладеят инициативата в срещата, то те допуснаха втори гол току преди да започнат продълженията от елиминацията след ужасна грешка. В 99-ата минута Кристиан Димитров направи гигантска глупост, след като изведе Атанас Кабов в наказателното поле на своя тим. Юношата на Левски се озова сам срещу Пламен Андреев и преодоля елегантно "синия" страж за 2:1 и на практика успя да класира Хебър за четвъртфиналната фаза.

В заключителните секунди на срещата Дарлан центрира от свободен удар в наказателното поле на Хебър, където Чандъров игра с глава, но Ван дер Каап след това не успя да засече топката във вратата на Игонен и тя излезе навън. Това бе и последният интересен щрих от срещата, като Хебър спечели елиминацията и поднесе сензацията в тази фаза на Sesame Купа на България.

FT / ХЕБЪР - ЛЕВСКИ 2:1

1:0 Бастунов (68-дузпа)

1:1 Уелтън (90+1)

2:1 Кабов (90+9)